GELECEĞİN SÜRÜCÜ VE YAYALARI YETİŞECEK

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, geleceğin bilinçli yaya ve sürücülerinin yetiştirilebilmesi amacıyla Trakya Bölgesi’nde de bir ilk olan Çorlu Trafik Eğitim Parkı Projesini hayata geçirdi.
06 11 2019
636 kez okundu

Geleceğin bilinçli yaya ve sürücülerinin yetiştirilebilmesi amacıyla Trakya Bölgesi’nde de bir ilk olan Çorlu Trafik Eğitim Parkı Projesini hayata geçirildi. Açılış töreninde ilk konuşmayı Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Erdin Eral yaptı. Konuşmasında Çorlu Trafik Eğitim Parkı Projesi’nin önemine dikkat çeken Eral, proje hakkında teknik bilgiler vererek yatırımın tüm vatandaşlara hayırlı olmasını temenni etti.


ÖĞRENCİLERİMİZE TRAFİK KÜLTÜRÜNÜ ÖĞRETMEK İSTİYORUZ             
Gelecek nesillerin sağlıklı birer yaya ve sürücü olabilmeleri açısından Çorlu Trafik Eğitim Parkı Projesi’nin büyük önem teşkil ettiğini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, proje dolayısıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti. Ulusan, “Günümüzde çevre ve yaşam koşulları trafikte önemli ölçüde etkilenmektedir. Öğrencilerimize Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nda öğretmenlerimiz ve görevli personellerimiz eşliğinde hem teorik hem de pratik anlamda eğitim verilecektir. Öğrencilerimizi yetiştirirken trafik kuralları konusunda bilinçli bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Öğrencilerimize derslerde öğrendikleri bilgileri bu parkta gerçekleştirilecek eğitimler ile öğrencilerimize trafik kültürünü öğretmek istiyoruz” dedi.


ÇOCUKLARIN ROL MODELİ EBEVEYNLER
Açılış töreninde konuşan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Eğitim, dönemin toplumundan etkilenerek, gelecekteki toplumu oluşturmak ve geliştirmek için vardır. Toplumun gelişimi, değişimi, oluşumu ve bireyin toplumsallaşması noktasında eğitimin rolü ve önemi büyüktür. Zira sağlıklı bir toplum iyi yetiştirilmiş bireylerin birleşmesinden oluşmaktadır. Uyumlu, bilinçli, kurallara uyan, çevresine duyarlı ve saygılı bir nesil yetiştirmek için öncelikle çocuklarımıza kaliteli bir eğitim ortamı sağlamamız çok önemlidir. Şehirlerimiz geliştikçe, büyüdükçe trafik ile beraberinde getirdiği sorunlar hayatımızın önemli bir parçası hâline geldi. Bilinçsiz sürücü ve yayaların trafikte var olmasının hepimizin hayatı için bir tehlike arz ettiğini unutmamamız gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple; trafik eğitimi, çocuklarımıza verebileceğimiz en önemli eğitimlerden biridir. Zira trafik kültürünün küçük yaşlarda çocuklarımıza kazandırılması gerekiyor. Bu konuda da önce ebeveynlere, sonra da eğitimcilere büyük işler düşüyor. Tabii bu noktada, trafik eğitimi sadece trafik kurallarının anlatılması, öğretilmesi ve bu konuda çocukların bilgilendirilmesinden ibaret de olmamalı. Trafik eğitimi içerisinde saygı, sevgi, hoşgörü ve sabır da olmalı. Tabii bizim de, ebeveynlerini rol model olarak gören çocuklarımıza örnek olmamız, dolayısıyla trafik kurallarına hassasiyetle uymamız gerekiyor.”şeklinde konuştu.


PROJELERİMİZİ BİR BİR GERÇEKLEŞTİRİYORUZ
Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Günlük yaşamımızın her aşamasında ulaşım halinde ve trafik ile iç içe olmamız trafik güvenliği kavramını gündeme getirmiştir. Ulaşımda ölüm, yaralanma, sakat kalma, maddi kayıplar ve bunların psikolojik ve sosyal etkileri trafik güvenliğinin ne denli önemli olduğunu açık bir şekilde göstermektedir. Trafik kazalarının çok büyük bir bölümü sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır. Trafik kazalarının sebep olduğu can ve mal kayıplarının önüne geçilebilmesi için sürücülerimize ve yayalarımıza iyi bir trafik eğitimi verilmelidir. Geleceğin bilinçli sürücüleri ve yayalarının yetiştirilebilmesi için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Trafik Eğitim Parkı projemizi hayata geçirdik. Minyatür bir şehir görünümünde olan Trafik Eğitim Parkı’nda öğrencilerimize teorik ve uygulamalı olarak eğitim vereceğiz. İnanıyoruz ki, burada eğitim alan öğrencilerimiz gelecekte bilinçli sürücü ve yayalar haline geleceklerdir. En büyük temennimiz trafik kazalarından kaynaklanan her türlü kaybın sona ermesidir. Çorlu ilçemizde geleceğe yönelik böyle bir projeyi hayata geçiriyor olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi olarak, Çorlu ilçemizde hizmet ve yatırımlarımız devam ediyor. Çorlu Şehirlerarası Otobüs Terminali inşaatımız hızla yükseliyor. Yine Çorlu ilçemizde trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’nün iş birliğiyle Emlak Konutları Kavşağı Projesini hayata geçiriyoruz. Emlak Konutları’ndan Çevre Yolu’na Edirne ve İstanbul yönünde bağlantıları yapacağımız bu proje sayesinde bölge trafiğinde büyük rahatlama yaşanacak. Çorlu ilçemizde ulaşım ve trafik alanında yaptığımız çalışmalar bundan sonra da devam edecek. Bu süreçte Çorlu Belediyemizle uyumlu ve iş birliği içerisinde çalışıyor olmaktan dolayı son derece mutluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle, Çorlu Trafik Eğitim Parkı’nın halkımıza hayırlı olmasını diliyor, projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.


PARKIN ÇOCUKLARIMIZ İÇİN FAYDALI OLACAĞINA İNANIYORUM
Son olarak söz alan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ise, “Hepimizin duyduğu bir söz var. Eğitim Şart! Gerçekten de eğitim şart. Ehliyet verdiğimiz vatandaşlarımıza ‘Sen bu işin ehlisin’ diyoruz ama trafiğe çıkınca bu kurallar tamamen unutuluyor. Aramızda ne yazık ki trafik canavarları dolaşıyor. Çocuklarımız ailelerine çeşitli ikazları yapıyor fakat büyüdükten sonra onlar da değişiyor. Çocukluktan aldığımız eğitimler dünyanın her yerinde geçerli eğitimler. Biz bu eğitimleri yapmaya devam edeceğiz. Yaralamalı ve ölümlü kazaların büyük bir kısmı sürücü hatalarından kaynaklanıyor. İleride birer sürücü ve yaya olacak çocuklarımızı eğitmek hepimizin görevi. Çocuklarımız bu park ile trafik kurallarını öğrenecek, bilgi ve becerilerini geliştirecektir. Çocuklarımız öğrendikleri teorik bilgileri uygulayarak öğrenecek. Buna benzer alanlara uygun projelerin yapılması hepimiz için sevindirici. Trafik eğitimi içerisinde saygı, sevgi ve hoşgörünün de öğretilmesi gerekiyor.  Bu parkın çocuklarımız için faydalı olacağına inanıyorum” dedi.


TRAFİK EĞİTİMİ VERİLDİ
Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri, tesiste incelemelerde bulundu ve teknik personelden proje hakkında bilgi aldı. Ardından öğrencilere hem teorik hem de uygulamalı olarak temel trafik eğitimi verildi.


Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600