İDDİALARA TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN AÇIKLAMA

Türk Eğitim-Sen Tekirdağ İl Başkanı Muzaffer Doğan, geçtiğimiz günlerde Furtuni-İshak Pinhas Ortaokulunda Bireysel Eğitim Programı (BEP) öğrencisi ve asperger hastası olan bir öğrencinin sınıf arkadaşları tarafından darp edildiğine dair öğrenci annesi tarafından ortaya atılan iddialara ilişkin basın açıklamasında bulundu.
07.11.2017
981 kez okundu

Sendika üyesi öğretmenler ve öğrenci velilerinin de hazır bulunduğu basın açıklaması Furtuni-İshak Pinhas Ortaokulu önünde gerçekleştirildi. Basın açıklaması Türk Eğitim-Sen Tekirdağ İl Başkanı Muzaffer Doğan tarafından gerçekleştirildi. Doğan; “Maalesef bu açıklama sizleri olduğu gibi bizleri de derinden üzmüştür. Şimdi Türkiye’de eğitim kurumları zor durumda. Eğitimlerde çok büyük sıkıntılar var. Şu anda önünde bulunduğumuz okulumuz sadece Çorlu`da değil, 400 okulumuzu gezdik. Kanaatime göre belki ilk 3`ün içerisindedir. Bu okulu iyi yapan okul idaresi de var, öğretmeni de var, velinin de gayret ve ilgisi var. Bu gayretler böyle harcanmamalıdır. Bu çalışan insanların çalışmaları görülmeli ve teşvik edilmelidir” dedi.
YANLIŞTIR, YALAN SÖYLÜYOR DEMİYORUZ
Doğan açıklamalarının devamında; “Bireysel Eğitim Programı gören bir öğrencimizin okulda arkadaşları tarafından darp edildiğini, öğretmenleri tarafından kötü davranıldığını ve kimsenin bununla ilgilenilmediği söyleniyor. Bir kere bize göre bu olay doğru değil. Bu olayın olduğu zaman beden eğitimi dersinde olduğu iddia ediliyor. Öğretmenin bu konuda bilgisi yok. Bununla ilgili öğrencilerinde bilgisi yok. Yanlıştır, yalan söylüyor demiyoruz ama doğru değil. Bireysel Eğitimi Programı gören öğrenciler sıkıntılı, sorunlu öğrenciler. Düşünün ki sınıfta 42 öğrenci var. Bütün öğrenciler öğretmenin kendisi ile ilgilenmesini istiyorlar. BEP`li öğrenci de istiyor. Öğretmen onlarla ilgileniyor. Sizin tane çocuğunuz var ve her biri ilgi istiyor gibi düşünün. Öğretmenlerimiz bu şartlarda eğitim öğretim veriyor. İlimizde sınıfları en kalabalık okulumuz bu.  Buna rağmen böyle bir başarı ortaya konmuş. Bu başarının nedeni öğretmendir, okul idaresidir. Bunlar böyle harcanmamalı” ifadelerine yer verdi.
ÖĞRETMENİ VE İDAREYİ RENCİDE ETMİŞTİR
Sendika Başkanı Doğan okulun, spor salonu ve sosyal aktiviteleri ile Tekirdağ`ın en gelişmiş okulu olduğunu sözlerine eklerken; “Bu işin takipçisi olacağız. Basına yansıyan, öğretmenleri itham eden konuşmaların avukatımız aracılığı ile takipçisi olacağız. Bunun yolu idareye hakaret etmek, öğretmene hakaret etmek değil. Bu okulda eğitim gören 18 tane daha BEP`li öğrenci var. Bunlarında sıkıntıları oluyordur. Gidiyorlar okul idaresine öğretmenler ile iş birliği yaparak çözüyorlar. Başka hiçbir öğrencinin sorunu yok. Öğrenci velisi de idareyi ve öğretmeni suçlayacağına 18 velinin yaptığı gibi bir sorun varsa gidip idare ile görüşüp bu işi çözebilirdi. Bu yaptığı ile öğretmeni ve idareyi rencide etmiştir. Biz sendika olarak şunu söylüyoruz. Öğretmende, idare de sahipsiz değildir. Bu iyi örneklere sahip çıkmazsak iyiler körelir gider” şeklinde konuştu.
ÇORLU İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SINIFTA KALMIŞTIR
Doğan konuşmasının sonunda Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü de kınadığını belirtirken; “10 gündür bu konuşmalar var. İnsan bir yetkiliyi buraya gönderir. Aslı astarı yoksa basına açıklama yapar. Derki; iddia edilen konular doğrudur, ya da değildir der. Maalesef Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sınıfta kalmıştır. Öğrenci velilerine hitabende; “Sizi böyle görmek Türkiye`nin geleceğinin parlak olacağını gösteriyor. Sizler sahip çıkın. Marifet iltifata tabidir. Bu okulun geleceği emin ellerdedir. Sendika olarak yanınızdayız. Bunu da atlatacağız. TEOG ile ilgili dün Başbakan bir açıklama yaptı. Kendimizi hızla buna hazırlayacağız” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.
Tutku AKBAŞ