DUY, DİNLE, DESTEKLE

Trakya Çölyak ve Sağlıklı Yaşam Derneği, Çorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ‘Duy Dinle Destekle’ sloganıyla Çölyak farkındalığı artırmak amacıyla seminer düzenledi.
15 05 2019
471 kez okundu

Trakya Çölyak ve Sağlıklı Yaşam Derneği, Özel Optimed Hastanesi ve İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı’nın desteğiyle 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü münasebetiyle Çorlu Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nde ‘Duy Dinle Destekle’ sloganıyla farkındalık yaratmak için seminer düzenledi.
Seminere Özel Optimed Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Hakan Sunal, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Diyetisyen Özlem Yirci, Halk Sağlığı Hizmetleri Uzmanı Kemal Yavuz ve Trakya Çölyak ile Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Bahar Ayşegül Gülcü ile dernek üyeleri katıldı.
Trakya Çölyak ve Sağlıklı Yaşam Derneği olarak Çorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne davetlerinden dolayı teşekkürlerini ileten Dernek Başkanı Bahar Ayşegül Gülcü, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Çölyak tanısı alınana dek bir hastalık, tanısı alındıktan sonra zor ve pahalı bir yaşam biçimidir. 10 yıl önce tanı aldığımızdan itibaren yola çıkarak, kendimiz gibi Çölyaklı yol arkadaşlarımıza ulaştık. Hastalığımızın ardına sığınmayıp, bin bir zorluğa rağmen, yapmak istediklerimizi ‘uçuk bir hayal’ demelerine rağmen gerçekleştirmeye çalıştık.


TEKİRDAĞ’DA BİR İLKE İMZA ATTIK
10 yıl öncesinde Tekirdağ ve Trakya’da glütensiz ürünlere ulaşamıyor iken bugün baktığımızda 40 ildeki Çölyak Derneklerinin Türkiye Çölyak Federasyonu ile birlik beraberlik içinde yaptığı projelerle marketler, restoranlar, üniversiteler, okul kantinlerinde glütensiz ürünlere ulaşılması sağlandı. Bir nebze olsa da yaşam alanlarını genişletip hayatlara dokunduk. Ayrıca Türkiye’de ilke imza atarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği içerisinde Tekirdağ’ın 11 ilçesi ve köylerine kadar her ay glütensiz ekmek ulaştırılıyor. Bundan sonra da hayatlara dokunmak ve nesilleri yaşatmak adına projelerimize devam edilecektir.
Şerife YILDIZ

Whatsapp
google_160x600