KILIÇDAROĞLU SERTLEŞİYOR

07.12.2017
170 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Türkiye’nin siyasi gündemi kurşun gibi ağır. Ekonomi, dış politika, eğitim, adalet, temel hak ve özgürlükler gibi konularda çözülmesi gereken sorunlar var.
Siyasi yelpazede MHP, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında konumlanmış, ittifak arayışlarını formüle dökmeye çalışıyor. HDP, genel başkanı, 10’dan fazla milletvekili ve yüzlerce yöneticisiyle adeta parti olarak “tutuklu” ve “etkisiz”. Hal böyle olunca da muhalefet cephesinin TBMM’deki tek partisi CHP olmuş vaziyette. CHP’nin ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu kadar büyük bir sorumluluk üstlendiği bir dönemde, CHP’lilerin bütün mesailerini Türkiye’nin değil, CHP’nin yönetimini kazanmak için harcaması, Kılıçdaroğlu’na ikinci bir cephe daha açmış vaziyette.
Kılıçdaroğlu, bugüne dek bu tür yarışları alttan alıyordu. Ancak, İstanbul Kongresi’ne yaptığı müdahale, CHP liderinin de sert oynayacağını gösteriyor.
AK Parti’de belediye başkanları, il başkanları liderin tek cümlesi ile görevi bırakıyor, kurultaylara genel merkezin belirlediği tek adayla gidiliyor.
Bakalım bu koşullar altında CHP’nin hep övündüğü “parti içi demokrasi” zemini, “delege toplama yarışı” olmaktan çıkıp, iktidarı hedefleyen bir enerji yaratabilecek mi?


Kadınlar susmaz!..

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’de ‘müftülere resmi nikah yetkisi’ veren yasayı protesto eden kadınlara verilen para cezasını Meclis gündemine taşıdı. Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Çakırözer, “En demokratik Anayasal hak olan protesto hakkını kullanan kadınların kendilerini ilgilendiren bir konu hakkında açıklama yapmak istemelerinin FETÖ ile ne ilgisi var? Yasayı protesto eden kadınları FETÖ ile aynı derecede tehdit unsuru mu görüyorsunuz? Eskişehirli kadınlar ağır para cezaları ile susturulmaya mı çalışılmaktadır?” dedi.
Eskişehir’de 22 Ekim 2017 tarihinde Kanatlı Alışveriş Merkezi önünde trafiğe kapalı alanda ‘müftülere resmi nikah yetkisi veren’ yasayı protesto eden 44 kadına 912 buçuk lira para cezası verilmişti. CHP’li Çakırözer konuyu Meclis gündemine taşıyarak, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Kadınları ve temel hak ve özgürlüklerini yakından ilgilendiren bu yasa ile ilgili tüm kadın örgütlerinin görüşlerini alınarak kanun konusunda nihai karar verilmesi gerektiğini belirten Çakırözer, “Bu konuda görüşlerini kamuoyu ile hiçbir şiddet unsuru içermeden paylaşan Eskişehirli kadınlar ağır para cezaları ile susturulmaya çalışılmaktadır” dedi.