DÖRT SEBEPTEN YÖNETİME TALİBİM

AK Parti Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mestan Özcan, 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla düzenlediği kahvaltıda ilk kez basın mensupları ile buluşarak hem gazetecilerin gününü kutladı hem de projelerini paylaştı.
09.01.2019
647 kez okundu

AK Parti Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mestan Özcan, düzenlediği ilk basın toplantısında Tekirdağ’da görev yapan basın mensuplarına adaylık sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Konuşmasına basın mensuplarının 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başlayan Mestan Özcan, 4 madde ile neden belediye başkan adayı olduğunu anlatarak şunları söyledi: “Belediye Başkanlığı’nı düşünmeye başladığımda, aklımda sürekli şu 4 konu vardı. Birincisi, 47 yıldır bu topraklarda yaşayan biri olarak bu şehrin insanlarına hizmet verme fikri beni çok heyecanlandırıyordu. Çünkü içlerinden biri olarak insanların, esnafın, iş insanlarının, kadınlarının ve dahi gençlerin yaşadığı problemleri ve bu şehrin dinamiklerini biliyordum. İkincisi, bu şehirde evlendim ve Allah bağışlarsa 2 evlat sahibi oldum. Kendi çocuklarım ve ailem için güzel bir gelecek hayalim var. Ama anladım ki, kendi çocuklarım için hayal ettiğim herşeyi başkalarının çocukları için de istiyorum. Anladım ki, ben çocuklarımız daha iyi bir geleceğe ulaşsınlar diye siyaset yapıyorum. Üçüncüsü, bazen işim gereği, bazen de ailemle çıktığımız seyahatlerde onlarca şehir gezdim. Bu seyahatlerden anladığım şu ki: Tekirdağ çok yüksek potansiyeli olan şehirlerden biri, ancak potansiyeli çok kötü yönetilen bir şehir. Bu potansiyeli açığa çıkarmak son derece önemli ve bunu bu şehrin insanları ile birlikte yapacağız. Dördüncüsü ise, ben bu şehrin esnaflarından birinin çocuğu olarak doğdum büyüdüm. Ailemden aldığım terbiye de, inancım da bana problemlere sırtımı dönmektense onları çözmek için çaba sarfetmem ve elimi taşın altına koymam gerektiğini söylüyor. İşte bu nedenlerle Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak bugün karşınızdayım.” 
VİZYON ŞEHRİ OLMANIN ÖNÜNDE ENGEL YOK
Açıklamalarına nasıl bir Büyükşehir Belediyesi ve nasıl bir Büyükşehir Belediye Başkanı hedeflediğini anlatarak devam eden Mestan Özcan “Neticede ben az evvel belirttiğim nedenlerle çıktığım bu yolda, kaynaklarını doğru kullanan, önce doğru işi planlayan ve yapan, bunu da detaylıca fizibilitesinden maliyetlerine, insan kaynağından çıktılarına kadar çalışan, sonra o işi doğru, eksiksiz ve zamanında bitiren bir Büyükşehir Belediyesi istiyorum. Yine söylüyorum ki bu şehrin Türkiye’nin vizyon şehri olmasının önünde hiçbir engel yok. Şekeri var, unu var, suyu var. Helva için herşey hazır. O zaman bir ehil el ve bir ehil ekiple aşılmayacak engelimiz yok” dedi.
PARMAK İZİ GİBİ EŞSİZ OLMALI
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın bir parmak izi gibi eşsiz olmasının yollarını da açıklayan Mestan Özcan sözlerine “Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yönetimin hiçbir aşamasında değerlerimden vazgeçmeyeceğim. Bugün nasıl ulaşılabilirsem, hergün yine ulaşılabilir olacağım. Ayırtedici özellğimiz, parmak izimiz ne olacak biliyor musunuz? Tüm paydaşlarımızın söz sahibi olduğu bir platform oluşturarak ‘katılımcı’ bir yönetim modeli uygulayacağım. Sorunların her zaman çözülebilir olduğu bilinci ile hareket edecek ‘çözüm odaklı’ bir yaklaşım sergileyeceğim. Yönetimin her aşamasında ‘şeffaf’ olacağım. Belki de en önemlisi belediyecilik anlayışımın merkezinde her zaman insan olacak; ‘insan odaklı’ yaklaşımımdan asla ödün vermeyeceğim. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyen atalarımızın sözleri bize ışık olacak. ‘Vizyoner’ bir tavır sergileyecek, gelecek hedeflerimizin soyut düşüncelerden değil, spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir ve zamanla sınırlandırılmış somut konulardan oluşmasına büyük önem vereceğim. Hiçbir hizmet adımından, hiçbir zorluktan, hiçbir kronikleşmiş problemden korkmayacağım ve her zaman insanım için ‘Cesur’ adımlar atacağım. Bunlar benim bugün size aktarmak istediğim, gönlümden geçenler. Bu göreve gönülden talibim. Bundan sonraki süreçte daha sık bir araya geleceğiz inşallah” diyerek devam etti.


BİN 59 HİZMET ADIMI PLANLADIK
Mestan Özcan, ‘Vizyon Şehir Tekirdağ’ sloganıyla planladıkları ve bir süredir şehrin gündemini oluşturan bin 59 hizmet adımına ilişkin de kısa açıklamalarda bulundu. Daha yaşanabilir, daha sosyal, daha çevreci, daha zengin bir Tekirdağ için trafik ve ulaşım, çevre ve şehircilik, yaşam ve toplum, ekonomi ve turizm olmak üzere 5 ana başlıkta ve bu 5 ana başlığa dair 27 alt başlıkta bin 59 hizmet adımı planladıklarını belirtti.
BEN YOLUMA BAKARIM
Toplantının son kısmında gazetecilerin sorularını cevaplayan Özcan, bir gazetecinin sosyal medya üzerinden CHP Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve mevcut Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile atışmalarını sorması üzerine “Kadir Albayrak ile karşılıklı planlar yaptık, evet. Ancak o spora ihtiyacı olduğunu düşünüyor sanırım. Beni buna dahil edemez. Ben yoluma bakarım. Yapacak başka işlerimiz var” cevabını verdi.
Onur ŞEKER