HUKUKİ REJİMİ KORUMAK

11 01 2020
105 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Ocak’ta yaptığı konuşmada söylediği “Kanal İstanbul, yerli otomobil gibi millî projedir” sözü ile ilgili olarak eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, aşağıdaki yorumu yaptı:
“Cumhurbaşkanı, Başbakanlığı döneminde ‘çılgın proje’ olarak ortaya attığı Kanal İstanbul ya da –doğru Türkçe isim tamlamasıyla– İstanbul Kanalı Projesi, henüz kendisinin kişisel projesi niteliğindedir. ‘Millî’ olarak nitelenebilmesi için millete mal olması, milletçe benimsenmesi gerekir. Oysa bu konuda toplumsal bir istem yoktur. Tersine, bir toplumsal direniş vardır. Kamuoyu yoklaması için düşüncesi sorulan yurttaşların çok büyük çoğunluğu, böyle bir kanalın gereksiz olduğu görüşünde birleşmektedir. Ama Cumhurbaşkanı, projeyi uygulamakta kararlı görünmektedir.
Kuzey Akımı ve Türk Akımı gibi diğer yeni boru hatlarının devreye girmesiyle İstanbul Boğazı’ndan geçen tankerlerin sayısı azalacak; böylece İstanbul Kanalı için başlıca gerekçe olarak gösterilen deniz trafiğinin yoğunluğu büyük ölçüde azalacaktır.
Özetle şunu diyorum: Bu Kanalı açarak Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasına meydan vermemek gerekir. İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının 84 yıldan beri uygulanagelen hukukî rejimini korumakta yarar vardır.”


ÇİFTÇİYE ACİL DESTEK BEKLENRİYOR
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer beklenenin üzerinde yağış alarak afete uğrayan çiftçilere acil destek sağlanmasını ve ÇKS kayıtlı olmayan, TARSİM Sigortası bulunmayan çiftçi de dahil olmak üzere zarar ve ziyanın saptanarak çiftçilerin kayıplarının karşılanmasını istedi.
CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Afet yaşanan ve sel felaketi ile sorunlu hale gelen bölgeler ülkemizin hemen hemen her ürünün üretildiği alanlardır. Özellikle turfanda ürün elde edilen bölgeler ağır hasarlı görülmektedir. Bunun yansımaları olacaktır. O nedenle acil önlem ve desteklemeler sağlanmalıdır. AKP iktidarının tarımda bir planlaması yoktur. Tarım ve Orman Bakanlığı ürün ekimi ya da hasadında vermeyip bir yıl sonra verdiği destekler için müjde diye duyurabilmektedir. Destekler yeterince kırsala ulaşmadığı gibi çiftçi çok zor şartlarda çiftçiliğine devam etmektedir. Afet bölgelerinde zarar gören ürünlerin tüketiciye kadar yansıyan bir sonucu olacaktır. Bunun en az hasarlı geçilmesi doğru tedbir ve politikalarla sağlanabilir. Evet, çiftçinin bu kayıpları karşılanmalıdır” dedi.


JAPONYA DÜNYANIN EN GÜÇLÜ PASAPORTUNA SAHİP
En güçlü pasaporta sahip ülkeler belli olurken, Japonya`nın zirvede yer aldığı görüldü. Türkiye ise geçen yıla oranla 3 basamak gerileyerek 55`inci sıraya düştü. Lider Japonya`nın pasaportuyla 191 ülkeye vizesiz seyahat edilebilirken, Türkiye`nin pasaportuyla 111 ülkeye vizesiz gidilebildiği görüldü.
Ajans Press`in, 2020 Henley Pasaport Endeksi verilerinden elde ettiği bilgilere göre, en güçlü pasaporta sahip ülkeler belli oldu. Böylelikle Japonya en güçlü pasaporta sahip ülke olurken, 191 ülkeye vizesiz seyahat ettiği kaydedildi. Listenin ikinci sırasına ise 190 ülkeye vizesiz seyahat imkânı sunan Singapur pasaportu yerleşti. Almanya ve Güney Kore ise 189 ülkeye vizesiz seyahatle üçüncülüğü paylaştı. Finlandiya ve İtalya 188 ülkeye vizesiz seyahat ile dördüncülüğü paylaşırken, Danimarka, Lüksemburg ve İspanya ise 187 ülkeye vizesiz seyahat imkânı ile beşinci sıraya yerleşti. Son beş sırada yer alarak dünyanın en zayıf pasaportuna sahip ülkeler ise, Afganistan(26), Irak( 28), Suriye(29), Somali-Pakistan(32), Yemen (33) olarak kayıtlara geçti. 2006 yılından beri düzenli olarak hazırlanan ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Verileri (IATA) baz alınan listede geçtiğimiz yıl liderliği Singapur ve Japonya paylaşmıştı.
VERGİ VE HARÇ ÜCRETLERİ GÜNDEMDE
Medya takip kurumu Ajans Press, pasaportlar ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Derlenen bilgilere göre pasaportlar ile alakalı geçen yıl basına yansıyan haber adedi 11 bin 908 olarak kayıtlara geçti. Pasaport ile ilgili haberler özellikle yılın son günlerinde artış gösterirken, her yıl gelen vergi ve harç ücretlerinin en çok konuşulan başlıklar arasında yer aldığı görüldü.

Firma Rehberi
Whatsapp
google_160x600