KATI ATIK TESİSİ YİNE GÜNDEM OLDU

Tekirdağ Büyükşehir Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısında Valiliğin aldığı kararı değerlendiren Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, konunun tekrar görüşülmesi talebinde bulundu.
09 09 2020
1723 kez okundu

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından önce Çerkezköy, daha sonra Süleymanpaşa’da yapılmak istenen Katı Atık Bertaraf Tesislerine belediye başkanları tepki göstermiş, Başkan Albayrak bunun üzerine rotasını Çorlu’ya çevirmişti. Son olarak Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım Başkanlığında toplanan komisyon ile tesisin birisinin Çorlu, diğerinin Süleymanpaşa olduğu belirtilirken 3. noktanın da belirleneceği ve Belediye başkanlarının önümüzdeki günlerde ortak bir bildiri hazırlayacağı ve bu bildirinin kamuoyuyla paylaşılacağı kaydedilmişti. Bu kararın ardından mecliste söz alan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, ilçede yaşayan vatandaşların tesisin bölgelerinde yapılmasını istemediğini dile getirdi. Akay, “Yaşamadan maalesef önümüzü net göremiyoruz. İstanbul Batı Yakasının çöpü Çerkezköy’ün 30 km ötesinde bulunuyor. Bu şehirde insan yaşamına en uzak alanlarda bu alanı oluşturabiliriz. O yüzden söylüyorum. İnsan yaşamına en yakın yerlerine neden tercih ediyoruz. Biz insan yaşamına en uzak yerleri bulup tercih etmeliyiz.”dedi.

3. BİR CEPHE KURULMASINI İSTEMİYORUM

Başkan Akay’ın açıklamasının ardından konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak ise yaptığı açıklamada “18 ay içerisinde Karatepe ve Demirli’de tesisler kuruluyor. Ben artık 3. bir cephenin kurulmasını istemiyorum. Bu tesisler devreye girdikten sonra yeni bir stoklama alanına ihtiyaç olmayacak. Bin 250 tondan çöpler artık 250 tona düşecek.”diye konuştu.

KAYGUMIZ ŞEHİR MERKEZİNE YAKIN OLMASI

Öte yandan söz alan Süleymanpaşa Belediyesi Başkanı Cüneyt Yüksel, “Benim de en çok sıkıntı duyduğum konulardan biri de çöp konusu. Tüm başkanlarımızın kaygısı bu tesislerin şehir merkezlerine yakın olması. Trakya’da biz bazı şeyleri yaşayarak öğreniyoruz. Bizim bir ‘B’ planımız olmalı ve bunun çalışmasını yapmalıyız. En çok bir helikopter tutup gezeriz.”ifadelerine yer verdi.

DENETLENMESİNİ İSTİYORUM  

Son olarak konu ile ilgili söz alan Çorlu Belediyesi Başkanı Ahmet Sarıkurt ise yaptığı açıklamada “Maalesef Çorlu’da bir tane tesisimiz var ve ben bunların sürekli olarak denetlenmesini istiyorum. Her akşam Çorlu üzerinde pis bir koku ve belli bir zamanlarda yanan bir tesisimiz var. Bu konuda ne yaparsak yapalım, şikayetlerimize dahi geri dönüş yapılmıyor. Ben Çorlulu hemşerilerim adına bu denetlemelerin yapılmasını talep ediyorum.”dedi.

Tutku AKBAŞ

 

 

Whatsapp
google_160x600