DENETİM RAPORU EMANETİNE İYİ BAKILMADI!

Çorlu Belediyesi Haziran ayı Meclis Toplantısında görüşülen denetim raporunun meclis öncesi kamuoyunda paylaşılmasına Başkan Ahmet Sarıkurt tepki gösterdi.
19 06 2020
2756 kez okundu

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Haziran ayı Olağan Meclis Toplantısında görüşülen denetim raporunun meclis öncesi kamuoyunda paylaşılması sebebi ile denetim komisyonunda bulunan meclis üyelerine tepki gösterdi. Başkan Sarıkurt, “Beraber, şeffaf yönetme gayretimizi genel anlamda takdir edileceğini ifade ederek üzüntümü belirtmek istiyorum. Bu sitemim hem CHP’li hem de AK Partili arkadaşlarımıza. Bu rapor önce meclisimizin daha sonra kamuoyunun bilgisine sunulmalıydı. Azcık daha sabredilebilirdi. Hem kendi üyelerimize hem de AK Partili arkadaşlarımıza üzüntümü ifade etmem lazım. Bunlar size emanet ediliyor, elbette ki paylaşacaksınız ama bu iki yıldır seçim vardı bu senede seçim oldu. Ben şahsım olarak emanete iyi bakılmadığı düşüncesindeyim. Bende meclisi Temmuz ayına kadar yapmayabilirdim. Meclisimizle beraber hareket etmeliyiz. MHP’li arkadaşlarımız görmeden raporun paylaşılmasını sağlıklı bulmadım.”dedi.

MHP GRUBU “BİZ RAPORU BASINDA GÖRDÜK”

MHP Grup Başkanvekili Cüneyt Ergün, yaptığı konuşmada raporların kendilerine henüz yeni teslim edildiğini ve dün gece denetim raporunu basında gördüklerini belirtti. Ergün, “Denetim raporunu geçen yıl da istemiştim ama az kopyalandı denilerek tarafımıza teslim edilmedi. Bu raporlar öncesinde neden bize gelmiyor? Biz de dün gece basından gördük bu raporu.”diye konuştu.

DENETİM RAPORU OKUNDU

Denetim raporunu okuyan CHP’li Meclis Üyesi Değer Kara, “2019 yılına ait 15.562 adet muhasebe fişi, tek tek komisyonumuzca incelenmiştir. Kesilen çek sayısı 878 adet (35 adet çek defteri tamamı 36. Defterden 3 yaprak kullanılmış olduğu tespit edilmiştir. Gönderme emri olarak 3121 adet (62 tam koçan 63 koçandan 21adet ) kullanıldığı tespit edilmiştir.  Daha önceki yıllarda yetki alınarak kullanılan kredilerin 2019 yılına isabet eden 6.323.657,72 TL anapara ve 2019 yılında 1.458.025,76 TL faiz ödendiği, İzleyen yıllar itibariyle toplam kredi anapara ödememiz 12.445.371,90 TL olduğu tespit edilmiştir.  Çorlu Belediyesi Personel A.Ş de  31/12/2019 tarihi itibariyle 632 personel çalıştığı ve yıl sonu itibariyle şirketin aktif büyüklüğü 11.397.720,31 TL olup, şirketin brüt satışları toplamı, 41.385.594.29 TL olduğu şirketin vergi öncesi dönem karı 1.190.786.47 TL olduğu tespit edilmiştir. 
Fen işlerinin araç parkurunun yenilenmesi ihtiyacının olduğu gözükmektedir. Tamir bakım servis hizmetlerinin iyileştirilmesinin uygun olunacağı tespit edilmiştir. Özel Kalem müdürlüğünün yapması gereken alımların Kültür müdürlüğü tarafından yapıldığı görülmüştür. Bu da kültür müdürlüğünün iş yükünü artırmaktadır. Destek hizmetleri müdürlüğü tarafından belediye araçlarımıza lastik alımlarının
Topluca açık ihale ile alınmasının uygun olacağı belirlenmiştir. Cenaze pilav hizmet alımının aşevi müdürlüğümüz tarafından karşılanmasının maliyet açısından daha düşük olacağı komisyon üyelerimizce uygun görülmüştür. Komisyon üyeleri Mustafa Eryılmaz, Vijdan Yılmaz, aşevinin günlük 600- 700 kişilik yemek çıkardığı bilgisi alınmış olup. Yıllık aşevinin giderinin müdürlük tarafından 21 B ihale yöntemi ile KDV dahil 3.237.663,24 TL olduğu diğer maliyetlerle birlikte toplam maliyetinin 4.600.000,00 TL olduğu belirtilmiş olup, bu rakamın yüksek olduğu ayrıca aşevi ihalesinin 4’er aylık olmak üzere bir yılda 3 kez yapılması maliyet artışına sebep olmuştur. Komisyon üyeleri Değer Kara, Engin Akın, Adviye İşbuyuran şerh düşerek yıl içinde yapılan açık ihalelerin itirazlar ve ihale şartlarının gerçekleşmemesi sebebiyle zorunlu olarak iptal edilmesinden kaynaklandığından dolayısıyla aşevinin faaliyetlerinin devam etmesi için 21 B pazarlık usulü ile yıl içinde ihale yapılmıştır. 21 B ihale bedelinin KDVdahil 3.237.663,24 TL olması araç ve araç giderleri (mazot, bakım, onarım, sigorta. kasko, mtv), personel giderleri, yüklenici karı dahil olduğu, toplam maliyetlerinin bahse konu4.600.000.00 TLde ihale giderlerinin yanında Gıda alımı, elektrik, su, doğalgaz, tamir yedek parça, demirbaş alımı, tek kullanımlık ürünler, telefon vb. giderlerden oluştuğu tespit edilmiş olup kanunlara uygun olduğu görülmüştür. Komisyon üyeleri Mustafa Eryılmaz, Vijdan Yılmaz, aş evi araç kiralama ücretinin çok yüksek olduğu gözükmektedir. Frigolu araç 18.500,00 TL+ KDV, binek araç 12.500.00 TL +KDV, tenteli kamyonet 14.500.00 TL+KDV aylık kiralama ücretinin yüksek olduğu belirlenmiştir.  Komisyon üyeleri Değer Kara, Engin Akın, Adviye İşbuyuran şerh düşerek kiralanan araçların 21 B pazarlık usulü ile ihaleye girenler tarafından belirlendiğinin kiralama ücretlerine mazot, bakım, onarım, sigorta. Kasko, MTV ve benzeri bütün giderlerin firma tarafından karşılanmakta olduğunu belirtmişlerdir. Komisyon üyeleri Mustafa Eryılmaz, Vijdan Yılmaz, kültür Müdürlüğü tarafından festival kapsamında 21 F usülü ile yapılan ihale yemek ücretlerinin öğle yemeği 83,50 TL+KDV, akşam yemeği 103,50 TL +KDV olarak ihale edilmiştir. Bu fiyatların çok yüksek olduğu tespit edilmiştir. Daha sonraki ihalelerde birim fiyatlar düşerken kişi ve adet sayısı artmıştır. Komisyon üyeleri Değer Kara, Engin Akın, Adviye İşbuyuran yemek bedellerinin faturalı olduğu ve kişi sayısının belirtildiğini beyan ederek şerh düşmüşlerdir. Komisyon üyeleri Mustafa Eryılmaz, Vijdan Yılmaz, cenaze ve amatör spor kulüpleri taşıma hizmeti KM başına 20.00 TL+ KDV İhale edilmiştir. Piyasa şartlarının üstünde olduğu gözükmektedir.
Komisyon üyeleri Değer Kara, Engin Akın, Adviye İşbuyuran şerh düşerek taşıma hizmetinin 21 F ihale yöntemi ile yapıldığının kanunlara uygun olduğunun en düşük teklifi veren firmanın taşıma işini aldığını beyan etmişlerdir. Komisyon üyeleri Mustafa Eryılmaz, Vijdan Yılmaz, festival ve organizasyon konaklama ücretinin kişi başı  235,00 TL – 240,00 TL ihale edildiğinin piyasa şartlarının üzerinde olduğu görülmektedir. Teknik şartnamede 5 yıldız şartı belirtilmiştir. Komisyon üyeleri Değer Kara, Engin Akın, Adviye İşbuyuran şerh düşerek kişi başı konaklama ücretinin makul olduğunu beyan etmişlerdir. Komisyon üyeleri Mustafa Eryılmaz, Vijdan Yılmaz, cenaze pilav alımı hizmetinin yaklaşık 1.400.000.00 TL olduğu görülmüştür. Bu hizmetin 4 kez 21 F pazarlık usulü, 4 kez de 21 D doğrudan temin ile ihale edilmiştir. Bu durum ihale bedelini yükseltmiş hem de etik bulunmamıştır. 
Komisyon üyeleri Değer Kara, Engin Akın, Adviye İşbuyuran şerh düşerek cenaze pilav alımı hizmetinin 19A açık ihalelere çıkılmış, iptallerden kaynaklanan gecikmelerden dolayı hizmetin devam etmesi açısından 21 F ve doğrudan temin yolu ile kanunlara uygun yapıldığı görülmüştür.”diye konuştu.

KARA, “RAPORU SIZDIRAN AK PARTİ GRUBU”

Denetim raporunu okuyan Komisyon Başkanı CHP’li Değer Kara, daha sonra yaptığı konuşma ile raporunun AK Parti Grubu tarafından kamuoyuna sızdırıldığını söyledi Kara, “Denetim raporumuzu hazırlarken AK Parti Grubu bizi etik bulmazken, biz bu raporu kendilerine mail yoluyla ilettik. Kıymetli AK Partili Meclis Üyelerimiz, raporu beklemeden taslak halinde basına servis edilmesini Çorlulu hemşerilerimizin ve kamuoyun takdirine bırakıyorum.”ifadelerine yer verdi.

Bizi suçluyorlar. İddiayı eden ispat etmekle yükümlüdür. Biz, 45 gün yasal süre içinde fazladan çalıştık. Raporu kimlerle paylaşacağımızı size de söyledik. İl, İlçe Başkanlığımızla paylaştık. İddialarınızı ona göre yapın. Komisyon raporunu tüm kamuoyu takdirine bırakıyorum.”dedi.

1 MİLYON 400 BİN TL’LİK PİLAV GÜNDEM OLDU

Çorlu Belediyesi tarafından cenazelerde dağıtılan pilavların alımının bu yıl içinde 1 milyon 400 bin TL olmasına ilişkin eleştirileri kabul etmeyen Başkan Sarıkurt, örnek olarak Süleymanpaşa Belediyesinin alım yaptığı pilav faturasını göstererek kendilerinin 4,95 TL’ye dağıtım ve personel giderlerinin de dahil olarak yapıldığını, Süleymanpaşa Belediyesinin ise 4,19 TL’ye personel ve dağıtım giderinin haricinde ihale ettiğini söyledi.

VARSA SIKINTINIZ GİDİN SAVCILIĞA ŞİKAYET EDİN

Başkan Sarıkurt, “Konusunda suç teşkil ettiğine inandığınız ne varsa savcılığa gidip şikayet edebilirsiniz. Aşurenin fiyatının nasıl düştüğünü hepimiz biliyoruz. Suyu fazla ve malzemesi az bir şekilde hazırlandı. Fiyat alırken de hatır ilişkisi yaptık. Arkadaşlarımızın menfaati için yaptıysak hemen gidin savcılığa. İtibarımızı yedirtmeye müsaade etmeyeceğim. Çorlu Belediyesi denetim raporu 23 sayfa olarak hazırlanmış, bakıyoruz Ankara Büyükşehir Belediyesi 5 sayfa hadi yakına gelelim Süleymanpaşa Belediyesi 9 sayfa. Hiç mi doğrudan temin yapmadınız? Bu raporların doğrusu bu. Bu işin uzmanları geldi ve tüm ihalelerimiz ile çalışmalarımızı Sayıştay olarak inceledi ve hiçbir ihalenin kanuna haykırı yapılmadığını belirtmedi. İnanın bizim belgelerimiz AK Partili Belediyelerden daha detaylı incelenmiştir. O yüzden bakın, araştırın ama itibarımızı yedirtmeyiz. Varsa sıkıntınız gidin savcılığa şikayet edin.”diye konuştu.Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600