KÖY ENSTİTÜLERİNİ BEN KAPATTIRDIM..

Değerli okurlarım, son kitabım olan ‘Köy Enstitüleri Fotoğraf Sergisi’ kitabımda da belirttiğim gibi Köy Enstitülerinin kapatılması nedeninin doğudaki feodal ağaların zamanın iktidarı Demokrat Parti üzerine yaptıkları yoğun baskı olduğunu belirtmiştim.
13 12 2019
270 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Son günlerde Kinyas Kartal’ın Köy Enstitülerinin kapatılması ile ilgili olarak sağlığında yaptığı itiraf ben ve benim gibi düşünenleri haklı çıkarmaktadır.
Kinyas Kartal’ın itirafına geçmeden önce; Kinyas Kartal kimdir bir bakalım: 1900 tarihinde Erivan, Ermenistan’da doğan ve 24 Mayıs 1991’de Van’da ölen Kinyas Kartal, Kürt asıllı Türk siyasetçi. Bugünkü Gürcistan ve Ermenistan sınırları içinde bulunan Bruki/Brukan Kürt aşiretinin liderlerindendi. Kinyas adı Rusça knyaz anlamındadır. Tiflis askeri lisesinde ve Baku askeri akademisinde eğitim gördü. Troçki’nin komutası altında Kızıl Ordu’da görev aldı.Şimdi gelelim, Kinyas Kartal’ın samimi itirafına:
“Köy Enstitüleri kesinlikle komünist uygulama değildi. Doğuda en yüksek eğitim gören insan benim. Üstelik Rus ordusunda görev yapmış biriyim.. Köy Enstitüleri, bizim devlet üzerindeki gücümüzü kaldırmaya yönelikti. Bunu içimize sindiremedik. Benim Van yöresinde 258 köyüm var. Bunlar devletten çok bana bağlıdırlar. Ben ne dersem onu yaparlar. Ama; köylere öğretmenler gidince, benim gücümden başka güçler olduğunu öğrendiler. Ağaları örgütledim.. Örgütlü olarak, Demokrat Parti ile pazarlığa girdik, kapattık.” 
Galiba; Köy Enstitülerini kimlerin etkisiyle ve kimlerin hangi siyasi amaçlarla kapattığını böylece net bir şekilde öğrenmiş bulunuyoruz.

 

 

Whatsapp
google_160x600