GAZİLİK EN BÜYÜK MİRASTIR

Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik rütbesiyle birlikte gazi unvanının verildiği tarihin yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında Çorlu’da tören düzenlendi.
19 09 2020
807 kez okundu

19 Eylül Gaziler günü nedeniyle Çorlu Kaymakamı, Çorlu Garnizon Komutanlığı, Çorlu Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler Derneği Çorlu Şubesi Atatürk Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik rütbesiyle birlikte gazi unvanının verildiği tarihin yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü nedeni ile günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Çorlu Muharip Gaziler Derneği Başkanı Recep Kayacı, “1. Dünya Savaşı sırasında vatanımızı bölerek parçalamak isteyen yedi düvele mensup düşmanlar bir yandan topraklarımızı işgal etti. Amaçları Anadolu’daki Türk varlığını tamamen ortadan kaldırmaktı. Anadolu’da çakan milli mücadele kıvılcımları, Sakarya’da, Dumlupınar’da alev topuna dönüşerek bir volkan gibi patlamıştır. Sakarya Meydan Muharebesi mimarı ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 tarihinde TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal ve Gazilik unvanının verildi. Bugün bu unvanın verilişinin 99. Yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet ve şükranlarımızı ifade ediyoruz. Kahraman Gaziler, günümüz kutlu olsun. Sizler en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Bu bize en büyük mirastır.”dedi.
GAZİLİK MAKAMI EN ÜST MAKAMLARDAN BİRİDİR
Tören sonunda basın mensuplarına açıklamada bulunan Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, “Gazilik makamı en üst makamlardan biridir. Bugün 19 Eylül Gaziler Günü kutlu olsun. Pandemi bittiği zaman daha güzel programlar düzenleyeceğiz. Geçtiğimiz yıl Gazilerimizle ilgili birçok etkinlik düzenlemiştik. Bu yıl pandemiden dolayı o etkinlikleri yapamıyoruz. En kısa sürede birlik ve beraberlik içerisinde olacağız.”diye konuştu.
Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600