EMEKLİLİK HAKTIR GASP EDİLEMEZ

24 09 2020
405 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal ve Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği toplantıda dernek üyelerine seslendi: “Gasp edilen haklarınızı birlikte alacağız. Bu acı tablonun tek sorumlusu AKP’dir.” dedi.

AKP iktidarını ayakta tutabilecek tek bir nedenin bile kalmadığını ifade ederek sözlerine başlayan Sındır, “İşe başladığı tarihte geçerli olan sigortalılık süresini ve gerekli prim gün sayısını doldurduğunda emekliliğe hak kazanacağını düşünen milyonlarca yurttaş, AKP iktidarında yaş koşuluyla karşı karşıya kaldı. Bu bir hak gaspıdır. Bu özü itibariyle yurttaşlarımızın temel haklarından mahrum bırakılmasıdır. Emeklilik yaşının ülke gerçeklerine uygun bir seviyeye çekilmesi ivedilikle gereklidir. Bugün ne yazık ki yanlış yönetimin faturası; EYT'lilere, 3600 Ek Göstergesi verilmeyen memura, alın terini toprakla harmanlayan çiftçiye, dişini tırnağına takan esnafa, ülkemizin geleceği olan gençlere, emeğini ekmeğe dönüştüren işçilere kesiliyor. Bu acı tablonun, bu çarpık yapının, bu kabile yönetim anlayışının tek sorumlusu AKP ve vatandaşa, yurttaşa sırtını dönmüş saray yönetimidir.” dedi. 


ÇOKLU BARO VE GETİRDİKLERİ

Çoklu baro düzenlemesinin getireceği sakıncalar düşünülenden çoktur:

1- Kılık kıyafet: Değişiklik getiren yasanın 49. maddesine göre “Avukatlara, cübbe dışında, staj dönemi de dahil olmak üzere, mesleğin icrası kapsamında kılık-kıyafetle ilgili herhangi bir zorunluluk getirilemez.” Başörtüsü ve türban esasen kürsüde ve mahkeme salonlarında kullanılıyordu ama bu maddeye göre, artık ‘bir tarikat giysisi, fes, sarık, külah’ takarak da duruşma salonuna girilebilecektir.

2- ‘Türk’ sözcüğü: Sırada, demokratik kitle örgütleri ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının adının başında yer alan ‘Türk-Türkiye’ sözcüğünün kaldırılması yer alıyor.

3- Çoklu baro nerede: Çoklu baro, 5 binden fazla avukat bulunan illerde kuruluyor. Türkiye’de bu şekilde yalnız 3 il var: Ankara, İstanbul ve İzmir. Bu iller düşünüş ve eylem olarak en demokratik, bağımsız ve muhalif yapıya sahip olan yerler olduğu için baroları bölünmek isteniyor.

4- Kaç baro olacak: Bu hesaba göre –henüz kurulamamış olsa bile- İstanbul’da 23, Ankara’da 8 ve İzmir’de 5 baro kurulabilecektir. Bu mesleki örgütlenmeyi, düzeni bozacaktır. Eğer hukukçu sayısına göre baro sayısı artacaksa hâkim ve savcı sayısına göre de yeni Hâkimler ve Savcılar Kurulu, yeni HSK’lar kurulmalıdır.

5- Avukat sayıları: İstanbul’un 46 bin 52, Ankara’nın 17 bin 598, İzmir’in de 9 bin 612 avukat üyesi bulunmasına rağmen delege sayısı ve üst organ seçimlerinde, bünyesinde 350 bin 400 avukat bulunan il baroları ile aynı duruma getirilmektedir.

6- Delege sayıları: İstanbul’un delege sayısı 138’den 13’e, Ankara’nın 53’ten 7’ye, İzmir’in 16’dan 5’e düşürülüyor. Böylece bu baroların bünyelerinde çok fazla sayıda avukat bulundurmalarına rağmen barolar birliği başkan ve yönetimini seçmekteki etkinlikleri yok ediliyor.

7- Mukayeseli tablo: Bir başka hesaba göre baroda kayıtlı avukat sayısına göre, Tunceli’de her 10 avukat, Kilis’te her 22 avukat bir delege seçecek iken, İstanbul’da 3 bin 542 avukata bir delege ve Ankara’da her 2 bin 514 avukata ancak bir delege düşecektir.

8- Uygulama zamanı: Yeni yasada baro seçimleri ekimde, Barolar Birliği seçimlerinin aralıkta yapılacağı belirtiliyor. Seçimlere etki eden yasalar, çıkarıldığı tarihi izleyen ilk seçimde uygulanamaz, çünkü demokratik hak ve özgürlüklere müdahale edilmiş olur. Yasa neden 2-3 ay sonra yapılacak seçimlere uygulanmak isteniyor?

9- Yeni barolar: Baskı ve telkinlere rağmen yeni barolar kurulamadı. Bundan sonra kurulsa bile, seçim tarihleri belirlendiği için yapılacak seçimlere katılma olanağını yitirdi. Ama buna rağmen çeşitli şekillerde kurulmasına çalışılan yeni baroların Barolar Birliği seçimlerine katılabilmesi için yeni değişiklik, görüş ve baskıların yapılacağı da beklenmelidir.

10- Diyebilir misiniz: Şimdi buyurun, “Adalet mülkün yani, ülkenin temelidir’ diyebilir misiniz?

Av. A. Erdem AKYÜZ

 

Firma Rehberi
Whatsapp
google_160x600