DEPRESYONUN DİĞER YÜZÜ: MANİ

24 11 2018
1360 kez okundu
handandemirkiran90@gmail.com

Bipolar bozukluk olarak da bilinen iki uçlu bozukluk, depresyon ve maninin bir arada görüldüğü bir duygudurum bozukluğudur. Depresyon, büyük bir üzüntü, endişe, suçluluk ve değersiz hissetme, başkalarından uzaklaşma, uyku, iştah, cinsel istek kaybı ya da her zamanki faaliyetlere karşı ilgisizlikle belirginleşen duygudurumudur. Depresyon, sıklıkla panik atak, madde bağımlılığı, cinsel işlev bozukluğu ve kişilik bozukluğu gibi başka psikolojik sorunlarla ilişkilidir. Depresyonda olan kişi için dikkat etmek çok yorucu bir çabadır. Okuduklarını ve başkalarının onlara söylediklerini anlayamazlar. Karşılıklı konuşma bir yüktür; yavaş ve uzun duraksamalarla, az sözcük kullanarak ve monoton bir sesle konuşurlar. Çoğu kez yalnız olmayı, susmayı tercih ederler. Depresyonda olan kişiler bir problemle karşılaştığı zaman hiçbir çözüm akıllarına gelmez. Kafaları kendilerine yönelik suçlamamalarla doludur. Fiziksel temeli olmayan çeşitli hipokondriyak (hastalık hastası) ağrı ve sancılardan yakınırlar. Çoğu zaman tamamen keyifsiz, umutsuz, endişeli, kaygılı ve ümitsiz olurlar.
Mani ise depresyonun diğer yüzüdür. Belirtiler depresyondakinin tam tersidir. Sinirlilik, aşırı hareketlilik, konuşkanlık, fikir uçuşması, dikkatte dağılma, uygulanamayacak büyük planlar, zaman zaman amaçsız faaliyetlerle kendini gösteren temelsiz aşırı bir coşku hali maniyi göstermektedir. Birkaç günden birkaç aya dek sürebilen manik dönemin çalkantısındaki kişi kolaylıkla gürültücü sesiyle fark edilebilir. Konuşma uzun sürelidir, şakalar, kelime oyunları, kafiyeler, konuşanın dikkatini çeken eşyalar ve yakında olanlarla ilgili çağrışımlarla doludur. Bu konuşmayı kesmek çok zordur; bunun nedeni de maniklerdeki fikir uçuşmasıdır. Konuşmanın ufak bölümleri anlaşılır olsa da, konudan konuya atladığı görülür. Sürekli ama amaçsızca meşguldür. Hatalarından tamamen habersizdir. Etrafındakiler bu hareketliliğini önleme çabasına girdiğinde kızgınlık hatta büyük öfke yaratır. Manik dönem için tanı konulabilmesi için şu belirtilerin olması gerekir: ** Faaliyet düzeyinde artma (işte, sosyal yaşamda, cinsellikte). ** Olağandışı konuşkanlık, hızlı konuşma. ** Düşünce uçuşması ya da düşüncelerin yarıştığı hissi. ** Her zamankinden daha az uyku gereksinimi ( sadece 3 saat uyuyarak enerjik bir şekilde kalkabilirler). ** Abartılı benli algısı ve grandiyözite (büyüklük düşünceleri); özel yetenek veya gücünün olduğuna inanma. ** Dikkat dağınıklığı. ** Hoşa giden faaliyetlerle aşırı uğraş, aşırı para harcama.
İki uçlu bozukluk, hem mani hem de depresyon belirtilerini kapsayan karışık bir dönemdir. Bu bozukluğun kritik belirtileri, maninin taşkın ya da sinirli duygudurumu, konuşkanlık ve aşırı hareketliliğine ek olarak yaşanan depresyondur. Bu belirtiler nedeniyle işte ya da sosyal hayatta aksamalar yaşanmaktadır. İki uçlu bozukluğun diğer depresyon türlerine göre görülme olasılığı daha azdır. Genellikle yirmi yaşların başında, kadın ve erkeklerde aynı oranda ortaya çıkar. Kadınlar depresyonu, erkekler ise mani dönemini daha çok yaşarlar. Depresyon tek başına görülebilir ancak mani çoğunlukla depresyonla birlikte görülür. Maninin tek başına görülmesi çok nadirdir.
Bu bozuklukta depresyonun yıpratıcı psikolojik durumuna karşın mani, bir savunma olarak görülür. Eğer mani bir savunma olarak kullanılıyorsa neye karşı kullanılan bir savunma olduğu araştırılmalıdır. Depresyonun eşlik ettiği bazı psikolojik durumlar olabileceği gibi bazı psikolojik durumların da eşlik edebileceği depresyon görülebilir. Bazen de depresyon tek başına boy göstermektedir.
Bir insanın depresyonda olması, başkalarıyla olan sosyal ve kişisel ilişkilerinde değişiklik yapmaya hazır olduğunu göstermektedir.

Whatsapp
google_160x600