GÜRER: SU KAYNAKLARINI KORUMAZSAK SUSUZLUK KAPIDA

16 01 2020
110 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkenin su sıkıntısı çeken bir ülke olmaması için ne yapıldığını Tarım ve Orman Bakanına sordu.
Gürer, “Ülkemizin, 2030 yılında, kişi başına düşen bin metreküp kullanılabilir su miktarıyla, su sıkıntısı çeken bir ülke durumuna düşebileceği ifade edilmektedir. Su kaynaklarının korunması, suyun doğru kullanılması, su varlıklarımızın korunması adına yapılan çalışmalar nelerdir? Özellikle çatı sularının atık su olarak, konutlarda sarnıç uygulamasına geçilmek suretiyle değerlendirilmesi için bir düzenleme düşünülmekte midir?” diye sordu.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Su kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde korunması, geliştirilmesi ve kullanılması maksadıyla; Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından 25 havza için Havza Koruma Eylem Planları (HKEP) hazırlanmış ve uygulanmaktadır. 5 Havza’da HKEPT’ler AB su çerçeve direktifine uygun olarak Nehir Havza Yönetim Planlarına (NHYP) dönüştürülmüştür. 6 Havza için NHYP hazırlanması çalışmaları devam etmektedir. 2023 yılına kadar 25 havza için NHYP’ler tamamlanacaktır. 3 havza için Sektörel Su Tahsis Planları (SSTP) hazırlanmıştır. 2 havzada çalışmalar devam etmektedir. 25 havza için SSTPT’lerin hazırlanması çalışmaları devam etmektedir” dedi.
‘PROJELERLE SORUNLAR BİTMİYOR’
CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bakan Pakdemirli yanıtında 2012-2016 yıllarındaki yönetmenlik değişikliklerinin yanı sıra su sorunu ile ilgili projelerden söz ediyor. Ülkemizde mevcut suların kirlenmesinin birden çok nedeni bulunmaktadır. Ülke genelinde su kaynaklarının farklı etkilerle kirlendiği verilerle sabittir. Kentleşmenin ötesinde özellikle sanayileşmenin yarattığı kirlilik ortadadır. Örneğin, hali hazırda acil çözüm bekleyen derelere boya akmaktadır. Kuraklık etkisi geçen yıl yüksek oranda tarım alanlarına yansımış olup yapılan icraatlar yeterli değildir. Suların daha fazla korunması, kaynakların doğru değerlendirilmesi için çalışmalar, ihtiyaç ve gerekliliktir. Bu bağlamda gelecekte susuz kalmamak, topyekûn bir mücadele ile mümkündür. Su konusunda önlemler geliştirilmeli ve özellikle çatı suları geri dönüşüm yolu ile konutlarda kullanılır hale getirilmelidir” dedi.


TÜRKİYE`NİN YÜZDE 27,3`Ü HER GÜN SİGARA İÇİYOR
Yapılan son araştırmalara göre Türkiye`de 15 yaş üstü bireylerde her gün sigara içenlerin oranı yüzde 27,3 oldu. Avrupa`da en çok sigara tüketen ülke Bulgaristan olurken, her gün sigara içenlerin oranı yüzde 28,2 olarak kayıtlara geçti.
Medya takip kurumu Ajans Press, sigara ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Dijital basın arşivinden derlenen bilgilere göre geçen yıl sigara ile alakalı basına 55 bin 320 haber yansıdığı tespit edildi. Sadece 2020 başından bugüne kadar çıkan haber sayısı ise 2 bin 578 olarak kaydedildi. Medyaya yansıyan haberler içeriklerine göre analiz edildiğinde, sigara paketlerinin tek tipe dönüştürülmesi ve geçtiğimiz yıl yapılan zamların en fazla yansıma bulan haberler arasında olduğu görüldü.
Ajans Press`in, EUROSTAT verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Türkiye`de 15 yaş üstü kişilerde her gün sigara içme oranı yüzde 27,3 oldu. Avrupa`da en çok sigara içme oranı Bulgaristan`da görülürken, her gün sigara içenlerin oranı yüzde 28,2 olarak kayıtlara geçti. Bulgaristan`dan sonra Yunanistan gelirken sigara içme oranının Türkiye ile aynı olduğu belirlendi. Üçüncü sırada ise Macaristan yer alırken yüzde 25,8`lik nüfusun sigara içtiği saptandı.

Whatsapp
google_160x600