KAZA DEĞİL CİNAYET SORUMLULAR HESAP VERSİN

EMEK Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı, Çorlu’da yaşanan elim tren kazası ile ilgili yazılı basın açıklaması yaparak, “Kaza değil cinayet, sorumluları hesap versin” dedi.
11.07.2018
924 kez okundu

Edirne’nin Uzunköprü ilçesi ile İstanbul Halkalı seferini yapan yolcu treninin 5 vagonu, Tekirdağ’ın Muratlı ile Çorlu arasında bulunan Sarılar Mahallesi'nde raydan çıkarak devrildi. Metrelerce sürüklenen trende bulunan yolcular büyük korku ve dehşet yaşadı. Kazada 362 yolcu ve 6 personelden, 341’i yaralanırken 24 kişi de hayatını kaybetti. Yaşanan elim tren kaza sonrası EMEK Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı, Çorlu’da yaşanan elim tren kazası ile ilgili yazılı basın açıklaması yaparak, “Kaza değil cinayet, sorumluları hesap versin” dedi.

BİR KEZ DAHA HAKLI ÇIKMAKTAN ÜZGÜNÜZ
EMEK Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Tekirdağ Çorlu hattında meydana gelen tren kazasında yaşamını yitiren yurttaşlarımızın ailelerine başsağlığı, yaralananlara da acil şifa diliyoruz. Kazanın nedenini hava durumu bozukluğuyla açıklayan siyasi yetkililer benzer durumlarda hep olduğu gibi sorumluluğu üstlerinden atmayı tercih ettiler. Aşırı yağışlar nedeniyle çökme teşhisi doğru değildir. 100 yıl önce yapılmış paralel demiryolu her türlü hava koşulunda sağlam kaldığı halde yeni yapılan demiryollarında yağış yüzünden bir çökme meydana geliyorsa bu düpedüz ihmaldir ve bu yüzden meydana gelen can kayıpları karşısında kazadan değil cinayetten söz edilir. Kamu hizmetlerinde özelleştirmenin ölüm getireceğini biz de dahil söyleyen herkes bir kez daha haklı çıkmaktan üzgünüz. Özelleştirme politikaları, kamu kaynaklarını yandaş firmaların yağmasına çeviren ihale sistemi, denetimsizlik, işi en ucuza mal etmek isteyen şirketlerin yüksek kâr için her türlü maliyet ve malzemeden kaçınması kazalara kapı açmaktadır. Bu politikalar sayesinde insan hayatı gözden çıkarılabilir hale getirilmiştir. Her tür yolsuzluk halka acı ve gözyaşıyla dönmektedir.”

İHALEYE ÖDENEK ÇIKMADI
“Demiryolu hatlarının yenilenmesi, uyulması zorunlu olan uluslararası mevzuat ve kurallara göre yapılmamıştır. Yol güvenliği kontrolleri ödeneksizlik gerekçesiyle ertelenmiş. Kamu hizmetlerinin taşeronlaştırılması, Halkalı-Çorlu hattını hattı kapatmadan yenileme işlemine göz yumulması, kazaya ‘geliyorum’ demiştir. Bu facianın sorumlusu Tekirdağ-Çorlu hattında meydana gelen kazanın aşırı yağış nedeniyle oluştuğunu iddia eden başta Ulaştırma Bakanı olmak üzere tüm yetkililerdir. Sorumlu olan tüm kamu yöneticileri ve başta Ulaştırma Bakanı olmak üzere siyasi yetkililer istifa etmeli, hesap vermelidir. Çünkü bu cinayete alenen davetiye çıkarılmıştır. Kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi halkın sağlığını ve can güvenliğini tehdit etmektedir, özelleştirmeler son bulmalı ve taşeron uygulamalar kaldırılmalıdır. Alanında faaliyet gösteren sendikalar ve ilgili meslek örgütlerinin öneri ve uyarıları dikkate alınmalıdır” denildi.
Tutku AKBAŞ