KIRAÇ ARAZİYİ MEYVE BAHÇESİNE DÖNÜŞTÜRDÜ

Malkara’nın önde gelen eğitimcilerinden Rehber Öğretmen Halil Yılmazgüç, satın aldığı yaklaşık altı dönüm kıraç araziyi değişik cins fidanlar dikerek meyve bahçesine dönüştürdü.
13.09.2017
333 kez okundu

Devrim Gazetesi İlçe Temsilciliği olarak 5 yıl ilköğretim, 22 yıl orta öğretim ve 15 yıl da özel eğitimdeki değişik dershanelerde ‘Rehber Öğretmen’ görevlerinde bulunan Halil Yılmazgüç hocayı ilçeye bağlı Haliç Mahallesi mevkiindeki meyve bahçesinde ziyaret ettik.
VERİMSİZ DENEN TOPRAKLARDA YEŞERDİ EKİLEN FİDANLAR
Duayen eğitimci Yılmazgüç yaptığı açıklamada; “Görevi bıraktıktan sonra kendimi bir an boşlukta hissettim. Doğayı da çok seviyordum. Eşimle birlikte bir şeyler üretmek istiyorduk. Böyle bir bahçe arayışına girdim. İstediğim gibi uygun yer bulamadım. En sonunda burayı almak zorunda kaldım. Çok kıraç ve verimsiz bir toprak yapısı vardı. Yolu da yoktu. Burada bana birçok çiftçi güldü. Bazıları acıdı… ‘Burada bir şey olmaz. Verdiğin paraya yazık değil mi hocam?’ dediler.
2007 yılında burayı satın aldığımda ilk olarak yol için girişimde bulundum. Yanımdaki tarlalardan yol almak için müracaat ettim. Uzun ve zorlu bir sürecin sonunda yol sorunumuz çözüldü. Müteakiben bahçenin sürülmesi ve gübrelenmesi işlemi yapıldı. Toprak verimli hale getirildi.
İlk yıl otuz değişik meyve fidanı diktik. Şu an küçük ve büyük 120 değişik meyve ağacı var. Bunların çoğunluğunu ceviz ve badem oluşturuluyor. Aynı zamanda bağda da değişik üzüm çeşitleri var. Sebzelere gelince tohumlarımızın tamamı yerli tohumlardır. İthal tohum asla kullanmıyoruz. Fidelerimizi kendimiz yetiştiriyor, onları dikiyor ve isteyen çiftçilere veriyoruz.
Az sayıda da olsa arılarımız var. Onlar için de bir dönüm “faselye” bitkisi ektim. Balın kalitesi değişti. Bu yıl lavanta ekmeyi düşünüyorum. Ballara güzel bir koku vermesi için. Fransa ballarının kalitesini lavanta bahçeleri artırıyormuş.
HOBİ BAHÇELERİNİN ÖNEMİ
Konuşmasında hobi bahçelerinin önemini vurgulayan Rehber Öğretmen Halil Yılmazgüç, hobi bahçelerinin birçok faydası var. Hepimizin malumu modern devirde yaşıyor, şehirlerdeki apartman dairelerinde bahçeden, topraktan, doğadan uzak bir yaşam sürdürüyoruz.
Öncelikle Doğa’nın insan psikolojisine ve dolayısıyla fiziksel sağlığına çok olumlu yönleri var. Günlük hayatımızı zenginleştiriyor. Hormon ve kimyevi gübre kullanmadığımız için elde ettiğimiz ürünler çok sağlıklı ve lezzetli oluyor. Ayrıca insana mutluluk veriyor. Çocuklar, bahçelerde ürünleri doğal ortamında görüyor. Sofralarımıza gelen ürünlerin kıymetini daha iyi anlıyor.
Hobi Bahçesi ile uğraşanların bir anlamda stres ve gerginliği de azalıyor. İnsan doğa ile baş başa kalıyor. Değişik ilgi alanları oluşuyor ve insanı yaşama bağlıyor. Onun için de büyük şehirlerde belediyeler küçük küçük Hobi Bahçeleri kuruyor ve insanları teşvik ediyor” şeklinde konuştu.
ÇİFTÇİMİZ HIZLA ÜRETİMDEN UZAKLAŞIYOR
Açıklamasının son bölümünde gelinen noktada çiftçilerin topraktan ve üretimden uzaklaştığına dikkat çeken öğretmen Halil Yılmazgüç, “Üzüldüğüm konulardan biri de günümüzde çiftçilerin üretimden uzaklaşmasıdır. Köylerimizde eskiden çoğumuzun bağı ve bahçesi vardı. Şimdi onlar tamamen terk edildi gibi… Evinin bahçesinde günlük sebzeleri yetiştirmek için yeri olanlar dahi bu işi yapmıyor. Örneğin, yeşil soğanını dahi çarşı-pazardan alıyor” dedi. Halil öğretmen, kısacası üreten değil sadece tüketen bir toplum olduğumuza dikkat çekti.
Önder TABAK