KÜLTÜR VE MİRAS ETKİNLİĞİ

Malkara Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 4. Sınıf öğrencileri ‘Kültür ve Miras’ sergisi düzenledi. Hazırlanan sergide geçmişten günümüze kültürel öğelerin gelişimi işlendi.
03 12 2019
363 kez okundu

Okul Müdür Yardımcısı Öznur Dağ yaptığı açıklamada; “Öğrenci velilerimizin desteği ile okula getirilen çocuklarımıza her ne kadar uzak gibi görünse de, yakın geçmişe ait objelerle, sınıf içinde küçük müzecik açıldı. Aralarında kömür ütüden, el işi oyasına, el dokuması kilimden, süs eşyalarına, mutfak araç – gereçleri ve giyim kuşam örneklerine kadar zengin bir yelpaze oluşturan sergi objeleri önceki nesillerden öğrencilerimizin anne – babalarına kalan kültürel mirasların eşsiz örnekleriydi” dedi.

GELENEKLERİ İLK AĞIZDAN DİNLEDİLER

Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Müdürü Hasan Kuzu da yaptığı açıklamada; “Bilginin çoğaldığı, insanlar arası iletişimin gittikçe azaldığı günümüz dünyasında; nesiller arası kültürel alışverişin çoğaltılması, milli duyguların pekiştirilmesi, aile bağlarının kuvvetlendirilmesi, farklı nesiller arasında hoşgörü ve anlayışın geliştirilmesi gibi konular son derece büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda, okulumuz öğretmenleri Nuran Görgüç ve Mehmet Refik Hatip rehberliğinde 4. Sınıf öğrencilerimiz, ‘Kültür ve Miras’ ünitesine ilişkin etkinlikler gerçekleştirildi. Aile tarihi ve sözlü tarih çalışmaları kapsamında bazı öğrencilerimiz, evin büyükleri ile röportaj yaptıktan sonra öğrendiklerini büyük bir keyifle arkadaşlarına sundular. Bazı öğrencilerimiz de sınıf ortamına anneanne – babaanne ve büyükbabalarını davet ederek geçmişte oynanan oyunları, kullanılan oyuncakları, yeme – içme alışkanlıklarını ve günlük yaşam döngüsünü kısacası geçmiş gelenekleri ilk ağızdan dinlediler” şeklinde konuştu.

BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

 

Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Müdürü Hasan Hasan Kuzu, yaptıkları bu güzel çalışma nedeniyle 4. Sınıf öğretmenlerine, öğrencilerine ve katkıda bulunan velilere teşekkür ederek, başarılarının devamını diledi. ‘Kültür ve Miras’ sergisi veliler ile konuklar tarafından büyük beğeni topladı. Öğrenciler de sergi sayesinde tarihsel süreçte değişen koşullara göre yenilenen ve geliştirilen eşyaların öncesi ve sonrası hakkında bilgi sahibi oldular.

Önder TABAK

 

Whatsapp
google_160x600