GÜVENLİK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Çorlu Kaymakamlığı, İçişleri Bakanlığı’nın İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında iki günlük çalıştay düzenlendi.
20 10 2020
498 kez okundu

Çorlu’da bulunan kurum ve STK temsilcilerinin de sunumlarıyla katıldığı çalıştayda, Çorlu’da yaşanan güvenlik sorunları masaya yatırıldı. Çalıştaya katılan kurumlar yaşanan olumsuzluklarla ilgili bilgiler verirdi.
İçişleri Bakanlığı’nın projesi kapsamında yapılan toplantıya Çorlu Kaymakamlığı Çorlu Belediyesi başta olmak üzere çok sayıda kurum ve STK temsilcisi katıldı. Çalıştaydan çıkacak sonuçlar İçişleri Bakanlığı’na bildirilecek. 

EYLEM PLANLARI HAYATA GEÇİRİLECEK
İstanbul İzmir ve Çorlu’dan sorumlu Proje Koordinatörü Zehra Titiz: “İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Çorlu’da buluştuk. Bu proje 10 yıldır devam eden bir proje şu anda 3. Fazındayız. Bu kapsamda burada yapılmak istenen Kaymakamlık bünyesinde yerel önleme ve güvenlik kurulu oluşturuyor. Kolluk kuvvetlerinin yanı sıra kamu kurum temsilcileri sivil toplum ve medyanında katılımıyla burada amaçta o ilçeye özel güvenlik sorunlarını irdelemek masaya yatırmak suçlar oluşmadan önce önleyici kurumların işbirliği ile neler yapılabileceği konuşuluyor. Çorlu için 3 yıllık yerel önleme ve güvenlik planı oluşturmak, bu plan çerçevesinde de hem Çorlu’nun yerel özellikleri Çorlu’ya has sorunlar, suçlu profilleri, suç verileri yer alıyor olacak planın içinde. Bu kurulun oluşturmuş olduğu bu suçları önlemek üzere eylem planları hayata geçirilecek. Bunların hepsi 3 yıllık planın içinde yer alıyor olacak” dedi.
SUÇ OLMADAN ÖNCE ÖNLEYİCİ OLABİLMEK
Titiz, “Burada önemli olan suç olmadan önce önleyici olabilmek. Projenin güvenlik analizi boyutunda kamuoyu yoklamaları yapılacak. Bir anket çalışması yapılacak. Şu anda 19 ilçede yürütülüyor. Avrupa Birliği’nin daha demokratik daha şeffaf ve daha vatandaş katılımlı aşağıdan yukarıya olması iç güvenlik sistemi için teşvik ediliyor. Biz de aslında bir model geliştirmeye çalışıyoruz. Her ilçenin kendine has sorunları da var aynı olan sorunlarda var.  Üç dört toplantı yapıldıktan sonra bu 3 yıllık Çorlu’nun planı ortaya çıkacak 19 ilçede aslında ortak sorunlar var, madde bağımlılığı aile içi şiddet, ne yazık ki bütün ilçelerde ortaya çıkan sorunlar, hırsızlık yine ortak sorunlardan bir tanesi göçmenlerden bahsedildi. Sokak hayvanları sorunları sorunu ortaya çıkmadı bazı ilçelerde çıktı bu sorun. Bu çıkan sonuçlar İçişleri Bakanlığı’na gidecek” dedi.Göksel GÜRSOY

Whatsapp
google_160x600