DEĞİŞTİRİLEN DEĞERLER

14 01 2020
208 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Efendim, bir önceki yazımda AKP’nin değiştirdiği değerlerden söz etmiştim. Bu gün yine aynı konu üzerinde durmak istiyorum:
“Çocuktan al haberi” deriz ya... Bence; toplumsal yaşantımızda önemli bir görev üstlenmiş olan taksicilerin en belirgin işlevlerinden biri de, halkın içerisinde bulunduğu durumu en iyi şekilde gözlemleyerek, edinimlerini gerçek doğrular olarak ortaya koyabilmeleridir... Yani; haberi çocuktan değil de, toplumla iç içe yaşayan taksicilerden en doğru bir şekilde alabilirsiniz..!
Geçtiğimiz günlerde bir taksici arkadaşımla sohbet ederken bana şöyle bir aktarma yaptı: “Hocam; önceki yıllarda bize sarhoş bir müşteri yaklaştığında, hepimiz onunla gitmemek için elimizden ne gelirse yapardık..! Ama; bu günlerde, durağa bir sarhoş müşteri geldiğinde onu götürmek için birbirimizi kırıyoruz..! Çünkü: Adam bu ekonomik koşullarda sarhoş olabilecek kadar içki içebilmişse, parası var demektir..! Eh, paralı adamda da bizim paramız kalmaz ve hatta üstüne üstlük bir de bahşiş alma imkanımız vardır... Bu nedenle; yaşadığımız bu günlerde sarhoş müşteriler bizim için en makbul müşterilerdir..!”
Eh, ne diyeyim...? Acaba, yaşadığımız ekonomik sıkıntıların sonucu sadece taksicilerin mi değer yargıları değişiyor, yoksa; bırakın para kazanmayı, geçinmek amacıyla değişen manevi değer yargıları sonucu, her türlü iffetsizliği doğal görmeye çalışan insanlarımız mı değişmeye zorlanıyor..?
Atatürk döneminin efendisi köylü, ürettiğine verilmeyen değerler sonucu banka kapılarında bekletilip, üç kuruşluk bayram harçlığını almak zorunda bırakılarak, onur erozyonuna uğratılıyor ve hatta; bir zamanlar Fak Fuk Fon dan kendisine yapılan yardımları onuruna yapılmış bir hakaret olarak yorumlayarak, bu yardımları reddeden insanlarımız bu onurlu yaşamlarından vazgeçirilerek, Ramazan çadırlarında bir tas çorba için saatlerce beklerken kaybettiği değerlerin hesabını dahi yapamaz hale geliyor..!
AKP yönetiminin ulusumuza vaat ettiği manevi değerlerin yüceltilmesi projeleri galiba yerini  ‘Bu ülkede parası olanlar en değerlidir’ anlayışına taşıdı.
Merhabalar ülkemizin değerli insanları..!

Whatsapp
google_160x600