KURBAN KESECEKLERE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ÖNERİSİ

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Tekirdağ Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemalettin Toluca, kurban kesecek vatandaşlara Kurban Bayramı’nda küçükbaş hayvan kesilmesini önerdi.
11.08.2018
321 kez okundu

Başkan Toluca gazetemize yaptığı açıklamada, “Yaklaşan Kurban Bayramı’nda bizler vatandaşlarımızın küçükbaş hayvan kesmelerini özellikle tavsiye ediyoruz. Çünkü, ilk kurban kesimi ‘Küçükbaş Hayvan’ kesmekle başlamıştır. Aynı zamanda küçükbaş hayvanların eti merada ot ile beslenmelerinden dolayı organik olup, lezzeti de damak tadımıza uygundur. Birlik üyelerimizin elinde bulunan kurbanlık küçükbaş koç ve keçileri özellikle kurban için yetiştiriyoruz.
Öte yandan, kurban kesen vatandaşların da kurban alırken dikkat etmeleri gereken kurallar vardır. Kurbanlık hayvanın gözlerinin parlak olması, kulaklarının düşük olmaması, boynuzlarının ise üçte birden fazla kırık olmayıp, topal ve sakat olmamasına özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir. Fiyat olarak ise kurbanlık alan kişilerin aldıkları hayvanın et fiyatı üzerinden değil de, kurbanlık hayvan olarak hesap yapmaları gerekmektedir. Çünkü bu hayvanlar özel bir bakımla o güne getirildikleri unutulmamalıdır. Üyelerimize hayırlı pazarlar ve kurban kesen kişilerin de, kurbanlarının kabul olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.  Tüm vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutladı.
Önder TABAK