EXPO’DA TEKİRDAĞ RÜZGARI

17. MÜSİAD Expo Fuarında projelerini tanıtmak için stant açan Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Tekirdağ Şubesi , MÜSİAD üyelerinden ve ziyaretçilerden yoğun bir ilgi gördü.
28.11.2018
1741 kez okundu

Standında projelerini tanıtan ve anlatan MÜSİAD Tekirdağ Şubesi; Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim ve Sanayi Bakanı Sayın Mustafa Varank, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya gibi kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan önemli isimleri standında ağırladı. MÜSİAD’ın Milli Üretim Üsleri Projesi; ‘Tekmüskoop ve Tossikoop’ adı ile Tekirdağ Şubesi tarafından hayata geçiriliyor. ‘Tekmüskoop ve Tossikoop’ projeleri hakkında konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, şu sözler ile projeleri anlattı; “Türkiye’nin hedeflenen sanayi üretimine ulaşabilmesi için öncelikle yapılması gereken, mekânsal düzenlemedir.  Ülkemizde ya 50-200 m² arası dükkânlara sahip küçük sanayi siteleri ya da arsası 3 bin m² den başlayıp kapalı alanları milyon m²’ye ulaşan Organize Sanayi Bölgeleri mevcuttur. Bu bağlamda MÜSİAD olarak ana hedefimiz; üretim alanları ve imkânları kısıtlı olan ‘küçük sanayi sitesi’ üreticilerinin organize sanayi bölgelerine rahat geçiş yapabilmelerini sağlamak adına 81 ilde ‘Orta Ölçekli Sanayi Siteleri’ kurmaktır.”


GÜMRÜKLÜ ANTREPOLARDA İHRACAT KOLAYLIĞI
“Orta Ölçekli Sanayi Siteleri’nin birer üretim üssü olmalarının yanı sıra, içinde barındıracağı meslek liseleri ile hem öğrencilere sürekli staj imkânı sunması hem de kalifiye personel yetişmesine olanak sağlaması hedeflenmektedir. Öğrencilerin tüm site olanaklarından faydalanması, hafta sonu ve tatil dönemlerini çalışarak ve öğrenerek değerlendirmeleri için öğrenci yurtları tesis edilecektir. Site içerisindeki gümrüklü antrepo sayesinde üreticiler, kendi ihracatını da kolaylıkla gerçekleştirebilecek; böylelikle bu yapı içerisinde işlerini büyüten ve 2 bin m²’lik üretim alanına sığmayan üreticiler, Organize Sanayi Bölgelerine kolaylıkla geçiş yapabilecektir.”
YILDA 200 MİLYAR DOLAR KATKI
MÜSİAD olarak proje kapsamındaki hedeflerini açıklayan Kaan, “Türkiye’ye on yılda 20 bin yeni orta büyüklükte işletme kazandırmak ve GSMH’ye yılda doğrudan 200 milyar dolar artı katkı sağlamaktır. Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda belirlediği ‘üretim ekonomisi’ anlayışının söylemden eyleme geçirilmesi adına en rasyonel çözüm, 81 ilde kurulacak Orta Ölçekli Sanayi Sitelerinin bir an önce hayata geçirilmesidir” dedi.
AHMET CAN AYDIN