HER MAHALLE BİR HİKAYE: CUMHURİYET

‘Her Mahalle Bir Hikaye’ köşemizin bu haftaki konuğu Cumhuriyet Mahallesi ve Muhtarı Fatma Ayaz oldu.
20 01 2020
583 kez okundu

DEVRİM Gazetesi ve DEVRİM Web TV olarak her hafta ‘Her Mahalle Bir Hikaye’ ile mahallelerin ve muhtarların konuğu oluyoruz. İlk olarak Reşadiye Mahallesi, ardından Cemaliye Mahallesi, Zafer Mahallesi, Hıdırağa Mahallesi, Önerler Mahallesi, Kemalettin Mahallesi, Şeyhsinan Mahallesi, Alipaşa Mahallesi, Muhittin Mahallesi, Türkgücü Mahallesi, Rumeli Mahallesi, Çobançeşme Mahallesi, Havuzlar Mahallesi ve bu haftaki konuğumuz Cumhuriyet Mahallesi ve Muhtarı Fatma Ayaz, mahallenin isteklerinden taleplerine ve beklentilerine kadar pek çok şeye samimiyetle yanıt verdi.
Sizi tanıyabilir miyiz?
Ben Fatma Ayaz, 1970’de Bulgaristan Şumnu’da doğdum.  Ziraat Teknik Lisesi mezunuyum. 1989 yılında Türkiye’ye göç ettik. Özel sektörde çalıştım, esnaflık yaptım. 2007 yılında da Cumhuriyet Mahallesi’nin ilk muhtarı olarak seçildim.

MAHALLEMİZİN KENDİSİ KÜÇÜK AMA ADI BÜYÜK
Mahallenin tarihinden ve nüfusundan bahseder misiniz?
Cumhuriyet Mahallesi küçük ama adı büyük olan bir mahalle. Cumhuriyet Mahallesi 2007 yılında Şeyhsinan Mahallesi’nden ayrılarak kuruldu. Mahallemiz Çorlu’nun en yeni mahallelerinden biri. 2007 yılında mahallemiz kurulduğunda 55 seçmenle başladık, son seçimlerde 450 seçmene ulaştık. Mahallemiz yüzölçümü olarak Çorlu’nun en büyük mahallesidir. Mahallemizde Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlarımız ikamet etmektedir. Yapılaşma kesintisiz bir şekilde devam ediyor.
Muhtarlığınızın kaçıncı dönemi? O günden bu güne neler değişti?
Muhtarlığımın 4’üncü dönemi. Mahallemizde okul yoktu. Büyükşehir Belediyesi tarafından Mustafa Kemal Atatürk Spor Lisesi yapıldı. 15 Temmuz Okulumuz yarıda kaldı. Milli Eğitim Müdürümle görüşerek ihalesinin devam ettiği bilgisini aldım. Altyapımız yoktu, yapıldı. Mahallemizde hiç parkımız yoktu, o da yapıldı. Mahallemizden otobüs geçmezken 3 numaralı hat şimdi mahallemizden geçiyor.  Cemal Gürsel Bulvarı’nda aydınlandırmamız yoktu, uzun uğraşlarımız sonucunda aydınlandırma direklerimiz dikildi.

15 TEMMUZ OKULUMUZUN TAMAMLANMASINI BEKLİYORUZ
Mahalle halkı size hangi şikayetlerle geliyor?
Mahallemizde ışıklandırma ve buna benzer şeylerin hepsi çözüldü. Otobüsümüz geldi, parkımız oldu. Şimdi sadece acil olarak okul ihtiyacımız var. 15 Temmuz Okulumuz bir an önce tamamlanırsa vatandaşımız da sevinir.
Mahalle halkını bir aile olarak görüyoruz. Siz mahalle halkınızla bir aile gibi misiniz?
Mahalle sakinlerimizle bir aile gibiyiz. Telefonlarımız 7/24 açık. Mahalle sakinleri diledikleri her zaman bana ulaşabiliyorlar. Özellikle kadınlarla güzel sohbetlerimiz oluyor. Mahalle sorunlarını birlikte çözmeye çalışıyoruz. Kitaplarımız var burada. Mahalle sakinleri gelip kitap alıp okuyorlar bitirdikten sonra getiriyorlar bana. Mahallemi seviyorum.
Mahalleniz yüzölçümü bakımından Çorlu’nun en büyük fakat nüfus olarak en küçük mahallesi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Çorlu Belediyesi taleplerinize cevap veriyor mu?
Ben buradan TESKİ’ye, Büyükşehir Belediyemize, Park ve Bahçeler Müdürlüğümüze, TREDAŞ’a yaptıkları hizmetler için teşekkür etmek istiyorum. Çorlu Belediyesi’ne de istediğimiz her zaman ulaşabiliyoruz. Başkan yardımcıları olsun, Fen İşleri olsun herkese her zaman ulaşabiliyoruz. Ayrıca teşekkür ediyorum.

PROJELERİMİZ DEVAM EDECEK
Yeni dönem için projeleriniz mevcut mu?
Tabii ki mahallemiz göç aldıkça ihtiyaçlarımız olacak. Sağlık ocağı gelecek, okulumuz yok tabii. Spor lisesinin yanında bir ortaokul projede var aslında. Onu takip ediyoruz. Göç aldıkça büyüyecek mahallemiz. Projelerimiz devam edecek.
Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?Öncelikle size teşekkür ediyorum bize bu fırsatı verdiğiniz için. Mahalleme de bana 4’üncü kez muhtar olma fırsatını verdiği için teşekkür ederim.

 

Whatsapp
google_160x600