GÜRKAN: FEDERASYONUN TARAFSIZLIĞINA GÖLGE DÜŞÜRÜR

Türkiye Güreş Federasyonu’nun resmi sitesinde yer alan ‘Büyükşehir ile Karesi Belediyelerinin ev sahipliği yaptığı güreşler, organizasyonuyla Kırkpınar’ı gölgede bıraktı’ ifadelerine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Eğer federasyon güreşleri bir diğeri ile kıyaslamaya başlarsa bu federasyonun kimliğine ve tarafsızlığına gölge düşürür” diyerek cevap verdi.
15.08.2019
203 kez okundu

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Antalya’nın yerel televizyonuna konuştu. Türkiye Güreş Federasyonu’nun resmi sitesinde yer alan “Büyükşehir ile Karesi Belediyelerinin ev sahipliği yaptığı güreşler, organizasyonuyla Kırkpınar’ı gölgede bıraktı” söylemlerine cevap veren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Türkiye’de yılda 120’ye yakın yağlı güreş yapılıyor. Kimi daha büyük, kimi daha küçük; kimi daha az katılımlı, kimi daha çok katılımlı. Ve bunların hepsinde insanların çok büyük bir emeği var, çok büyük alın teri var. Pehlivanların emeği var, davulcuların, cazgırların, hakemlerin… Ben şunu kendime yakıştıramam Kırkpınar’ın ev sahibi, organizasyon komitesi başkanı ve Kırkpınar’ın düzenleyicisi olarak ‘Bir tek Kırkpınar vardır. Onun dışındaki yağlı güreşlerin hepsi ikinci sınıftır’ ya da ‘Biz onları gölge de bırakıyoruz’ ifadelerini kullanamam. Bu ifadeler Kırkpınar’ı büyütmez, aksine Kırkpınar’ı küçültür. Bunu niye söylüyorum? Yapılan bir işte bir insanın emeği, alın teri varsa o işe saygı duymak gerekir. İster 10 pehlivanın katıldığı, isterse bin, 2 bin pehlivanın katıldığı güreş olsun. Türkiye Güreş Federasyonu’nun da güreşin Türkiye’deki resmi temsilcisi olması sıfatıyla böyle değerlendirme yapması gerektiğine inanıyorum. Eğer federasyon güreşleri bir diğeri ile kıyaslamaya başlarsa bu federasyonun kimliğine ve tarafsızlığına gölge düşürür. O zaman da federasyon yıpranır. Kişiler gelip geçer. Federasyon başkanı değişir, belediye başkanı da değişir ama kurumlar kalıcıdır” dedi.
‘AYRIŞMAYA, ÖTEKİLEŞMEYLE GÖTÜRÜR’
Federasyonun böyle bir nitelendirme yapmasının doğru olmadığını belirten Gürkan, “Bunu Kırkpınar adına söylemiyorum. Kırkpınar zaten Kırkpınar’dır. Bu tartışılmaz. Ama hangi güreş olursa olsun. Bunları birbiri ile kıyaslamak doğru değildir. Bu insanları ayrışmaya, ötekileşmeyle götürür. Hiçbir şekilde tasvip edilecek bir davranış değildir. Hele hele bunun resmi sitede yer alması abesle iştigaldir. Şimdi Kırkpınar’a gelirsek, Kırkpınar’ı zaten tartışmayı kendime zul sayarım. 658 yıllık bir gelenek, Türkiye’nin başpehlivanının belirlendiği bir gelenek, Kırkpınar çayırında, dualı çayırda başpehlivan olanın Türkiye’nin başpehlivanı kabul edildiği bir gelenek. Şimdi ben bunu tartışmayı hem gereksiz hem de zul addederim” diye konuştu.
‘BU PAYLAŞIMDAN HABERİ YOKTUR’
Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın’ın bu paylaşımdan haberi olmadığına inandığını belirten Gürkan, “Haberi olsaydı böyle bir gafı, böyle bir hatayı yaptırmazdı. Güreş Federasyonu’nun resmi sayfasına yakışmayan bir cümlenin oraya bilerek konulacağına inanmak istemiyorum. Bu açıklamamdan sonra resmi sitedeki haberi düzelteceklerine, kaldıracaklarına yürekten inanıyorum. Hiç kimsenin, sıfatı ne olursa olsun, kim olursa olsun ne yağlı güreşi, ne pehlivanları ne de yağlı güreşe emek vererek düzenleyen hiç kimseyi ayrıştırmaya, ötekileştirmeye ne haddi vardır ne de hakkı vardır” dedi.
DEVRİM