İSTANBUL’A GELEN TURİSTLERİN YÜZDE 25’İ ARAP

13.06.2018
220 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

2018 yılının ilk dört ayında İstanbul’a gelen turist sayısı 4 milyon 200 bine yükselirken, bu turistlerin 967 bininin Arap olduğu belirlendi. Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, Türkiye’ye gelen turist sayısına yönelik yapılan araştırmaya inceledi. Ajans Press’in Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) yaptığı araştırmadan derlediği bilgilere göre, 2018 yılının ilk dört ayında İstanbul’a gelen turist sayısının 4 milyon 200 bine yükseldiği belirlendi. Bu turistlerin ise 967 bininin Arap olduğu görülürken, bu rakamın İstanbul’a gelen her 4 turistten 1’ine tekabül ettiği anlaşıldı. Öte yandan bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye’ye gelen toplam turist sayısı da yüzde 45 artış gösterdi.
ARAPLARIN GÖZDESİ TÜRKİYE
ITS Medya ve Ajans Press’in haberine göre, Arap turistlerin İstanbul başta olmak üzere Türkiye’ye akın etmesinin ana nedenleri arasında; din, ortak kültür, doğa güzelliği, ulaşım kolaylığı, Türk dizi ve filmlerinin Arap televizyonlarında sıkça yer alması gibi etkenlerin önemli rol oynadığı belirtildi.
2010 yılında İstanbul’a gelen Arap turistlerin, toplam turist sayısına oranı yüzde 10 iken bu sayının 2017 yılında rekor kırarak yüzde 24,3’e yükseldiği görüldü. Böylelikle, 2017 yılında söz konusu şehre gelen turist sayısı 10 milyon 840 bin iken, bu rakam içerisinde Arap turistlerin sayısının 2 milyon 630 bine ulaştığı tespit edildi. Arap turistlerin İstanbul dışında tercih ettiği yerlerin başında gelen diğer şehirler ise; Bursa, Bolu, Abant, Yalova, Giresun ve Trabzon oldu. Arap turistler tatil beldeleri arasında ise en çok Muğla, Marmaris ve Antalya’yı tercih etti. Araştırmada, 2018 yılının ilk çeyreğinde Ortadoğu’daki en çok aranan destinasyonlar Amsterdam, Londra, Paris ve Manila olurken, İstanbul da bu listede yer aldı. Arama sonrası yapılan rezervasyonlarda ise İstanbul birinci sıraya yerleşti. İstanbul’dan sonra gelen şehirler de; Kahire, Dubai, Paris ve Mekke olarak belirlendi.


CHP’li Nihat Yeşil: “Taşıma Kızılay istemiyoruz”
“Kızılay, AK-AY mı oluyor?” diye soran Ankara Milletvekili Nihat Yeşil 100 bin nüfusun altında yurt genelinde yaklaşık şimdiye kadar 560 şubenin kapatılmasının, bazılarının ise temsilciliğe dönüştürülmesinin altında yatan nedenleri, verimlilik, ‘yönetilebilirlik!’ ve ‘başarı!’ kriterleri ile açıklamak zor. Burada da taşıma eğitime benzer bir mizansen var” dedi. “Bazı kadrolardan rahatsız mı olunmuştur ki; delegelerin yetkileri alınarak kadro değişimi mi yapılıyor? Bu kararın hukukilik ve yerindelik denetimi yapılmış mıdır?” diye sordu. “Kızılay her ücra köşemizde örgütlenmeli ve KIZILAY ruhu ve dayanışma ruhu yerel bağlarından ve gönüllülerden koparılırsa ‘varlık alanı ve ruhu’ yok olur” dedi


Prof. Dr. Anıl Çeçen’den kaynak bir eser:“Atatürk’ün Kültür Kurumu HALKEVLERİ”
Atatürk’ün Cumhuriyet rejimini dayandırdığı Halkçılık anlayışının halk okulları ve ulusal kültür merkezleri olarak kurmuş olduğu Halkevleri hakkında ilk yapılan bilimsel araştırma, genişletilmiş üçüncü baskısıyla okura ulaşıyor...
Atatürk Halkevlerinin ikinci dönemde kültür sekreteri, genel sekreter ve ikinci başkan görevlerinde bulunan Prof. Dr. Anıl Çeçen, on beş yıllık Halkevciliği sırasında yaptığı çalışmaları, araştırmaları ve topladığı belgeleri kitabında değerlendiriyor.
Prof. Çeçen’in titizlikle hazırladığı “Atatürk’ün Kültür Kurumu HALKEVLERİ”nin genişletilmiş 3. Baskısı Tarihçi kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.