hijyene dikkat

03 08 2020
136 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr
Kurban Bayramı öncesinde kurban kesiminin nasıl olması gerektiği ve kesim sonrasında yapılması gerekenler ile kurban etlerinin tüketimi konusunda önerilerde bulunan İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Gürhan Çiftçioğlu,lu, kesilen hayvanların iç organlarının ise en geç yarım saat içinde çıkarılması konusunda vatandaşları uyardı.
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT  
Hayvanlardan insanlara bulaşabilecek hastalıklar olduğunu belirten Prof. Dr. Gürhan Çiftçioğlu, hayvanların kesimi sırasında gerekli muayenelerinin mutlaka yetkilendirilmiş veteriner hekimlere, kesimlerin de İl/İlçe Tarım Orman Bakanlığı Müdürlüklerinin yayınladığı kesimine onay verilen yerlerde yaptırılması gerektiğinin altını çizdi.
Vatandaşlarımızın özellikle bu pandemi döneminde kamusal alanda kontrolsüz bir şekilde hayvan kesmemeleri, bu nedenle çok önemli.” dedi.
DERİLER, KAN VE SUDAN ARINDIRILARAK 2 SAAT BEKLETİLMELİ  
Hayvanların kesilme sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalara da değinen Prof. Dr. Gürhan Çiftçioğlu, “Hayvanların derileri, kesimden sonra kandan ve sudan arındırılacak şekilde 2 saat bekletilmeli. Bu derilerin kanlı ve sulu kalması mikrobiyolojik kokuşmaya sebep olabilir. Bu da sağlıksız bir durum. Deriler, kandan ve sudan arındıktan sonra ya deri ağırlığının yarısı veya üçte biri kadar kaya tuzu ile kaplanmalı.
Et, dinlendirilmeden tüketildiğinde sert olur, bu nedenle zaman zaman ‘Kurban eti sert olur’ denildiğini duyarız. Rigor mortisin çözünmesini beklemek için kurbanı, karkas halinde 2-3 saat dışarıda bekletmek gerekir. Mikrobiyolojik riskleri aza indirmek ve daha kaliteli bir et tüketebilmek için etleri büyük parçalara bölerek buzdolabında da 1-2 gün beklettikten sonra tüketmek daha iyi olacaktır. Bu şekilde soğutulmuş etler büyük parçalar halinde buzdolabında 5-6 gün saklanabilir. Daha sonra arzu edildiği şekilde küçük parçalara bölünerek tüketilebilir. Tüketilemeyen kısımlar da buzlukta (-18 C’de) 6 aya kadar saklanabilir. İç organlar ise dayanıksız olduğundan kısa sürede tüketilmelidir. Etlerde renk değişimi, çamur gibi görünme, kokuşma durumlarında ise mutlaka resmi veteriner hizmeti veren makamlara başvurmak gerekir. Bunlar, önemli sağlık riskleri.” ifadelerinde bulundu.
Hastalıkların yayılmasında iç organlar önemli rol oynuyor
Hayvanların özellikle iç organlarının dışarıya gelişigüzel şekilde bırakılmasının, hastalık risklerini arttıracağının da altını çizen Prof. Dr. Çiftçioğlu, “Vatandaşlarımız, özellikle bu pandemi döneminde hem kendi sağlıklarına hem de çevredeki insanların sağlıklarına dikkat etmeliler. Pandemi gölgesinde geçen bu bayramda önlemlere uymalarında fayda var. Zoonotik hastalıklardan korunmak için özellikle kesilen hayvanların iç organlarını sağa sola atmasınlar. Yabani, evcil hayvanların bunları tüketmesine neden olmasınlar ve izin vermesinler. Çünkü bu hastalıkların yayılmasında iç organlar önemli rol oynuyor.” dedi.  
//  
İlgezdi: Milli Kütüphane’nin 20 bin kitabı kayıp  
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi Milli Kütüphanedeki eksilen yaklaşık 20 bin kitabın olduğunu ortaya koyarak, “2018 yılına göre Milli Kütüphane kitap sayısı 2019 yılında 19 bin 737, kitap dışı materyal sayısı da 11 bin 689 azaldı. 20 bin kitap kayıp! TUİK talimatı yanlış anlamış, işsizlikle enflasyonu düşük göstereceğine Milli Kütüphanedeki kitap sayısını düşük göstermiş” dedi.
İlgezdi Tüik tarafından açıklanan 2019 Kütüphane İstatistiklerine göre Milli Kütüphane’de 2019 yılında eksilen 20 bin’e yakın kitabı Meclis gündemine taşıyarak, Kültür ve Turizm Bakanına soru önergesi verdi.
CHP’li İlgezdi, 2018 yılında Milli Kütüphane envanterinde 1 milyon 463 bin 488 kitap olduğunu belirterek bu sayının 2019 yılında 19 bin 737 düşerek 1 milyon 443 bin 751 olmasını mantıklı hiçbir açıklamasının olmadığını ifade etti. İlgezdi Milli Kütüphanenin 2018 yılı kitap dışı materyal envanterinin de 197 bin 216’den 185 bin 527’e düştüğünü ortaya koydu.
110 BİN YENİ ÜYE  
20 bin kitabın eksildiği Milli Kütüphane de başka bir şaşırtıcı istatistikte kayıtlı üye sayısında gerçekleştiğini belirten İlgezdi, “2018 yılında 23 bin 747 olan kayıtlı üye sayısı 113 bin 267 artarak 137 bin 14 olmuş. Bu artışın sebebi de açıklanmalıdır” diye konuştu.
Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi halk kütüphanelerini istatistiklerinin de kafaları karıştırdığını belirterek, “Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi’ndeki yaklaşık 800 bin eser Millet Kütüphanesine taşındığı halde 2019 yılında halk kütüphanelerindeki kitap artışı 775 bin 967 olmuştur.  Bu istatistiğe göre 2019 yılında halk kütüphanelerine 1 milyon 500 binden çok kitabın satın alınması ve/ veya bağışlanması gerekmektedir” dedi.
“Kütüphane istatistikleri AKP’nin kültür politikasını da ortaya koymaktadır” diyen Gamze Akkuş İlgezdi, 2003 yılında bin 350 olan kütüphane sayısının, 2019 yılında bin 1 182’ye gerilediğini ifade etti.
OKULLARIN YÜZDE 54’ÜNDE KÜTÜPHANE YOK  
CHP’li İlgezdi Millî Eğitim Bakanlığının açıkladığı son resmi rakamlara göre Türkiye genelinde 66 bin 849 okul olduğunu vurgulayarak, “TUİK verilerine göre bu okullardan yalnızca 30 bin 618’inde kütüphane bulunuyor. Başka bir ifadeyle Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okulların yüzde 54’ünde kütüphane yüzü görmeyen binlerce öğrenci eğitim görüyor, bu öğrencilerin ne derecede bilimsel ve analitik eğitim aldıkları ise ayrıca tartışma konusu” dedi.
  
  
  
 
 
Whatsapp
google_160x600