KENT ENSTİTÜSÜ TESKİ’YE NEDEN VERİLMİYOR?

Şubat ayı meclis toplantısında Çorlu Belediyesi Atatürk Kent Enstitüsü binasının 4. katının Çorlu Belediyesi Personel A.Ş.’ye kiralanması hususunun görüşülerek oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından yeni bir tartışma konusu daha ortaya çıktı.
08 02 2020
3999 kez okundu

Daha önce Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak’ın şu an Çorlu Belediyesi Kültür Müdürlüğü olan binayı TESKİ’nin merkezi yapmak isteğini dönemin Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan reddettiği ortaya çıkmıştı. Şimdi de Atatürk Kent Enstitüsünün Kent Konseyi tarafından kullanılıyor olması ve Personel A.Ş.’ye 4. Katını kiraya verilmesi tepkilere neden oldu.
DEVLETİMİZ İLE YAPSIN
Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt meclis toplantısı bitiminde basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Uzun zamandır şehrimizde bulunan kamu binaları ile ilgili her mecliste söylediğim ve değişikliğin olmadığı binalarla ilgili başka bir yere verilmiyorsa Çorlu Belediyesi olarak kullanmak istediğimizi söylüyorum. Halk Eğitim Merkezinin durumu gözümüzün önünde. En kötü karar kararsızlıktan iyidir. Bize olmuyorsa Büyükşehir Belediyemize tahsis edilsin. Büyükşehir Belediyemiz özel şahıslarla kira anlaşması yapacağına devletimiz ile yapsın” diye konuştu.
SÖYLEM İLE UYGULAMADA TEZATLIK VAR
İlçede bulunan kamu binalarının Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına kiraya verilmesini isteyen Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un söylediklerinin aksine bir tutum sergilemesi ve TESKİ’nin şehir merkezine gelmesi için Atatürk Kent Enstitüsünü TESKİ’ye kiraya vermemesi dikkat çekiyor. Çarşının hareketlenmesi için TESKİ’nin şehir merkezine gelmek için yer aramasına rağmen Çorlu Belediyesi Başkanı Ahmet Sarıkurt’un Atatürk Kent Enstitüsünü Kent Konseyi ve Personel A.Ş. için kullanıyor olmasına vatandaşlardan da sert tepki geldi.
‘KENT ENSTİTÜSÜNÜ TESKİ’YE KİRAYA VERİN’
Çorlu’daki kamu binalarını Büyükşehir ve TESKİ için kiralamak isteyen Başkan Sarıkurt’a vatandaşlar da kira gelirinin belediyeye getiren bir proje önerdi. Vatandaşlar, şu an Atatürk Kent Enstitüsü olarak hizmet veren binanın gerekli tadilat işlemlerinin yapılarak TESKİ’ye kiraya verilmesinin daha net bir çözüm olacağına inandıklarını ifade ediyorlar. Çorlu Belediyesine de ek gelir getireceğini söyleyen vatandaşlar, bu sayede Büyükşehir Belediyesi özel binalara kira ödeyeceğine Çorlu Belediyesine ödeyerek katkıda bulunulacağı belirtiliyor.
TASARRUFA KENDİLERİNDEN BAŞLASINLAR
Artık tasarruf için çözümler üretilmesi gerektiğini savunan vatandaşlar; “Koskoca Kent Enstitüsü boş yere duruyor. Kent Konseyi kullanıyor ve şimdi de Personel A.Ş.’ye kiralamışlar. Kent Konseyi şimdiye kadar Çorlu için ne yaptı? Yaptıkları ne tür çalışmalar var. Kimse bilmiyor, Çorlu’nun faydasına ne iş yapmışlar? Kent Konseyine koskoca bina tahsis ediliyor. Personel A.Ş.’ye 4. Katı kiralıyorlar. Bunların bu kadar büyük alanlara ihtiyacı olduğunu düşünmüyoruz. Eğer ekonomi konusunda güçlük yaşanıyorsa buna Çorlu Belediyesi ilk önce kendisinden başlamalıdır. Fazla personeli varsa tasarrufa gidecek, fazla aracı varsa tasarrufa gitmesi gerekiyor” diye konuştular.
Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600