‘HERKES GİBİ’ YAŞAMAK İSTİYORUZ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde konuşan Çorlu Sakatlar Derneği Başkanı Canan Yurdseven, “Sınırlı sayıda ülke dışında engelliler toplumda yok sayılmakta, ‘farklı’ görülmekte, ama daha ötesi yanlış inanışların mağduru olmaktadır. İnsan olarak görülmeyen, sayılmayan engelliler her türlü yokluk ve yoksunluğun içine sürüklenmekte, aileleri çaresiz, çözümsüz bırakılmaktadır” dedi.
03.12.2018
501 kez okundu

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan Çorlu Sakatlar Derneği tarafından Omurtak Caddesi üzerinde bulunan Atatürk Meydanı’nda tören düzenlendi. Törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorlu Sakatlar Derneği Başkanı Canan Yurdseven ile birlikte derneğin yönetimi ve üyeleri katıldı.
YANLIŞ İNANIŞLARIN MAĞDURUYUZ
Burada Dernek Başkanı Canan Yurdseven yaptığı konuşmasında, engellilerin hak ettiği değeri alamadığını ifade ederek şunları söyledi; “Dünyanın birçok ülkesinde milyonlarca engelli toplumdan dışlanmış, en temel hizmetlere ve haklara ulaşamaz haldedir. Sınırlı sayıda ülke dışında engelliler toplumda yok sayılmakta, ‘farklı’ görülmekte, ama daha ötesi yanlış inanışların mağduru olmaktadır. İnsan olarak görülmeyen, sayılmayan engelliler her türlü yokluk ve yoksunluğun içine sürüklenmekte, aileleri çaresiz, çözümsüz bırakılmaktadır. Özel bir hukuk düzenlemesine bile ihtiyaç olmadan aslında hepimiz insanız, insan olarak doğduğumuz andan itibaren herkesle eşit olmalıyız. Ama yaşam bu hakkı bize vermemektedir. Biz engelliler hemen her yerde ‘farklı’, toplum içinde ‘öteki’ durumuna itilmekteyiz. İşte Birleşmiş Milletler’in ilan ettiği 3 Aralık tarihi, ‘biz insanız’ diye haykırdığımız, güya duyan, gören, algılayanlara ‘var olduğumuzu’ anlatabilmeye, gösterebilmeye çalıştığımız bir gündür.”


YASAL HAKLARIMIZA ERİŞEMİYORUZ
Toplum içinde engellilerin de yasal hakları olduğunu ancak bu hakları kullanamadıklarını söyleyen Yurdseven, “Yıllardır bizlere doğrudan veya dolaylı hak verdiklerini söylenen yasalar yayınlanıyor. Uluslararası sözleşmeler onaylanıyor. Bir hakkı kullanabiliyorsan, ona erişebiliyorsan insan için bir değeri vardır. Ancak ülkemizin gerçeği değişmiyor. Haklara erişimin önü bir türlü açılamıyor. Bu nedenle de engelliler sahip olduğu hakları ne yazık ki yıllardır kullanamıyor. 2005 yılında bir yasa çıkarıldı. 7 yıl içinde kamusal alanların, binaların, toplu taşıma araçlarının engellilerin erişimine uygun hale getirilmesi zorunlu kılındı. 7 yılın bitiminde hiçbir değişiklik olmadığı gibi yasa değişikliği yapılarak, süre sınırı kaldırıldı” dedi.
ÇIĞLIĞIMIZ DUYULMADI
Genel Sağlık Sigortası ile herkese sağlık hizmeti sunulacağını ve engellilere pozitif ayrımcılık yapılacağını söyleyen yasaların bir türlü işlemediğini aktaran Yurdseven, “Sağlık desteğimiz çıkarılan her Sağlık Uygulama Tebliği ile daha da kısıtlandı. Sağlık Kurulu Raporlarıyla ilgili her düzenlemede, işler daha da karmaşık hale geldi, yeni hak kayıplarına yol açıldı. Eğitim sistemindeki değişikliklerin engelli çocuklarda nasıl bir etkiye neden olduğu hiç konuşulmadı. Ailelerin çığlıkları duyulmadı. İstihdam alanındaki yasaların gerekleri yerine getirilmedi, yasalarla belirlenmiş kontenjanlar boş, engelliler işsiz kaldı. Sonuç olarak engelliler haklarını kullanamaz, haklarından yararlanamaz hale getirildi. Biz özel bir şey değil, herkes gibi yaşamak istiyoruz” diyerek engellilerin taleplerini dile getirdi.


Tutku AKBAŞ