ENGELLİ ÖĞRENCİYE DARP İDDİASI

Çorlu’da Furtuni-İshak Pinhas Ortaokulu 6. Sınıf öğrencisi olan yüzde 52 Asperger, Hiperaktivite ve dikkat bozukluğu engelli R.D.Ö.’nün (11) annesi Banu Boralı çocuğunun eğitim gördüğü okulda sınıf arkadaşları tarafından darp edildiği ve öğretmenin de öğrencileri teşvik ettiği iddiası ile şikâyetçi oldu.
03.11.2017
1609 kez okundu

Banu Boralı, oğlu R.D.Ö.’nün sınıf öğretmeni H.M.’nin sınıflarındaki diğer öğrenci velilerini kışkırttığını, yüzde 52 engelli olan oğlunun kaynaştırma öğrencisi olduğunu, devletin kendilerine verdiği imkânı kullanmalarına engel olunduğunu iddia ederek suç duyurusunda bulundu. Boralı açıklamalarının devamında; “Oğlum yüzde 52 oranla Otizmin bir çeşidi olan Asperger hastası. Bunun yanında dikkat bozukluğu ve hiperaktivite tanısı var. Eşimle birlikte çocuğumuzun hastalığını bu yaz öğrendik. Çorlu Devlet Hastanesi Engelli Sağlık Kurulu’ndan raporu var. Maddi durumumuzun iyi olmaması ve çocuğumun 3 yıl süre ile özel okulda eğitim görmesinden dolayı borçlarımız var. Çocuğumuzun daha önce eğitim gördüğü özel okula 20 bin lira borcum var. Devletimizin bu tarz engelli çocuklara sağladığı özel eğitim imkânından faydalanmak istedik. Evimize yakın olduğu ve kontrol altında tutabilmemizin daha kolay olduğu düşüncesiyle oğlumuzu Furtuni-İshak Pinhas Ortaokulu’na yazdırdık” dedi.
BU ÇOCUK BU SINIFTAN GİDECEK
Anne Banu Boralı yaşanan süreç sonrası çocuğunun H.M.’nin sınıf öğretmenliğini yaptığı 6-A sınıfında eğitim görmeye başladığını sözlerine eklerken; “Asperger hastalarında duygudaşlık eksikliği, taklitle öğrenme yeteneği ve sabır isteyen bir profilleri vardır. Kolay kandırılabilirler. Devletimiz çocuğun uyum sorunu yaşamaması ve topluma daha kolay empoze olabilmesi açısından Zenginleştirilmiş Eğitim Programı çerçevesinde kaynaştırma öğrencisi olarak eğitim ve öğrenim görmesine olanak sağlıyor. Fakat sınıf öğretmenimize çocuğumun hastalığı ile ilgili defalarca bilgi vermemize rağmen kendisi bu hastalığı şımarıklık ve yaramazlık ile eş değer tutarak çocuğumuzu özel okula aldırmamız noktasında baskı yapmaya başladı. 42 kişilik sınıfta okuyor. Sınıf öğretmenimiz çocuğumuzun engelli durumunu hiçe sayarak diğer öğrenci velilerine de bu durumu yanlış aktarınca oğlum hedef tahtasına konuldu” şeklinde konuştu.
ENGELLİ DEĞİL ŞIMARIK
Boralı; “19 Ekim’de okula görüşmeye çağrıldım. Okul Müdürü Oktay Kaplan’ın odasında sınıf öğretmeni H.M. 10 branş öğretmeni ile birlikte odaya geldi. Burada bana çocuğumu yetiştiremediğimi ve oğlumun yüzde 52 engelli olmadığını, yüzde 55 şımarık olduğunu belirterek hastalığını kullandığını söyledi. Sınıfın özel öğrencilerden oluştuğunu ve öğrenci velilerinin çocuklarını bu sınıfta okutmak için özel bağış yaptığını belirtti. Ayrıca oğlum hakkında olumsuz rapor hazırlayarak fişleyeceklerini söylediler” dedi. Sonrasında Çorlu Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ne giderek yardım istediğini de belirten anne Banu Boralı; “Burada çocuğumuzun durumunun öğretmenler tarafından tam anlaşılamadığı ve öğretmenlere doğru bilgi verilmesinin gerekliliğinden bahsettim. Hatta öğrenci velilerimizin yer aldığı whatsapp grubundan da oğlumun rahatsızlığı ile ilgili bilgilendirme mesajı attım” dedi.
ÖĞRETMENİMİZ SENİN YÜZÜNDEN GİDECEK
Sınıf öğretmeninin son olarak diğer öğrenci velilerine; “Ya bu çocuk bu sınıftan gidecek, ya da ben bu okuldan gideceğim” şeklindeki ifadesinin bardağı taşıran son damla olduğunu belirten Anne Banu Boralı, “20 Ekim tarihinde oğlumun sınıf arkadaşlarından yaklaşık 20 kişilik öğrenci grubu da ‘Öğretmenimiz senin yüzünden okuldan gidecekmiş’ ifadesini kullanılarak çocuğumu raket, tekme ve plastik boru ile darp ettiler” dedi. Oğlunun öğrenciler tarafından darp edildiğini öğrendikten sonra Okul Müdürü Oktay Kaplan’ı aradığını belirten Boralı; “Müdürümüz bana konuyu bildiğini ve sınıf öğretmeni H.M.`nin de üzgün olduğunu ve Pazartesi günü konu ile ilgileneceğini belirtti. Çocuğumun vücudunda morlukları görünce Çorlu Devlet Hastanesine götürdüm ve darp raporu verildi. Ayrıca ruh sağlığı bölümünden de 10 günlük rapor verildi. Sorumluların cezalandırılmasını istiyorum” dedi.
OKUL DEĞİŞTİRDİ
Anne Boralı, oğlunun dayak olayından sonra okula gitmek istemediğini belirterek, “Bu süreçten sonra oğlumun kaydını Çorlu Şahinler Ortaokulu’na aldırmak zorunda kaldık. Cumhuriyet Polis Merkezi’ne de giderek sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundum ve konuyu Milli Eğitim Bakanlığı’na taşıdık” dedi.
Onur ŞEKER