DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN

05.12.2018
607 kez okundu

5 Aralık kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84. yıl dönümü. Kadınların ilk kez seçme ve seçilebilmesinin önü 5 Aralık 1934’te anayasa ve seçim kanununda yapılan yasa değişikliği ile birlikte açıldı.

5 Aralık 1934’te Atatürk bir kez daha dünyaya örnek olacak bir karara öncülük ederek bundan 84 yıl önce Türk kadınını en demokratik haklarına kavuşturdu. Türkiye; Fransa ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, İsviçre’den 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyan bir ülke olmuştur.

Kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesi toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimlerinin en önemlilerinden biri olmuştur.

Kadınların insan haklarından eşit derecede yararlanma hakkı vardır. Kadın haklarını konuşmak aslında insan haklarını, adaleti, eşitliği konuşmaktır.

Aydınlık bir geleceğe ulaşmak istiyorsak kadının medyaya, iş dünyasına, akademi ve bilim dünyasına katılım oranını artırmalıyız. Mecliste en az yüzde 50 kadın temsil oranına ulaşmadan bu hedeflere asla ulaşamayız.

Gerçek bir demokratikleşmenin ancak gerçek bir kadın erkek eşitliği ile mümkün olacağını biliyoruz. Ata’mızın açtığı bu yolda ilerleyerek Türkiye’mizi kadınlarımızın mutlu, huzurlu ve refah içinde yaşadığı bir ülke haline getirmemiz Türkiye’de yaşayan herkes için bir görev olmalıdır. Bir toplumun çağdaşlığı o toplumun kadınlara verdiği değerle ölçülür. Toplumun temelini oluşturan kadınlara yönelik her türlü şiddete, ayrımcılığa ve istismara karşı olmalıyız. Kadınlarımızın hak ve özgürlüklerine her zaman saygı duymalıyız.

Çalışma hayatında ve aile içinde etkin bir yer tutan ve hayatın bütün yükünü beraber taşıyan kadınlarımıza başarılar dileğimle.