KİLİKADILILAR GELENEKSEL PİKNİKTE BİR ARAYA GELDİ

Kilikadılılar Derneği’nin düzenlediği geleneksel pikniğe Türkiye’nin değişik bölgelerinde ve Bulgaristan’da yaşayan çok sayıda vatandaş katıldı.
10.06.2019
362 kez okundu

Ulaş Piknik alanında yapılan piknikte bir araya gelen Kilikadılar güzel vakitler geçirdi. Piknikte yarışmalar, hediye çekilişleri yapıldı. Mangallarını yakan aileler sevdikleriyle eğlendi. Müzik şöleni de yapılan piknikte insanlar gönüllerince oyun oynadı.
Kilikadılar Dernek Başkanı Bilgin İnceoğlu yaptığı konuşmada: “Şu anda gerçekleştirmiş olduğumuz 11’inci Kilikadılar Dernek pikniği. 93 Harbi’nden bu güne kadar her 15 yılda bir zorunlu göçe tabi tutulan Bulgaristan Türklerinin Türkiye’nin değişik bölgelerine göç eden insanlarını birleştirmek kaynaştırmak için bu piknik organizasyonlarını düzenliyoruz. Afyonkarahisar’ın İhsani ilçesinin yarısını Kilikadılı hemşerilerimiz oluşturmuştur ve onlarla birlikte etkinliğimizi gerçekleştirdik. İnsanları bir araya getiriyoruz bu da önemli bir faktör” dedi. 


BULGARİSTAN’DAKİ KİLİKADI KÖYÜNÜ ANLATTI
Bulgaristan’daki Kilikadı Köyünü anlatan dernek başkanı Bilgin İnceoğlu, “Dernek olarak birçok faaliyet gerçekleştirdik, Çorlu’da ilkleri yaptık. Bulgaristan’da Türklüğün kalesi olarak nitelendirilen Kilikadı Köyü, Osmanlı arşivinde 1542 yılında Kiligazi olarak geçmektedir. Bulgaristan’da gazi ünvanlıyla şereflendirilmiş üç yerden birisidir. Kilikadı kadının yerleşmesiyle birlikte Kilikadı ismini almıştır. 3300 civarında şu anda kayıtlı bir nüfus var. Her 15 yılda bir göç verdiği için bölgede nüfus azalıyor ama şu anda orda bulunan Türkler örf ve adetlerini devam ettiriyorlar” dedi.


Defne Tuğçe AYAZ