KENT BELLEĞİ MÜZESİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Çorlu Belediyesi tarafından hazırlanan ve Çorlu’nun geçmişten gelen ve gün yüzüne çıkarılması açısından “Çorlu Müzeler ve Kültür Yatırımları Master Plan Raporu” doğrultusunda şehrimize kazandırılacak müzelerden ilki olan “Kent Belleği Müzesi” için çalışmalar son hızla devam ediyor.
10.08.2018
226 kez okundu

Trakya’nın en büyük yerleşimi olmasının yanında ülke sanayisinde hatırı sayılır bir durumda bulunan sanayi kenti olarak ön plana çıkan Çorlu’nun sürdürülebilir turistik bir çekim merkezi haline getirecek olan unsurlar; özgün kaynaklarını ortaya çıkarmak, planlı bir şekilde doğal ve kültürel miras alanlarını korumak, onarmak, restore etmek ve hikâyesini tüm dünya ile paylaşabilecek müzeler, etkinlikler, projeler tasarlayarak ortaya çıkabilmesi amaçlanıyor.
Mülkiyeti Belediye’ye ait olan, 1903 yılında hizmete açılan ve 2015 yılında restorasyonu tamamlanarak çeşitli organizasyon ve sergilere ev sahipliği yapan Tarihi Belediye Binası’nın artık Kent Belleği Müzesi olarak kullanılması için konsept proje çalışmaları tamamlanma aşamasına gelindi.
EKSİKLİĞİ HİSSEDİLEN BİR HİZMET
Hazırlanan master plan raporu kapsamında yapılması planlanan Muhacir Evi, Bakan Kültür Merkezi, Balkan Yemekleri Deneyim Merkezi, vb. gibi çeşitli müze ve tarihi mirası ortaya çıkarılması için yapılacak merkezlerden ilk ve en önemli aşama olarak hazırlanacak müze ile şehrin kuytu köşelerinde kalmış kent ile ilgili bilgi, belge ve dökümanlar, yine tanıkların ağzından müze içerisinde kurulacak ekranlar aracılığıyla ziyaretçilere sunularak şehirde eksikliği hissedilen bir nokta daha vatandaşların hizmetine sonulmuş olacak.
Beycan KORKMAZ