İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN DİYABET ETKİNLİĞİ

Malkara ilçesinde Dünya Diyabet Haftası nedeniyle Diyabet hastalığı konusunda vatandaşlar bilgilendirildi.
23.11.2018
183 kez okundu

Malkara İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları, Hükümet Konağı önünde konuşlandırılan İlçe Sağlık Müdürlüğü aracı ile gerçekleştirilen etkinlikte vatandaşlara Malkara İlçe Sağlık Müdürü Dr. Refet Çeviker ve Diyetisyen Merve Akbulut ile sağlık çalışanları tarafından kan şekeri ölçümü yapılarak Diyabet konusunda bilgiler verildi.
HER 11 KİŞİDEN BİRİ DİYABETLİ
Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF)’nun açıkladığı verilere göre; dünyada her 11 kişiden birinin diyabet hastası ya da halk arasında bilinen adıyla ‘şeker hastası’ olduğuna dikkat çeken sağlık çalışanları, diyabetin, vücudun yeterli insülin üretememesi veya ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamamasıyla oluşan, insülin üreten hücrelerin giderek azalmasıyla ömür boyu devam eden bir hastalık olduğunu ve obezitenin artışıyla orantılı olarak diyabet görülme sıklığının arttığını dile getirdiler.
AİLESİNDE DİYABET GÖRÜLENLER RİSK ALTINDA
Diyabetin ciddi organ kayıplarına yol açan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalık olduğuna dikkat çeken sağlık çalışanları, özellikle ailesinde diyabet hastalığı olanların risk grubunda yer alan kişiler olduğunu belirtti. Diyabetin belirtileri arasında; aşırı susama, sık idrara çıkma, kilo kaybı ve halsizlik gibi belirtilerin yer aldığını belirten sağlık çalışanları dağıttıkları broşürlerle vatandaşları bilgilendirdiler.
Erdi KURU