İÇME SUYU ARITMA TESİSİ HİZMETE ALINDI

TESKİ Kapaklı ilçesi Pınarca Mahallesi’ni sağlıklı içme suyu ile buluşturdu. TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Pınarca Mahallesi’ne inşa edilen İçme Suyu Arıtma Tesisi, mahalle halkının da yoğun bir şekilde katılım sağlaması ve gerçekleştirilen törenle hizmete alındı.
07.12.2017
288 kez okundu

Pınarca Mahallesi’nde düzenlenen, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Nilgün Marmara, Rıza Tekin ve A. Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Dr. İbrahim İçöz ve İ. Feyzi Ünal, Pınarca Mahalle Muhtarı Özcan Bozkaya ve bu yatırımı dört gözle bekleyen Pınarca Mahallesi sakinleri katıldı.
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa; “TESKİ Genel Müdürlüğü kurulduğu günden beri en önemli görevi olan vatandaşa sağlıklı su hizmeti sunulması konusunda çok önemli yatırımlar yapıyor. Ayrıca yaptığımız kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarıyla, yeni kurulan su ve kanalizasyon idareleri arasında gerçekten örnek bir duruma gelmiş bulunuyoruz. Pınarca Mahallemizde ihtiyaç duyulan İçme Suyu Arıtma Tesisi projemizi çok kısa bir süre içinde hazırladık, ihale ettik ve bugün hizmete alıyoruz.  Proje kapsamında, arıtma tesisimiz prefabrik yapıdan inşa edilmiştir. Yatırım bedeli 1 milyon 95 bin TL’dir. Günlük arıtma kapasitesi bin 296 metreküptür. 2 adet mevcut içme suyu sondaj kuyusundan arıtma tesisimize, 225 metre ve bin 370 metre olmak üzere toplam da bin 595 metre içme suyu terfi hattı imalatı yapılmıştır. Bulanıklığın giderilmesi için 1 adet Hızlı Kum Filtre Tankı ve demir-mangan giderimi için 1 adet Katalitik Mineral Filtre Tankı devreye alınmıştır. Pompa, hidrofor sistemi ve paslanmaz çelik ekipmanların kurulumları yapılmıştır. 112 metreküplük modüler paslanmaz çelik su deposu kurulmuştur. Arıtılmış suyun kontrolü için sürekli analiz yapabilecek ölçüm cihazları monte edilerek, ayrıca otomasyon sistemi kurulmuştur. Tesisin elektriksel altyapısı kurularak, elektrik kesintilerinden de etkilenmemek amacıyla derin su kuyularına ve arıtma tesisine jeneratör kurulumu yapılmıştır. İçme Suyu Arıtma Tesisinde demir, mangan ve bulanıklık giderimi sağlanarak tesis çıkış suyu İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik standartlarına uygun hale getirilmektedir. Yatırımımızın tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
YENİ BİR ÇEHREYE BÜRÜNÜYOR
Genel Müdür Başa’nın ardından söz alan Pınarca Mahalle Muhtarı Özcan Bozyaka, TESKİ Genel Müdürlüğünün mahallelerine yaptığı önemli yatırımdan dolayı teşekkürlerini dile getirdi. Törende konuşan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı; “Vatandaşlarımız bu tesisin açılışı ile birlikte temiz su içme imkânı bulacaklar. Büyükşehir ve TESKİ'nin Kapaklı ve Tekirdağ genelinde önemli yatırımları oldu. Bu yatırımlarla Tekirdağ yeni bir çehreye bürünüyor. Bundan sonra Pınarca'da yağmursuyu, kanalizasyon ve içme suyu hatları da yapılacak. Ben bu yatırımlarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” sözlerini kaydetti.
BAŞTAN AŞAĞI YENİLEYECEĞİZ
Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Yaptığımız bütün hizmetleri, yatırımları, her şeyi Tekirdağ için, Kapaklı için, vatandaşlarımız için yapıyoruz. Pınarca'ya 30 Mart 2014'ten önce geldiğimizde de çok büyük bir coşku ile karşılaşmıştık. O zaman bir söz vermiştik Pınarcalılara; ne isterlerse yerine getirilecek diye. Buraya defalarca gelip gittiğimizde, en önemli ihtiyacın su olduğunu görmüştük. Şimdi herkes musluklarından gönül rahatlığıyla temiz su içebilir. Ben de bunun gururu ile karşınızdayım. Önümüzdeki günlerde Kapaklı'nın altyapısını baştan aşağı yenileyeceğiz. Yenilerken de günümüz şartlarını ve nüfus artışını göz önünde bulunduracağız. Bu tesisler, yaptığımız bütün yatırımlar 105 bin Kapaklılı vatandaşımız için. Biz bu yatırımları yaparken, hiçbir ayrım gözetmeden yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde yeni yatırımların açılışlarında, temel atmalarında sık sık bir araya geleceğiz. Yapılan yatırımın tüm Tekirdağ'a ve Kapaklı'ya hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
KURDELE KESİLDİ
Konuşmaların ardından tesisin açılış kurdelesinin kesilmesiyle birlikte, katılımcılar içme suyu arıtma tesisini inceledi. Herkes arıtılmış içme suyundan gönül rahatlığı ile içti. Sağlıklı içme suyuna kavuşan mahalle halkı sevincini saklayamadı.
Şerife YILDIZ