“KAFKAS” ÇORLU’NUN GURURU OLDU

Milli Eğitim Bakanlığınca bu yıl 13.’sü düzenlenen Robot Yarışmasında Çorlu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türkiye 5.’si olarak ilçemize büyük bir başarı kazandırdı.
10.07.2019
469 kez okundu

Ülkemizde meslekî ve teknik eğitimin niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amacıyla düzenlenen yarışmanın 13.’sü bu yıl  10-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Samsun Yaşar Doğu Spor Salonunda gerçekleştirildi. Temalı, Çizgi İzleyen, Hızlı Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Robotino (Hareketli Robotlar), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), İnsansı Robotlar, Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta), Serbest Proje olmak üzere toplam 12 kategoriden oluşan yarışmalarda Çorlu Ahi Evran Mesleki  ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin tasarladığı “Kafkas” isimli robot, Türkiye 5.’si oldu.

820 ROBOT YARIŞTI

Yapılan hazırlık aşamaları ve yarışmalar hakkında Gazetemiz DEVRİM Muhabiri Tutku Akbaş’a bilgiler veren proje öğretmeni Barış Sadıkoğlu, ‘Proje Nisan ayında başladım. Halil İbrahim ve Recep Hocamız bu projede önemli görevler üstlendi. İlk olarak hangi alanda yarışacağımıza karar verdik ve uygun gördüğümüz kategoride yarışmalara katılmak için hazırlıklara başladık. Ardından araştırmalara başladık. Bu çalışmalarımız uzun sürdü ve yüzlerce, binlerce deneme sürüşleri yaptık. Son bir ay yaptığımız denemelerde bir kaç tane motor kırdık ama bunu yapmak zorundaydık. Halil İbrahim Hocamız ve Recep Hocamız çok destek oldu. Birinci tura 820 civarında robot katıldı. Turları geçtiğimizde heycanlanmaya başladık. Yarı finale geldik hatta finale gelme şansımız da vardı ama olmadı. Mutluyuz çünkü meslek liselerinin neler yaptığını göstermiş olduk. Robotların adlarını Kafkas ve Buka koyduk. Eski Türk Tarihi'nden esinlenerek bu isimleri koyduk’ dedi.

GELECEK YIL TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLMAK İSTİYORUZ

Kendilerine verilen destek ile elde ettikleri başarıdan dolayı mutluluk duyduğunu belirten okul müdürü Ümit Bilir ise yaptığı açıklamada, gelecek yıl Çorlu’ya birincilik kazandırmak için mücadele edeceklerini söyledi. Bilir, ‘Proje çalışmalarımızda bizlere destek olan İl Milli Eğitim Müdürümüze, İlçe Milli Eğitim Müdürümüze, Çorlu Kaymakamımıza, Trakya Kalkınma Ajansına, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odasına ve Okul Aile Birliğimize teşekkür ediyorum. Vermiş oldukları destek ile Türkiye Beşinciliğini elde ettik. Biz öğretmen ve öğrencilerimiz ile iş birliği içerisinde olmaya devam ettik ve devam edeceğiz. Daha yüksel ve daha iyi başarılar kazanmak için bu desteklere ihtiyacımız var. Daha fazla destek ile Türkiye Şampiyonluğunu kazanabiliriz. Önümüzdeki yıl Şanlıurfa'da düzenlenecek şampiyonada ilçemize şampiyonluk ile gelmek istiyoruz. 17-22 Eylül tarihlerinde de Kafkas isimli robotumuz Teknofest'e davet edildi. Orada da ilçemizi gururla temsil edeceğiz’ dedi.

Tutku AKBAŞ