ERGENE’DE DOLU DİZGİN FESTİVAL

4. Geleneksel Ergene Boza Festivali ve Sünnet Şöleni, yoğun bir katılım ile düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı.
11.09.2017
425 kez okundu

4. Geleneksel Ergene Boza Festivali ve Sünnet Şöleni, Sağlık Mahallesi Ergene Kent Konseyi önünde başlatılan kortej yürüyüşü ile başladı. Yoğun bir katılımın olduğu korteje, Lüleburgaz Kent Konseyi Kadın Meclisi Trampet Takımı eşlik etti. Yürüyüşün ardından gerçekleşen açılış konuşmalarında konuşan Ergene Belediyesi Başkanı Rasim Yüksel, Ergene’nin hızla büyüdüğü, geliştiğini ve değişmeye devam ettiğini söyledi. Yüksel, “Ergene, gelişiyor, büyüyor, değişiyor. Ben huzurlarınızda Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a teşekkür ederim. Çünkü, Sağlık Mahallesinin alt yapı çalışmaları bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde bitti ve halkımızın hizmetine sunuldu. 11 İlçeye 11 Okul projesi kapsamında ilçemize bir ilköğretim kazandırdı. Tabii ki, bunlarla yetinmeyeceğiz. Hizmetlerimiz, büyükşehir belediyesi ile ortak projelerimiz devam edecek. Aş Evi, Taziye Evi ve Kültür Merkezi projemiz var. Birçok mahallede yol hizmetlerimiz bir bir hayata geçiriliyor. Yeni düğün salonu ihalelerini gerçekleştirdik. En kısa sürede bunlarında temellerini atacağız. Tüm hizmetlerimiz devam edecek. Boza Festivalimizin bölgemize ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
VERDİĞİMİZ SÖZLERİ YERİNE GETİRECEĞİZ
Ergene’nin günden güne çok değiştiğini ve geliştiğini kaydeden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak, Ergene için verilen sözlerin bir bir yerine getireleceğinin müjdesini verdi. Albayrak, “Ergenelileri, ilçenin ihtiyaçlarını her zaman önemseyen bir belediye başkanı seçtikleri için kutluyorum. Sağlık ve Yeşiltepe Mahallelerinin göreve geldiğimiz ilk günden bu yana oldukça geliştiğini, değiştiğini görüyorum. Bugün gurur ile o mahallelerde gezdim. Alt yapı çalışmaları bitti, yakın zamanda üst yapı çalışmaları başlayacak ve Ergene gözde ilçelerimizden biri olacak. Verdiğimiz söz yerine gelmek üzere, ilçemize en yakın sürede Kültür Merkezi ve Aş Evi yapacağız” dedi.
FESTİVALLER VATANDAŞLARI BİR ARAYA GETİRİYOR
CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ise, “Ergene’deki değişimi fark etmemek mümkün değil. 4 tanenin beldenin birleşiminde oluşan Ergene, kabuğunu kırdı ve bölgesinin en hızlı gelişen ilçelerinden biri haline geldi. Bu değişimi Trakya’da yaşayan herkes fark ediyor. Bizim hizmet anlayışımız vatandaşlarımızın daha iyi bir hayat sürmeleri üzerine kurulu. Bu amaçla birçok proje geliştirdik. Ben bu hizmetlerde emeği olan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ı kutluyorum. Ergene 81 ilden gelen yurttaşlarımızın barış içerisinde, kardeşçe yaşadığı bir yer. Bu yaşam ortak paydaların çoğaltılması ile güzel. Bu ortaklığın oluşmasının bir diğer faktörü de festivallerdir. Festivaller vatandaşları bir araya getirir” dedi.
BOZA İLÇEMİZİ TANITMAKTA
Programda son olarak konuşma gerçekleştiren Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak ise, “Ergene her anlamda gelişiyor, kalitesi her anlamda artıyor. Bugün de kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Boza Festivalinde birlikteyiz. Ben bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Boza hem ilçemizi tanıtmakta hem de bölgemize bir değer katmakta” dedi.
FESTİVAL ATEŞİ YAKILDI
Düzenlenen açılış konuşmalarının ardından kurdele kesimi yapan katılımcılar, daha sonra festival ateşini yakarak festival alanında kurulan standları ziyaret etti.
BOZANIN TANITIMI YAPILDI
Kurulan standlarda ise en çok ilgi ve merak edilen boza oldu. Ergene Belediyesi Başkanı Rasim Yüksel, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Hayrabolu Belediyesi Başkanı Fehmi Altayoğlu ve katılımcılara, Ergene’de ilk kez üretilen çikolatalı ve karadutlu bozanın tanıtımını yaptı. Başkan Yüksel daha sonra festival katılan vatandaşlara boza dağıttı. Programın devamında ise sünnet edilen 192 çocuğa, kına töreni yapıldı. Aileleri ile davul-zurna eşliğinde gerçekleşen törende sünnet olan çocuklar doyasıya eğlendi.
KONSER DÜZENLENDİ
Festivalin ilk gününde Grup Nefes ve Arif Şentürk sahne alarak, Ergene halkına doyumsuz bir gece yaşattı. Festivalin ilerleyen günlerinde ise Onur Baytan, Sevda Kaçmaz ve Koray Avcı sahne aldı.
Tutku AKBAŞ