KARAKAŞ GURURUMUZ OLDU

Küresel Gazeteciler Konseyi kuruluş başvurusu Ankara’da İçişleri Bakanlığına yapıldı.
12.01.2019
347 kez okundu

Yaygın Medya, Yerel Medya ve Dış Medya meclislerini bünyesinde barındıran, gazetecilik meslek örgütlenmesi Küresel Gazeteciler Konseyi'nin (KGK) kuruluş başvurusu İçişleri Bakanlığı İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne yapıldı. Gazetecilik mesleğinin ulusal ve uluslararası yeni açılımı KGK’nin kurucu üyeleri arasında Sonhaber Gazetesi Başyazarı Lütfü Karakaş da yer aldı. Kurucu heyet Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edildi.
Türkiye’deki yerel ve yaygın medya kuruluş ve çalışanları ile Asya, Kafkaslar, Balkanlar ve Ortadoğu öncelikli olmak kaydıyla, tüm ülkelerde gazetecilerin mesleki, sosyal ve kültürel değerlerini arttırıcı, kaynaşma ve dayanışmayı geliştirici önlemler alınmasını sağlamak için çalışmalar yapmak üzere başlatılan Küresel Gazeteciler Konseyi’nin kuruluş çalışmaları tamamlandı. Trakya Gazeteciler Derneği’nin 12 yıl süreyle Başkanlığı, Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nda 6 yıl Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Lütfü Karakaş’ın da, aralarında bulunduğu ekip tarafından bir süredir devam eden statü yazım çalışmaları tamamlandı. Statüye son şeklinin verilmesinden sonra 17 kurucu üye önceki gün Ankara’da bir araya geldi. Küresel Gazeteciler Konseyi Statüsü kurucular kurulu tarafından imzalandıktan sonra İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne teslim edildi. 
BAKAN ÇAVUŞOĞLU KABUL ETTİ
Küresel Gazeteciler Konseyi Kurucu Başkanı Mehmet Ali Dim başkanlığındaki üyeler daha sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından bakanlıkta kabul edildi. Dışişleri Bakanlığı uzmanlarının da, hazır bulunduğu kabulde, Kurucu Başkan Mehmet Ali Dim, Bakan Çavuşoğlu’na KGK Statüsü hakkında detaylı bilgi verdi. KGK Kurucu Üyeleriyle sohbet eden Bakan Çavuşoğlu, “Nazik ziyaretiniz için teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum" diyerek, destek sözü de verdi.
Samimi bir havada geçen kabulde, zaman zaman gazetecilere özel anılarını da paylaşan Bakan Çavuşoğlu, “Bakanlığımız merkez teşkilatı ve yurtdışı diplomatik temsilciliklerimiz yapacağınız çalışmalar için her türlü katkıyı sağlayacak. Küresel Gazeteciler Konseyi’nin ülkenin tanıtımı için gerekli çabayı göstereceğine inanıyorum”  dedi.
KURULUŞ SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK
Küresel Gazeteciler Konseyi 16 kurucusunun imzasını taşıyan Statü İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü uzman ve hukukçuları tarafından incelenecek ve bir örneği Dışişleri Bakanlığı’na gönderilecek. İçişleri Bakanlığı uzmanları incelemelerini tamamladıktan sonra raporlarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sunulacak. Dışişleri Bakanlığı uzmanları da, incelemenin ardından hazırlayacakları raporu Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun görüş yazısıyla yeniden İçişleri Bakanlığına gönderecek. İçişleri ve Dışişleri Bakanlarının görüşleriyle raporlar Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek.  Cumhurbaşkanlığı uzmanlarının her iki bakanlığın görüşlerini incelemesinden sonra onay için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uygun görmesiyle ve onayından sonra statü gereği KGK çalışmalarına başlayacak.
TRAKYA’NIN ANKARA’DA GÖZÜ KULAĞI OLACAK
Trakya Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu adına Orhan Doğan da derneklerinin kurucusu, onursal başkanı ve Sonhaber Gazetesi Başyazarı Lütfü Karakaş’ın Küresel Gazeteciler Konseyi’nin Kurucuları arasında önemli bir görevde olmasının kendilerini gururlandırdığını ifade etti. Doğan şöyle konuştu: “Trakya Gazeteciler Derneği olarak KGK’nin Yerel Medya Meclisinde yer almamız bizleri daha da sevindirmiştir. Lütfü Karakaş’ın kurucular arasında önemli bir yerde olduğu Küresel Gazeteciler Konseyi; evrensel gazetecilik ve iletişim kuralları ile etik ve ahlaki değerleri daima düstur olarak benimseyecek, birlik, üyesi bulunan tüzel ve gerçek kişilerin faaliyet gösterdiği ülkelerde, mesleki dayanışmayı artıracak, temel hak ve hürriyetleri etkin kılacak, ifade ve fikir özgürlüğünün sağlanmasında  ve sürdürülmesinde büyük bir rol oynayacak. Konsey ayrıca Mesleğimizin etik ve ahlaki değerlerinin korunması ve geliştirilmesi için de çalışmalar yapacak. Trakya Gazeteciler Derneği olarak, Derneğimizin Kurucusu, onursal ve gönüllerimizin başkanı Lütfü Karakaş’ı tebrik ediyoruz. KGK’nın da gazetecilerin sorunlarını çözmede bugüne kadar atılmayan adımları atacağına inanıyoruz.  Artık, Trakya’nın yerel medyasının da Ankara’da gözü kulağı var.”


Onur ŞEKER