EN DERİN MAĞARA ÇATALCA’DA KEŞİF EDİLDİ

13.03.2018
236 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Çatalca Kültür ve Turizm Derneği ilçenin bilinmeyen tarihini gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Başkanlığını A. Rasim Yücel’in yaptığı dernek Çatalca ve bölgesinde çeşitli çalışmalar yaparak ilçenin bilinmeyen tarihine ışık tutuyor. Dernek en son 10 Mart 2018 tarihinde yaptığı çalışmalarda İstanbul ve Trakya’da şimdiye kadar bilinen en derin mağarayı buldu.
39 METRE DERİNLİKLE EN DERİN MAĞARA
Çatalca Kültür ve Turizm Derneği’nin girişimleri ile Çatalca'da bulunan mağaraların tespiti ve tescili konusunda Aspeg Anadolu Spoleoloji Derneği yaptıkları çalışmalar sonucunda İstanbul ve Trakya'nın dikine olarak en derin mağarasını Çatalca’da buldu. Çatalca ilçesi Gümüşpınar-Aydınlar Mahalleleri arasında Istranca Ormanları içerisinde bulunan Beşmeşeler Mağarası toplamda tam 39 metre derinlikte huni şeklinde daralarak inilen mağara geniş ve meyilli bir salona ulaşıyor. Mağaraya halatlar yardımıyla güçlükle ulaşan ekipler mağaranın giriş bölümünde ise yukarıdan düşerek ölmüş hayvan kemiklerine rastlıyor.
YARASA POPÜLASYONUNUN VARLIĞINA RASTLANDI
Mağara içerisinde incelemelerde bulunan ekibin yazdığı raporda ise; “Mağaradaki guana tepeleri önemli bir yarasa popülasyonunun varlığını göstermektedir. Ayrıca kumalı havuzlarda beyaz karides görülmüştür” detayları yer alıyor. Öte yandan mağara ekibinin yaptığı bu ve benzeri tespitler Çatalca Kültür ve Turizm Derneğince İstanbul 1 nolu Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na yazılı olarak başvurularak tescili yaptırılacağı öğrenildi.
YÜCEL: ‘MAĞARANIN TESCİLİNİ YAPTIRACAĞIZ’
Konuyla ilgili bilgi veren Çatalca Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Rasim Yücel, Aspeg Çatalca’da yine önemli bir mağara tespit etmiş bulunmaktayız. Bu mağara 39 metre derinlikte bir mağara. Arkadaşlarımız oldukça zor şartlarda aşağıya inmişlerdir. Dernek olarak ilçemizin bilinmeyen tarihini ortaya çıkarmak ve korumakta kararlıyız” dedi. Yücel şöyle devam etti; “İlçemiz Çatalca tam bir mağaralar kenti. Biliyorsunuz ülkemizin en uzun 8. mağarası olan İkigöz Mağarası Çatalca'da, çok farklı yarasaların yaşadığı bir mağara Yaylacık Mahallemizde, Gökçeali’den başlayarak hemen hemen her mahallemizde mağara bulunmaktadır. 2 yıl önce yine Dağyenice Muhtarı’mızın davetiyle arkeolog ve mağaracı arkadaşlarımızla Balkan Harbi’nde Bulgar Askerleri’nin saklandıkları 2 adet mağara tespit edilerek tescilleri yapıldı. Çok enteresan mağara içerisinde bir Bulgar komutanın Bulgarca bir yazısı altında gün ay ve yıl olarak 1912 tarihi ile bu gün hala duvarında durmaktadır” dedi. Yücel “Aspeg Derneği’nin değerli üyeleriyle yine önemli bir mağara tespit etmiş bulunmaktayız. Bu mağara Gümüşpınar-Aydınlar arasında ormanın derinliklerinde yerden dikine olarak tam 39 metre derinlikte bir mağara. Arkadaşlarımız oldukça zor şartlarda aşağıya inmişlerdir. İçeride hayvan kemikleri görmüşler. Ayrıca yine muhtemelen definecilerden kalan bir kask ve ışıldak bulmuşlar. Şimdi bize düşen görev bu çok önemli mağarayı koordinatları, ölçüleri ve fotoğraflarıyla Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na bildirip tescili yaptırmaktır. Bunu hemen yapacağız. Mahallelerimizde yaşayan halkımızdan bildikleri mağara ve tarihi yapıtları Derneğimize bildirmelerini rica ediyoruz. Tarihi eserlerimize sahip çıkmalıyız. Bu topraklar üzerinde yaşayan bizler tarihimize sahip çıkmak zorundayız. Bu konuda yetkililerimize, halkımıza ve basınımıza önemli görevler düşmektedir” dedi.


Yeşil Türkiye’ için 23 milyon mektup ağaç katliamı demektir
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ‘Yeşil Türkiye’ başlıklı mektup projesinin durdurulmasını istedi. Proje kapsamında 23 milyon kişiye posta yoluyla mektup yollanacağını açıklayan Yarkadaş, “Bu nasıl bir akıl tutulması? 23 milyon mektup için binlerce ağaç kesilecek” tepkisini gösterdi.
Projeyi Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun AA muhabirine de açıkladığını belirten Yarkadaş, şöyle konuştu:
“AKP Genel Başkanı Erdoğan, Orman Bakanlığı’nın Yeşil Türkiye projesi kapsamında 23 milyon kişiye mektup yollayacak. Mektupta çevreye verilen sözde önemden bahsedilecek. Bir kere; AKP’nin çevreyi korumaya ilişkin söyleyebilecek tek sözü bile yoktur. Sadece 3. Köprü için 3 milyon ağacı katlettiler. Hangi yüzle çevreye verdikleri önemden bahsedecekler? Gezi Parkı ve diğer katliam projelerini saymaya gerek bile duymuyorum. Halkımız bunların hepsini biliyor.”
ONBİNLERCE AĞAÇ KESİLECEK!
Yeşil Türkiye adlı proje için 23 milyon mektup yollama fikrinden vazgeçilmesi için çağrı yapan Yarkadaş, “Bakanlıkta bu basit gerçeği görecek tek bir kişinin bile olmaması, AKP’nin Türkiye’yi yönetemediğinin göstergesidir” dedi. CHP’li Yarkadaş, projenin derhal durdurulmasını istedi. CHP’li vekil, “Yeşil Türkiye istiyorsanız, önce çevre ve yeşil düşmanı projelerinizi durdurun” çağrısı yaptı.
Yarkadaş, konuyu TBMM’ye de taşıdığını belirterek, “23 milyon mektup için kaç ağaç kesileceğini ve mektup masrafının ne kadar tuttuğunu Bakan Eroğlu’na da sordum” ifadesini kullandı.