KAZANANLAR VE KAYBEDENLER

Seçimler / Haziran Pazar günü yapıldı. Günün ilk ışıklarına kadar gazetemiz Devrim’de sonuçları takip ettik. Daha sonra da parti genel başkanlarının açıklamalarını dikkatli bir şekilde dinledik. Ortada çok garip bir durum var: Parlamentoya giren partilerin liderlerinin tamamı başarılı olduklarını söylüyor. Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Anlamış değilim!
09.06.2015
9527 kez okundu
zafer.alpaslan@devrim.com.tr

AK Parti % 10 oy kaybına uğradı. Başbakan balkon konuşmasında “Seçimi biz kazandık” diyor. Evet, AK Parti birinci parti oldu fakat tek başına iktidarı kuracak sayıya ulaşamadı! Şunu da eklemek istiyorum: Parlamentoya giren 3 parti de sadece AK Parti’yi hedef aldı. Birbiriyle hiçbir şekilde ciddi bir rekabet içine girmediler. Bunu da unutmamak lazım...
***
CHP’de yaşananlara ise inanmak mümkün değil. 2014 yerel seçimlerinde % 28.66 almış; 2015 genel seçimlerinde % 25.2’ye düşmüş. Ve Kılıçdaroğlu tarafından “Başarı kazandık. AK Parti’yi tek başına iktidara getirmedik” diye başarı nutukları atılmakta. Üstüne üstlük Parti Sözcüsü Haluk Koç da Kılıçdaroğlu’nun başbakan namzeti olduğunu söylüyor!!! Eğer bu başarıysa; başarısızlık nedir hiç bilmiyorum ve yorumu sizlere bırakıyorum!
***
MHP bu seçimin kazananlarından biridir. Oy oranını % 13’ten % 16.5’e çıkarmıştır. Parlamentoda 82 vekille temsil edilecektir. Bu çok net bir başarıdır. Kimse bunu inkar edemez!
***
Gelelim HDP’ye! Türkiye partisi olma yolunda çok ciddi bir sonuca imza atmıştır. Kavgacı politikalarını bırakıp çözümü siyasette arayan ve barış diliyle kitlelere ulaşmayı başaran bir parti olmuştur. Umuyorum ki söylemlerini değiştirmeyip, kendisine verilen dsteğe layık olacaktır!
***
Sonuç olarak, toplum başkanlık sistemini reddetmiştir ve mevcut olan parlamenter sistemin devamını istemektedir!