DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ÇORLU’DA KUTLANDI

3 – 4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle Çorlu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yürüyüş etkinliği düzenlendi.
05 10 2019
919 kez okundu

3 – 4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle Çorlu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Kitap Kafe önünden başlayan ve Atatürk Meydanı’na kadar yürüyen Çorlu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ali Rıza İçel ve Sağlık Müdürlüğü personeli ve Huzurevi sakinleri, ellerindeki pankartlarla yürüyüşün önemine dikkat çektiler.
FİZİKSEL HAREKETSİZLİK DÜNYA GENELİNDEKİ ÖLÜMLERİN DÖRDÜNCÜ ÖNDE GELEN RİSK FAKTÖRÜ
3 – 4 Ekim Dünya Yürüyüş günü nedeniyle bir açıklama yapan Çorlu İlçe Sağlık Müdürlüğü Müdür Dr. Ali Rıza İçel; “3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü olması nedeniyle vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılmaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir” dedi.


‘TEMPOLU YÜRÜYÜŞ BU AKTİVİTELERE EN İYİ ÖRNEKLERDEN BİRİSİDİR’
Müdür İçel; “Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite, “spor” kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir. Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın B.6 başlığının içeriği toplumun fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasına yönelik aktiviteleri kapsamaktadır. Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın 5 günü en az 30 dakika; 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir” diye konuştu.
‘SPOR TESİSLERİNDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ’
“Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz” diyen İlçe Sağlık Müdürü Ali Rıza İçel; “Gün içerisinde toplu taşıma aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir-iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz. Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz. Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz” şeklinde konuştu.
‘DÜZENLİ OLARAK YAPILMALI VE YAŞAMIN BİR PARÇASI HALİNE GETİRİLMELİDİR’
“Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır” vurgusu yapan Müdür İçel; “Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup gelişebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. 1991 yılından bu yana, her yıl Ekim ayının ilk hafta sonu, Dünya Yürüyüş Günü kutlanmaktadır. Ülkeler farklı günler de belirleyebilmektedir. Dünya Yürüyüş Günü gündelik hayatımızın içine fiziksel aktiviteyi entegre etmeyi amaçlamaktadır” dedi.
GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI
Park Kafeden başlayan ve Atatürk Meydanına kadar devam eden yürüyüş nedeniyle Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından da geniş güvenlik önlemleri alındı. Atatürk Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli ve yürüyüşe katılanlar Atatürk Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.


Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600