ET, SÜT VE YUMURTADA KDV ORANLARI DÜŞÜRÜLMELİ

11.02.2019
963 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Kitap ve süreli yayınlarda KDV oranını kaldırmaya hazırlanan hükümete CHP’li Ahmet Akın çağrıda bulundu. Ahmet Akın, “Et, süt, et ve süt ürünleri ile yumurtada da KDV oranları sıfırlanmalıdır” dedi.
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kitaplar ve süreli yayınlarda KDV oranının sıfıra düşürüleceğini duyurması üzerine et, süt, et ve süt ürünleri ile yumurtada da KDV’nin sıfırlanması gerektiğini söyledi. Bu ürünlerde KDV’nin düşürülmesi için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi verdiğini hatırlatan Ahmet Akın, “Et ve et ürünleri, süt ve ürünleri, yumurta temel hayvansal protein kaynağıdır. Bu ürünlerdeki KDV oranı yüksektir. KDV oranının yüksekliği, üretici ve tüketicilere mağduriyetler yaşatır. Bu ürünlerin lüks tüketim maddeleri olarak değerlendirilmesi son derece yanlış. Dar gelirli vatandaşlarımızın bu ürünleri satın alırken ödedikleri verginin indirilmesi hem üretici hem de tüketiciler açısından yararlı oalacak” dedi.
Ahmet Akın, üreticinin sırtından maliyet ve vergi yükü kalkmadıkça tanzim satış uygulamasının hüsrana uğramasından endişe ettiklerini ifade etti. “Bu pilav daha çok su kaldırır” diyen Ahmet Akın, şunları söyledi: “Yıllardır söyleye söyleye dilimizde tüy bitti. Tarım ve hayvancılık politikalarınız yanlış!. Ama dinlemediler. Üreticiden tüketiciye satmakla iş bitmiyor. Üreticinin, sebzesini meyvesini ucuza üretebilmesi gerekiyor. Besicinin, süt üreticisinin ucuza yem alıp hayvanını sağlıklı besleyebilmesi gerekiyor. Tohumu, samanı ithal eder hale geldik. Tarımsal sulamada kullanılan elektriğe son bir yılda yüzde 100’e varan zamlar geldi. Sonuç, olarak bugün gelinen noktada ne hayvancılık yapan kazanıyor ne tarımla uğraşan. Halk için üreten, üreticiye kazandıran Cumhuriyet fabrikalarını tek tek özelleştirdiniz. Ne SEKA’sı kaldı ne şeker fabrikası. Tanzim satış iktidarınızı kurtarmaz.”


 İADE EDİLEN İHRAÇ ÜRÜNLERİN AKIBETİNE YAKIN MARKAJ
CHP İstanbul Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Dr. Ali Şeker, ihracat yapılan ülkenin koyduğu temel kriterlere uymadığı için iade edilen ihraç ürünlerin akıbetini Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye yönelttiği soru önergeleri ile Meclis gündemine taşıdı.
Şeker “İhracat yapılan ülkelerin kendi vatandaşlarına yedirmeyi uygun görmeyip, kimyasal kalıntı veya başka gerekçelerle iade ettiği meyve sebze ve diğer gıda ürünleri ne oluyor? Kimyasal kalıntı veya başka gerekçelerle iade edilen ürünler, imha edilmek yerine, iç piyasaya sürülüyorsa, ülkemizin kendi vatandaşlarının sağlığını ve güvenliğini hiçe sayması anlamına gelmektedir” dedi. 
İADE EDİLEN ÜRÜNLER İÇ PİYASAYA MI SÜRÜLÜYOR?
CHP’li Şeker kamuoyunda sıklıkla, ihracat yapılan ülkenin koyduğu asgari şartları taşımadığı için iade edilen ihraç ürünlere ilişkin haberlerin yer aldığını hatırlatarak ihracat yapılan ülkelerin kabul etmeyip geri gönderdiği bu ürünlerin akıbetinin belirsiz oluşunun vatandaşlar arasında ciddi bir endişeye yol açtığını belirtti. İade edilen ürünlerin iç piyasaya sürülmesi durumunda nihai tüketicinin bilgilendirilmesini gerektiğini söyleyen CHP’li Şeker, “Vatandaş ne yediğini, içtiğini, tükettiğini; çoluğuna çocuğuna ne yedirdiğini bilme hakkına sahip olmalı” dedi.
AB’nin ürünler için talep ettiği asgari kriterlerin ülkemizce de benimsenmesi gerektiğini belirten CHP’li Şeker, “Bu standartlar ülkemizce aranmadıkça halk sağlığını tehdit eden bu gıdalar vatandaşlarımızca tüketilmeye devam edecek” diye konuştu.
3 BİN 832 VAKANIN 316’SI TÜRKİYE’DEN
Ürünler üzerinde yapılan analiz çalışmaları sonucunda tespit edilen uygunsuzlukların derlendiği ‘Gıda ve Yemde Hızlı Alarm Sistemi (RASFF) 2017 Raporu’na göre AB tarafından AB’nin gıda güvenliği kriterlerine uygun olmadığı için bildirimi yapılan 3 bin 832 bildirimin 316’sı Türkiye kaynaklı. Rapora göre Türkiye kaynaklı gıda ürünleri hakkında 83 kez meyve ve sebzede tarımsal ilaç (pestisit) kalıntısı bildirimi, 70 meyve ve sebzede aflotoksin (kanser hastalığı etmeni olan küf) bildirimi, 65 kez kabuklu yemişlerde aflotoksin (kanser hastalığı etmeni olan küf) bildirimi, 70 kez kuru incirde mikotoksine (kanser vb. pekçok hastalık yapıcı bir çeşit küf) bildirimi, 57 kez kırmızı biberde pestisit kalıntısı bildirimi yapılmış.