HEDEF 200 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, 2018 yılında tekstil sektörünün performansının ihracat hedeflerinin altında olduğunu ancak artış gösterdiğini belirterek, “Tekstil sektörünün 2018 yılı performansı, Türkiye ihracatının artışının biraz altında. Buna rağmen bir artış göstermesi de son derece olumlu. 2019’da inşallah hedef 200 milyar dolarlık ihracat” dedi.
30.11.2018
715 kez okundu

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım Meclis toplantısına katılarak meclis üyeleri ile bir araya geldi. Gülle, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Erdim Noyan, Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı. Gülle burada yaptığı açıklamada, tekstil ve hazır giyimin otomotivden sonra ikinci ihracat kalemi olmaya devam ettiğini belirterek, “Şu anda tekstil ve hazır giyim sektörü ikisi birlikte, otomotivden sonra ikinci büyük ihracatçı olmaya devam ediyorlar. Başarılı bir şekilde de ihracatlarını sürdürüyorlar. İhracat kalemlerinin altında da teknik tekstillerin ön planda ve gelişmelerin de daha fazla olduğunu, diğer sektörlerin altında da artışların olduğunu görüyoruz. 2018 hemen hemen bütün sektörlerin artış gösterdiği bir yıl oldu. Bu artışı, tekstil ve hazır giyim sektörünün de devam ettirmesini mutlulukla karşılıyoruz” dedi.


İHRACATA KADIN ELİ DEĞMESİ ÇOK ANLAMLI
Tekstil sektörünün 2019 yılında en büyük hedeflerinin 200 milyar dolarlık ihracat olduğunu ifade eden Gülle şunları söyledi; “200 milyar dolarlık ihracatın altında da bütün sektörlerimizden daha fazla performans bekliyoruz. Bu kur ile gelen ve avantajlı bir şekilde sağlanan dengenin ihracatçı lehine devam ederek bunu desteklemesini bekliyoruz. Önemli pazarlarda artık ihracat ailesini her ay bin 500 civarında ihracatçı katılıyor. Bu ihracatçılarla birlikte ihracatımızın da artmasını doğal olarak bekliyoruz. Bizim şu anda ihracat ailemiz 72 bin 500 kişi. Önümüzdeki 2019 yılında da ihracata olan talebin devam etmesiyle birlikte, 80 binin üzerindeki ihracatçıyla, bu 200 milyar dolarlık ihracat hedefine doğru yürümek en büyük beklentimiz. Bu yolda çalışıyoruz ve bu yolda da taleplerin olduğunu görmek de bizleri son derece mutlu ediyor. İnanıyorum ki bu istek, talep ve insanların, fabrikaların, firmaların, daha fazla ihracata yönelmesi gençlerin ve girişimcilerin yeni projelerle ihracata yönelmesi, kadın istihdamının kadın girişimcilerin ve kadın ihracatçıların da sayısının artması, bizleri bu konuda çok mutlu ediyor. İhracatın içerisinde kadınların payı gittikçe artıyor. Türkiye’nin ihracatına kadın elinin değmesi de ihracatı daha anlamlı ve geleceğe mutlu bakacak şekilde geliştiriyor” diye konuştu.
Onur ŞEKER