EKONOMİYE KATKI SUNAN FABRİKALARIN İÇLER ACISI YOLU!

Çorlu ile Türkgücü Mahallesi arasında bulunan Yılmaz Alpaslan Caddesi’nde uzun zamandan bu yana devam eden ve bir türlü bitirilemeyen yol, ülke ekonomisine katkı sunan fabrika sahiplerini, fabrika çalışanlarını ve nakliye firmalarını adeta dertli ediyor.
03 06 2020
1835 kez okundu

2021 yılının Kasım ayında bitirileceği açıklanan ancak gelişigüzel çalışmalar nedeniyle patates tarlasını andıran ve son yağan yağmurlarla araçların gitmekte dahi zorlandığı Çorlu OSB – 1 içerisindeki Yılmaz Alpaslan Caddesi’ndeki yol yapım çalışmaları tepkilere neden oluyor. 

OSB YÖNETİMİ SESSİZ

Sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu dönemde dahi hiçbir çalışma yapılmayan ve bu yüzden de fabrika sahiplerinin tepkilerine neden olan Çorlu 1 OSB yönetimi, sessizliğini koruyor. Doğru düzgün yapılmayan çalışmalar nedeniyle hem fabrika sahipleri hem çalışanlar hem de nakliye firması sahipleri OSB yönetimine veryansın etti.

FABRİKA SAHİPLERİ KIZGIN

Bundan önce toz toprak içerisinde kaldıklarını belirten fabrika sahipleri; “Bir türlü bu yol bitmiyor ve çalışmalar çok ağır şekilde devam ediyor. Ne zaman biteceğini bilemiyoruz, bundan önce toz toprak içerisinde kalıyorduk şimdi ise geçmek için yol yok. Son yağan yağmurlar sonrasında burada ne otomobil gidebiliyor ne de fabrikaların servisleri. Mal getiren kamyonları ise hiç dile getirmiyoruz bile. Bunu defalarca kez söylememize rağmen bir türlü çözüme kavuşturmadılar. Artık bu yok çalışmasının iyi niyetli bir şekilde sürdürüldüğüne inanmıyoruz” diye konuştular.

ÇALIŞMALAR KABLUMBAĞA HIZINDA

Sabah akşam evden işe, işten eve gidip geldiklerini söyleyen çalışanlar; “Bu yol yaklaşık 1 yıldır böyle. Bu yolun olduğu alan organize sanayi bölgesi ilan edildi, o yüzden belediye karışmıyor. Organize sanayi bölgesi yönetiminin yaptığı çalışmalara anlam veremiyoruz. 2 yıl önce yol yapacağım diye işe girişti ama 1 yıldır çukurlardan düz alanı kalmayan bir yol haline geldi burası. Bitiremediler, çalışmalar kaplumbağa hızında devam ediyor. Her gün fabrikalara servis ile özel aracı ile giden insanlara yazık. Bu yol ayrıca birçok köye, Yeniçiftlik’e bağlantı yolu. Yani sadece organize sanayi yolu da değil. Organize sanayi bu yolu yapamıyor, olan yine her zaman ki gibi vatandaşa oluyor” şeklinde konuştular.

YOLUN BU HALİ HAYRETE DÜŞÜRÜYOR

Son yağan yağmurlarla birlikte köstebek yuvasına dönen Yılmaz Alpaslan Caddesi’nin yanı sıra ara sokaklar da sanayicinin en büyük çilesi haline geldi. Gerek ana yol, gerekse ara sokakların bakımsızlığı sanayicileri çileden çıkarıyor. Bölgede bulunan sanayi kuruluşları temsilcileri, OSB yönetiminin çalışmaları hızlandırmasını isterken yolun acilen kullanılabilir hale getirilmesini istiyorlar.

NAKLİYECİLER DERTLİ

Fabrika sahipleri ve çalışanlar kadar, fabrikalara sevkiyat yapan nakliyecilerde Çorlu OSB 1 yolundan dertli. Türkiye’nin pek çok yerine mal taşıdıklarını ancak bu yol kadar kötü durumda bir yol görmediklerini belirten nakliye firmalarının sürücüleri; “Burayı yapmak için ne bekliyorlar, ağır tonajlı araçlarla fabrikalara mal getiriyoruz. Yol nedeniyle fabrikaya getirdiğimiz ürünlerde zaman zaman sorunlarla karşılaşıyoruz. Kırılıyor, hasar görüyor, böyle bir yol görmedik” şeklinde konuştular.

Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600