İŞ ARAYANLAR VE İŞ VERENLER İSTİHDAM FUARI’NDA BULUŞTU

Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Namık Kemal Üniversitesi ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası iş birliği ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen Tekirdağ Kariyer ve İstihdam Fuarı iş arayan ve iş verenleri bir araya getirdi.
11 10 2019
265 kez okundu

İş arayanların ve iş verenlerin buluştuğu Tekirdağ Kariyer ve İstihdam Fuarı’na Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Kapaklı Kaymakamı Bülent Hamitoğlu, Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.


‘MUTLU AİLE MUTLU TOPLUM DEMEK’ 
Fuarın açılış gününde konuşan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım konuşmasında şunları söyledi: “İstihdamı artırarak sadece istatistik tablolarında görülen rakamlardan ibaret bir iş yapmıyorsunuz. İnsanlara iş sağlayarak mutlu bireyler ve mutlu aileler oluşturuyorsunuz. Sanayicilerimizin asıl alkışlanması gereken yönü budur. Tabi ki üretim olacak tabi ki satış ihracat olacak. Ama bu arada mutlu aileler olacak toplum daha mutlu olacak. İşte biz bu istihdam fuarı ile buna dikkat çekmeye çalışıyoruz. Böylece mutlu olmak isteyen insanlarla mutlu etmek isteyen insanları bir araya getiriyoruz ve sonunda katlanarak büyüyen bir toplum ortaya çıkıyor.”


‘FABRİKALARIMIZIN ÖĞRENCİNİN AYAĞINA GETİRDİK’
Törende ikinci konuşmayı yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin konuşmasında şunlara değindi: “Bugün burada dördüncüsünü düzenlediğimiz fuar işbirlikçi kurumlarımızla beraber, Tekirdağ’ın üretimde ilk 5’e girebilmesiyle amacıyla yaptığımız çalışmalardan bir tanesi. Geçtiğimiz haftalarda da bir fuar düzenlemiştik. Tekirdağ’da bu tür fuarlara öncülük ediyoruz. Yaptığımız çalışmalarda amacımız mezun olan öğrencilerimizin gidebileceği alanlar, fabrikalar nelerdir, bunları göstermek. Geçtiğimiz yıl 3 buçuk milyon lira ile üniversitelerimize kariyer merkezi kuruldu. Bu arkadaşlarımız daha sonra meslek liselerinde eğitim vermeye başladılar. Sonrasında öğrencilerimiz işe girerken nasıl avantajlı konuma gelebileceğini ve hangi iş sektörüne başvuruda bulunabileceğini öğrendiler. İstiyoruz ki buradan mezun olan öğrenci buradaki fabrikalarda çalışsın ve Tekirdağ’ın ekonomisine katkı sağlasın. Fabrikalarımızı öğrencimizin ayağına getirerek, onların birbirlerini anlamalarını, dertlerini dinlemelerini, kaynaşmalarını istiyoruz. Fuarımız her geçen gün büyüyor. İlk etapta 50-60 firma sayısı şimdilerde 120’yi buldu. İnşallah önümüzdeki yıl 150’yi aşkın firma bu fuarda yer alacak"


STANT AÇAN FİRMALARA ZİYARET
Konuşmaların ardından bölgede en çok çalışanı olan, istihdamını en çok arttıran, kadın istihdam oranı en fazla olan ve engelli açığı bulunmayan işletmelere ödülleri verildi. Sonrasında fuarın açılışı yapıldı. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından mehter takımı gösterisi ve halk oyunları gösterisi yapıldı. Ardından Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve protokol üyeleri stant açan firmaları ziyaret etti.
Onur ŞEKER

Whatsapp
google_160x600