İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLER EYLEM YAPTI

Çorlu’da üretim yapan Mazlum Ambalaj isimli fabrikada çalışan işçilerin tümü bir gün içinde işsiz kaldı.
01.08.2018
2150 kez okundu

Çorlu-Çerkezköy Yolu üzerinde yer alan Mazlum Ambalaj Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi’nde çalışan işçiler, üretimin bir anda durdurulup iş akdilerinin feshedilmesi sonrası fabrika önünde eylem yaptı.
Daha sonra basın açıklaması düzenleyen işçiler, “Fabrikada çalıştığımız esnada üretim durduruldu ve bütün işçilerin iş akdi feshedildi.  Şirket Müdürü ve şirket ortağı Leon Mazlum, bize şirket ortağı DO&CO Catering-Consult & Beteiligungs Gmbh ile aralarında anlaşmazlık olduğu bu yüzden imza yetkileri kendisinden alındığı, artık fabrikanın iş yapmayacağını söyledi.  Akabinde bütün işçilerle ikale sözleşmesi yapıldı ve en kısa zamanda kıdem, ihbar ve hak ettiğimiz diğer alacakların ödeneceği söylendi. Alacaklarımız ödenmediği için icra takibi yaptık ve fakat bizim iş akdimiz feshedilmeden önce şirketten alacağı olan bir firma icra takibi yapıp fabrikadaki bütün malları haciz etmiş, 25 Temmuz 2018 tarihinde şirketin bütün malları satılmıştır. Mazlum Ambalaj A.Ş’de çalışan bizler, hak ettiğimiz alacaklarımızı alamadık ve işimizden de olduk.
MAĞDUR EDİLDİK
Mazlum Ambalaj iflas etmemiştir, ekonomik sıkıntı yaşamamaktadır. Ama şirket ortakları basiretsiz davranarak fiili olarak şirketi iflasa sürüklemiştir. Şirket ortakları Türk Ceza Kanunu kapsamında suç işlemiştir. Şirket ortakları ve şirket müdürü suç işlemiştir. Ayrıca şirket ortakları hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız. Bu basın açıklaması ihbar niteliğindedir. Şirket ortakları farklı şirketlerde ticari faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Fakat Mazlum Ambalaj A.Ş. hukuken iflas etmese de fiili olarak ticareti terk etmiş ve şirket yönetim kurulu Türk Ticaret Kanunu kapsamındaki görevlerini yerine getirmeyerek bizi mağdur etmiştir. İşçiler olarak mağdur edildik. Buradan bizi kandıran, bizimle ikale sözleşmesi adı altında anlaşma yapan şirket ortaklarına sesleniyoruz. Kusurlu ve kötü niyetli olarak bizi işten çıkardınız ve alacaklarımızı ödemediniz. Şirketin bu hale gelmesinde kusuru olanlar hakkında şirket yönetim kurulu hiçbir şey yapmamıştır. Olan gözden çıkarılan biz işçilere olmuştur. Buradan öncelikle Cumhuriyet Savcılarına, bütün işçi sendikalarına bölgemizde bulunan siyasilere ve Ticaret Odalarına sesleniyoruz. Mağduriyetimizin giderilmesini talep ediyoruz” dedi.
Tutku AKBAŞ