KADIN ÇİFTÇİLER ŞENLİKTE BİR ARAYA GELECEK

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Önder Çiftçi Kadın Kolları Yardımlaşma Derneği iş birliği ile tarım ve hayvancılıkta kadın çiftçileri desteklemek için Süleymanpaşa’da “Dünya Kadın Çiftçiler Günü” şenliği düzenlenecek.
12 10 2019
831 kez okundu

19 Ekim 2019 Cumartesi günü saat 10.00-18.00 saatleri arasında sahil dolgu alanında düzenlenecek olan etkinlikte Tekirdağ ve ilçelerinden gelen kadın çiftçiler kurdukları stantlarda ürünlerini tanıtarak satış yapacaklar. Gazetemiz DEVRİM Muhabiri Asiye Kosova’ya özel açıklamalarda bulunan Önder Çiftçi Kadın Kolları Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bahar Yarapsanlı, “Önder Çiftçi Kadın Kolları beş sene önce çiftçi kadınlarımıza maddi ve manevi anlamda destek olmak amacıyla kuruldu. Ama biz derneğimizi sıfır bütçeyle ve 10 üyeyle kurduk. Şu an 5. Senemiz 98 üyemiz var 30 öğrencimizi okutuyoruz. İlk başlarda dediğim gibi sıfır bütçeyle kurduğumuz için önce eğitime yöneldik, eğitimle başladık. Her ay bir etkinlik yapıyoruz ve bu etkinliklerle çocuklarımızı okutmaya çalışıyoruz. Geçen yıl ilk defa Tekirdağ Büyükşehir Belediye’sinin katkılarıyla Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutladık. Bu sene de ikincisini gerçekleştireceğiz. Ayrıca geçen sene Malkara’nın en güzel köyü yarışmasını düzenledik. Amacımız köylerimizi, kırsalımızı yavaş yavaş turizme açmak. Çünkü yaptığımız etkinliklerde gördük ki bizim köylerimizin hiçbir eksiği yok aksine daha fazlası var. Artık bunu ön plana çıkarmaya karar verdik ve bu yönde çalışmalarımıza devam ediyoruz” diyerek derneğin kuruluş amacını anlattı.
HERŞEY ÜRETİCİ KADINLARIMIZ İÇİN
Etkinliğe katılım çağrısında da bulunan Yarapsanlı, “Bu sene de 3 girişimci hanım arkadaşımızı davet ettik etkinliğimize. Isparta SS Lavanta Kokulu Kadın Girişimi Üretimi ve Kooperatif Başkanı Rabia Aydemir, Dost Doğal Tarım Sağlıklı Toplum Derneği Başkanı Nihal Küpeli ve Bilecik İli Kurşunlu Köyü’nü turizme açan sıra dışı okur Bedriye Berber Engin’i davet ettik. Onlar hikayelerini anlatacaklar. Halkımız, üretici kadınlarımız sorularını soracaklar onlar da cevaplayacaklar. Etkinliğimizde üretici kadınlarımız gelip stantlarını açacaklar. Bu sene istiyoruz ki bugün onlar için özel bir gün olsun. Buradan üretici hanımlarımızın eşlerine, kardeşlerine seslenmek istiyorum. Sizleri stantlara davet ediyoruz, o gün lütfen gelin. Ama kadınlarımız o gün eğlensinler, alışveriş yapsınlar, sohbete katılsınlar, onlar için özel bir gün olsun. Tüm beylere sesleniyoruz, bu sene bunu rica ediyoruz. Bu 3 girişimci hanımın katılımı bizim için çok önemli çünkü üretici kadınlarımız için bir çeşit eğitim gibi olacak. O yüzden bu sohbete çevre il ve ilçeler dahil olmak üzere bütün üretici kadınlarımızı davet ediyoruz. Katılırlarsa çok mutlu olacağız. Her şey üretici kadınlarımız için. Biz çiftçi kadınlarımızla gurur duyuyoruz. Çünkü onlar üretendir, çoğaltandır, yetiştiren ve eğitendir. Bizim çiftçi kadınlarımız hem üretiyor hem de çocuk okutuyor. Biz bundan onur duyuyoruz. O yüzden tüm üretici, çiftçi hanımlarımızı bu özel güne, kutlamaya davet ediyoruz. O gün aynı zamanda Muhtarla Günü, tüm hanım muhtarlarımızı ve diğer muhtarlarımızı da bu özel güne davet ediyoruz” dedi.


SÖYLEŞİ DÜZENLENECEK
Aynı zamanda Psikolog Yasemin Kıldıran tarafından verilecek olan “Girişimci Kadınların Söyleşisi” seminerini özellikle vurgulayarak Trakya’daki bütün üretici kadınları o gün hep birlikte olmaya davet etti.
Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600