EĞİTİM BİR-SEN’DE YÖNETİCİ ATAMA DÜZENLEMESİNE TEPKİ

13.02.2019
183 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Eğitim Bir-Sen Kocaeli Şube Başkanı Şahin Yaşlık Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu yönetci atama yönetmeliğindeki değişkliğe tepki gösterdi.
Şahin Yaşlık sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Okul yöneticisinin branşı değil niteliği önemlidir. Sayın Bakanım, Bakanlık bürokratlarınızdan kaç tanesi öğretmen kökenli ya da kaç tanesi tebeşir tozu yutmuş...." dedi.
İşte Yaşlık'ın o açıklamalarından satır başları: “09.02.2019 tarih ve 30681 sayılı Resmi Gazete ile yayınlanan; Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmenliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmenlikle ne yapılmaya çalışılıyor? Daha önce yapılan sonra değiştirilen tekrar bu yönetmenlikle eskiye dönülen maddeler ne kadar samimi? Okul Yöneticiliğinde profesyonel yöneticilikten bahsedildiği bir dönemde bu yönetmelik maddeleri yöneticiler arasında huzursuzluklara yol açmaktadır... Benim anladığım kadarıyla Bakanlıkta uyumlu bir orkestradan bahsetmek mümkün görünmüyor... Muhtemelen bir ya da iki bürokratın bastırmasıyla bu maddeler yayınlanmıştır...
Burda asıl dikkat edilmesi gereken yöneticinin branşı değil, yöneticinin niteliği olmalıdır...,
Bürokrat kararlarının istişare edilmeden uygulamaya koyduğu kararların ne kadar sakıncalı olduğunu ve sosyal maliyetlerinin ne kadar çok olduğunu Yeni LGS sisteminde gördük.. Meslek Liselerinde Meslek Lisesi branşlarına pozitif ayrımcılık yapılması anlaşılabilir, bunda sıkıntı yok ama diğer branşların yok sayılması kabul edilir değildir..
Sayın Bakana burdan seslenmek istiyorum.. Bu yönetmenlik değişikliği eğitim sistemimizi uzaya çıkartmıyacak... Bence tekrar gözden geçirilmeli ve branşlar arasında oluşturulacak kavgadan vazgeçilmelidir... Baştada söylediğimiz gibi okul yöneticisinin branşı değil niteliği önemlidir...
Şahin YAŞLIK
Eğitim Bir Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı


52. YILIMIZDA AYAĞA KALKTIĞIMIZ YERDEYİZ
Konfederasyonumuzun 52. kuruluş yıldönümünü sınıf mücadelesinin bir dönüm noktası olan, Türkiye işçi sınıfının ayağa kalktığı 1961 Mitingi'ne ev sahipliği yapmış Saraçhane Parkı'nda kutluyoruz.
Saraçhane Parkı DİSK'in kuruluşuna giden yolda önemli bir kilometre taşıdır, Türkiye işçi sınıfının ayağa kalktığı yerdir. 31 Aralık 1961'de sendika, toplu sözleşme ve grev hakkını savunmak için on binlerce işçi Saraçhane Parkı'nı doldurmuş; Saraçhane Mitingi işçilerin bir sınıf olarak Türkiye sahnesine çıktıkları gün olarak tarihe geçmiştir. Mitingin ardından gelişen süreçte Konfederasyonumuz DİSK 1960'lı yıllarda giderek yükselen işçi sınıfı hareketinin bir sonucu olarak doğmuştur.
DİSK 50 yılı aşkın bir süredir, emeğin hakları için, işçi sınıfının ekonomik, sosyal ve sendikal hakları için mücadele etmektedir.
DİSK'in tarihsel birikimi olan emek ve demokrasi mücadelesi bugünlerde yürünecek olan yolu aydınlatmaktadır. OHAL ve başkanlık rejiminin işçilere yönelen saldırıları karşısında direnen ve işçi sınıfının demokratik haklarını korumak için mücadele eden DİSK, yarım asrı aşan birikiminin ışığında 52. yaşını kutluyor.
DİSK