ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN 7'DEN 70'E

Dünya Engelliler Günü’nde farkındalık yaratmak için Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği, Zirve Dağcılık Doğa Sporları Kulübü Tekirdağ Şubesi işbirliğinde Trakya çapında onlarca dernek ve sivil toplum kuruluşunun desteği ile Engelsiz Yaşam Koşusu düzenlendi.
07.12.2017
356 kez okundu

Barış ve Özgürlük Parkı’nda gerçekleşen etkinlik öncesi çadırlar kurulup kayıtlar alınırken ayrıca çeşitli ikramlar ile koşu öncesi keyifli anlar yaşandı. Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın eşi Belgin Eşkinat ile birlikte katıldığı organizasyona Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, Aile Sosyal Politikalar Tekirdağ İl Müdürü Hasan Yılmaz, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral, Tekirdağ ve Trakya’dan birçok dernek, sivil toplum kuruluşu ve engelli vatandaşlar ve 7’den 70’e yüzlerce Süleymanpaşalı katıldı.
“Destek Ol Gerçek Olsun” sloganıyla yola çıkılan etkinlik Barış ve Özgürlük Parkı önünden verilen start ile başlarken Tekirdağ Yelken Kulübü’ne gidiş ve başlangıç noktasına dönülmesi ile sona erdi.
İŞTE BU TRAKYA’NIN FARKI
Farkındalık yaratmak için gerçekleştirilen koşu ve yürüyüş sonrası açıklamalarda bulunan Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat; “Bugün önemli bir gün. Bu kalabalığı gördükten sonra demek ki Süleymanpaşa, Tekirdağ, Trakya farkında olmaya başladı. Şöyle bir geriye doğru baktığımızda ne kadar azdık değil mi? Farkında olan kişi sayısı ne kadar çoğalıyor değil mi? İşte bu Trakya’nın farkı” dedi. Sözlerine dünya engelliler gününün bir gün ile sınırlanmaması gerektiğine vurgu yaparak devam eden Başkan Eşkinat; “Aslında hepimiz bir engelli adayıyız. Bizim empati yapmamız lazım. Aslında engel geniş bir kavram. Erişilebilirliği engel olan herkes engelli. Bazısı bedensel, bazısı zihinsel engelli, bazısı da başka türlü engelli. Onun için engellerin kalktığı bir dünyada birlikte yaşayabileceğimiz birbirimizle sosyalleştiğimiz bir ortamda yaşamak dileğiyle. Sadece bu gün değil farkında olanların 365 gününün kutlu olmasını diliyorum” diye konuştu.
BİRİNCİ SAMET AKDENİZ OLDU
Konuşmaların ardından ödül törenine geçilirken koşuda 11.16’lık derecesi ile birinci olan Samet Akdeniz’e ödülünü Başkan Eşkinat, ikinci olan Samet Susamcı’ya ödülünü Kaymakam Yurt ve üçüncü olan Duygu Kani’ye ise ödülünü Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Yılmaz verdi.
Şerife YILDIZ