DOĞUM SONRASI DEPRESYON

09.08.2018
553 kez okundu
handandemirkiran90@gmail.com

“Zamanımın çoğunu ağlayarak geçiriyorum. Bir türlü organize olamıyorum, yapmam gereken işler listesi çok uzun. Anne olarak kendimi tamamen yetersiz hissediyorum.”
“Bir türlü karar veremiyorum. Aklım karmakarışık, herkesi sanki her zaman tersliyormuşum gibi hissediyorum. Mutlu olmam gerekirken, kendimi çaresiz hissediyorum.”
“Bebek durmadan ağlıyor ve ben bebeği susturamıyorum. Kendimi yetersiz hissediyorum, ama aynı zamanda sinirleniyorum da. Sonrada, dayanılmaz şekilde vicdan azabı çekiyorum. Bu, bebeğin değil, benim suçum.”
“Kendime güvenimi tamamen kaybetmişim gibi hissediyorum. Kötü görünüyorum ve aynı zamanda kendimi kötü de hissediyorum.”
Postpartum (doğum sonrası) depresyon, bebek sahibi olmakla ilişkili kimyasal, sosyal ve psikolojik değişikliklerle bağlantılıdır. Birçok yeni annenin deneyimlediği fiziksel ve duygusal değişikliklerin tanımıdır. Doğumdan sonra hormonlardaki hızlı düşüş kimyasal değişikliklere neden olur. Bu düşüş ve depresyon arasındaki gerçek bağ henüz net değildir. Fakat bilinen şudur ki, östrojen ve progesteron dişi üreme hormonları seviyeleri hamilelik esnasında on misli artar ve doğumdan hemen sonra düşer. Doğumdan sonraki üç gün içinde bu hormonların seviyeleri hamilelik öncesi hale gelir. Bu kimyasal değişikliklere ek olarak, bebek sahibi olmakla ilişkili olan sosyal ve psikolojik değişiklikler depresyon riskini arttırır.
Postpartum depresyonun belirtileri doğumdan sonra tüm annelerin yaşadığı uyku eksikliği, iştah değişmesi, aşırı yorgunluk, azalan libido ve sürekli değişen ruh hali gibi deneyimlere benzer, doğum sonrası depresyonda tüm bu belirtilere majör depresyon belirtileri eşlik eder. Majör depresyon belirtileri ise depresif ruh hali, haz kaybı, değersizlik hissi, umutsuzluk ve acizlik, ölüm veya intihar düşünceleri şeklindedir.
Annelik hüznü, yapılan araştırmalara göre tüm sosyal sınıflarda ve farklı kültürlerde karşımıza çıkabilmektedir. Çoğunlukla her annenin doğumdan sonra yaşadığı annelik hüznü, annenin ilk doğumunun olması, gebeliğin son üç ayında anksiyete (kaygı) ve depresif belirtilerin varlığı, doğumla ilgili korkular, sosyal uyum güçlüğü ve gebelik hakkında ikilemlerin olması sonucu ortaya çıkabilmektedir. Birkaç gün ya da iki hafta içinde geçmesi beklenir. Durum hakkında bilgi sahibi olmak, duygusal destek ve bebeğe bakımda yardımcı olabilecek bilgiler verilmesi bu depresyon sürecini daha kolay atlatılmasında fayda sağlayacaktır. Ancak yukarıdaki belirtiler şiddetli ise ve iki haftadan uzun sürdüyse belirgin bir depresif bozukluğun varlığı açısından postpartum depresyonu işaret ediyor olabilir.
Postpartum depresyonun gelişmesinde gebede veya gebenin ailesinde depresyon öyküsü olması, gebelik sürecinde var olan depresyon, psikososyal sorunlar, evlilikle ilgili uyuşmazlıklar, bebekte tıbbi problemlerin olması, istenmeyen ya da planlanmamış gebelikler ve gebelik sürecinde yaşanmış olan stresli yaşam olayları etkili rol oynamaktadır. Depresyondaki bir annenin düşünceleri şu yöndedir:

ü  Kendi kendini eleştirmek: “Anne olarak hiç bir işe yaramıyorum”, “Çok kötü görünüyorum”, “Okuduğumu anlayamıyorum, aptal olmalıyım.”

ü  Endişelenmek:  “Bebek yeterince beslenemiyor.”

ü  Kesin sonuçlara varmak: “Her şey benim suçum.”

ü  Her şeyin en kötüsünü beklemek: “Her şey yanlış gidecek – hiçbir şey düzelmeyecek, hep yanlış gidecek.”

ü  Umutsuzluğa kapılmak: “Bu işin sonu yok. Bazen bensiz her şey daha iyi olurdu diye düşünüyorum.”

ü  Başkaları hakkında düşünceler: “Herkes başarıyor. Ben kimsenin umurunda değilim.”

ü  Ve bütün dünya: “Bir çocuk yetiştirmek için ne korkunç bir yer.”

Eğer, doğum sonrası depresyonu yaşıyorsanız, bunu anlamanız ve yardım istemeniz önemlidir. Sorun yavaş yavaş büyüyebilir ve genelde anneler doğum sonrası depresyon yaşadıklarını anlamakta zorluk çekip, sorunun kendi eksikliklerinden kaynaklandığını düşünebilirler. Aynı zamanda doğum sonrası depresyonu yaşayan kadınların çoğu, bu durumdan utanırlar ve belirtileri başkalarından saklamaya çalışırlar. Doğum sonrası depresyonu yaşadığınızı ne kadar erken anlarsanız o kadar iyi olur, çünkü tedavi yöntemleri etkilidir. Doğum sonrası depresyonun çok yaygın olmakla birlikte birçok kadın bu durumu yaşamaktadır. O yüzden bu durumu yaşıyorsanız yardım istemeyi ihmal etmeyin.