DEVLET HASTANESİNDEN BAŞARILI OPERASYON

Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Cengiz Becerir yaptığı açıklamada Çorlu Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk biyolojik kalp kapağı değiştirilmesi operasyonu hakkında kamuoyuna bilgi verdi.
30.01.2018
1338 kez okundu

Becerir açıklamasında şu sözleri dile getirdi: “Enfektik endokardit (kalp kapaklarının ve endokard adı verilen iç yüzeyinin iltihabi mikrobik bir hastalığı) nedeniyle dış merkezden hastanemize sevk edilen hastamız ileri tetkik ve tedavi edilmek üzere kliniğimize yatırıldı. Hastamızın mitral kapağında endokardite bağlı ileri derecede kaçak ve bozulma tespit edildi. Kendisine uygun antibiyotik tedavisi başlanarak bilgi ve tecrübe düzeyleri yüksek olan uzman kadromuzla operasyona alındı. Bu tür operasyonlarda sıklıkla mekanik kalp protezleri kullanılsa da endokardit denilen hastalıkta mekanik kalp protezinin kullanılması sakıncalı olabildiği için hastamızda biyolojik kapak protezinin kullanılmasınakarar verildi. Operasyonda hastamızın enfeksiyon nedeniyle bozulan kalp kapağı çıkarılarak yerine biyolojik kalp protezi takıldı. Operasyon tecrübeli ekibimiz tarafından başarılı bir şekilde uygulandı ve hastamız şifa ile taburcu edildi.”
TRAKYA’DA İLK KEZ YAPILDI
“Bu operasyon Çorlu Devlet Hastanemizde yapılan ilk biyolojik kalp kapağı değiştirilmesi operasyonu olduğu gibi aynı zamanda Trakya bölgesindeki kamu hastanelerimizde ilk operasyon olması bakımından önem arz etmektedir.”
Beycan KORKMAZ