ESNAF TEFECİNİN KUCAĞINA DÜŞTÜ

10.09.2019
173 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, AKP’nin izlediği ranta dayalı ekonomi politikalarının, esnaf kesimi başta olmak üzere bankalarla kredi ilişkisi olan kişileri tefecilerin kucağına düşürdüğünü söyledi. Konuyu TBMM gündemine taşıyan Budak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a, son çıkarılan yeniden yapılandırma düzenlemesinden yararlananların sayısını sordu. Bankaların, sicil affı düzenlemesini uygulamamasından da yakınan Budak, yapısal reformlar yapılmadan hayata geçirilen ekonomik düzenlemelerin hayata geçirilmesinin mümkün olmadığını bildirdi.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin iddiaların aksine ekonomiye zarar verdiğini belirten Çetin Osman Budak, “Karar alma süreçlerinin hızlanacağı için Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacağı iddia edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, öngörülerin aksine geride bırakılan 1 yıllık zaman diliminde ekonomide ciddi tahribata yol açmıştır. Bir yandan kapanan şirket sayısı hızla artarken, başta enerji olmak üzere üretim maliyetlerindeki artış, reel sektörü üretimden çekmiş, işsiz sayısında da artışa yol açmıştır. Kamuya ve bankalara olan yükümlülüklerini yerine getiremeyen şirket sayısında ciddi artış gözlenmiştir. Yeni finansman imkânı bulmakta güçlük çeken esnaf ve şirketler, çaresizce tefecinin yolunu tutarken, bunun yarattığı sosyal tahribatın boyutunun ise giderek arttığı gözlemlenmektedir” dedi.
Sicil aflarının bankacılık sistemi tarafından hayata geçirilmediğinin altını çizen Budak, “Öte yandan geçmiş dönemlerde çıkarılan sicil afları ise sahadan edindiğimiz izlenimlere göre, bankacılık sistemi tarafından yerine getirilmemektedir. Her ne kadar firmaların isimleri “sorunlu” listesinde yer almasa da bankaların, geçmiş dönemlerde takibe düşen kredisi bulunanları bir şekilde tespit edip bunlara kredi vermedikleri tespit edilmiştir diye konuştu.


HAYAL GÜCÜ VERİYOR
Çocukedebiyatımızın iki usta yazarı Aytül Akal ve Mavisel Yener, paylaşmak üzerine eğlenceli bir sessiz kitap için bir araya geldi. Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Elmaları Nasıl Toplarsın?, ormandaki hayvanların, ağaç dallarındaki kıpkırmızı elmaları nasıl toplayıp paylaşacağının yanıtını, hiç yazı olmadan, keyifli çizimlerle okurun hayal gücüne bırakıyor.
Ormanda bir elma ağacı var. Üzeri kıpkırmızı sulu sulu elmalarla dolu. Hayvanlar bu elmaları toplamak istiyor, ama dallara nasıl ulaşacaklar? Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Elmaları Nasıl Toplarsın? kitabı, sorunun yanıtını okurların hayal gücüne bırakıyor.
Usta yazarlar Aytül Akal ve Mavisel Yener’in kurguladığı bu öykü, bir sessiz kitap. Paylaşmak konulu bu öykü, Ece Zeber’in capcanlı ve ayrıntılı resimleriyle hayat buluyor. Okur, her okuyuşta başka bir detay yakalayıp yepyeni bir öykü anlatıyor.


KADIN KAPTAN BİZİ AĞLATTI…
A Milli Kadın Voleybol Takımı, nefes nefese geçen mücadelede Sırbistan’a 3-2 yenilerek Avrupa ikincisi oldu.
Fakat milli voleybolcularının turnuva boyunca gösterdikleri mücadele kamuoyundan büyük takdir topladı. Özellikle kadın sporcularımızın final maçında gösterdikleri mücadele ise ayakta alkışlandı.
Bugün ise takım kaptanı Eda Erdem, sosyal medya hesabından bir mesaj yayınlayarak teşekkür etti. Erdem’in mesajı gündeme oturdu.
Mesajında Atatürk’ün kadınlarla ilgili sözlerini kullanan Eda Erdem, “Madalyamız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.' dediği Türk kadınlarına armağan olsun” diye yazdı.
Eda Erdem, paylaşımına Anıtkabir’de çekilmiş bir fotoğrafını da ekledi.
İşte o paylaşımlar: