Davullar çiçek açtı

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde 2016 yılının 'Kadın Yılı’ ilan ilan edilmesinin ardından cinsiyet eşitliği yaklaşımıyla ortaya çıkan Kadın Davul Ritm Grubu, erkeklere taş çıkartıyor. Davulcu kadınlar Lüleburgaz'ı gece boyu davul sesiyle inletti.
16.06.2017
342 kez okundu

Lüleburgaz Belediyesi tarafından toplumsal cinsiyet sorunlarına dikkat çekmek amacıyla 2016 yılının kadın yılı ilan edilmesinin ardından 'Kadın Davul Ritim Grubu' oluşturuldu. Farklı meslek gruplarından oluşan 8 kişilik 'Kadın Davul Ritim Grubu' marifetleriyle erkeklere taş çıkartıyorlar. Kadın Davul Ritm Grubu, Trakya’ya özgü gelenek ve görenekleri sadece erkeklerin değil, kentin kadınları tarafından da yapılabildiğini gösteriyor. Kadınlar aynı zamanda çeşitli kültürel etkinliklerde davul gösterisini sergileyerek büyük ilgi ve beğeni topluyor. Lüleburgaz Belediye Meydanı verilen konserde bazı vatandaşlar ilk kez kadın davulcu görmenin şaşkınlığını yaşadı. Grup üyesi ve aynı zamanda Lüleburgaz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü olan Reşide Candan, "Projemiz 2016 yılında belediyemizin 'Kadın Yılı' ilan etmesiyle birlikte çeşitli farkındalık etkinlikleri düzenledik, kadını daha da güçlendirmek adına. Amacımız toplumsal cinsiyete duyarlı politikaları hayata geçirmekti ve toplumsal cinsiyet eşitliğini ayaklandırmaktı. Bu nedenle 'Davul Ritim Grubu'nu da kurduk.  Bu zamandan itibaren çeşitli alanlarda faaliyetler gösterdik. Meydanda etkinlikler yaptık. 2 Temmuz'da Trakya Balkan Rumeli Buluşması var. Orada Yunanistan ve Bulgaristan'dan ekiplerle bir araya geleceğiz" dedi.
Hepimizin farklı meslek grupları var
Kadınların her işi başardığını aktaran Candan, "Kadın davulcu olmak çok farklı bir şey değil. Biz kadınlar pek işi başarıyoruz. Bunu da yapabileceğimize inanıyorduk. Sadece bunu biz denedik. Baktık bunu da yapıyoruz. Elimizden bir şey kurtulmaz bizim diye düşünüyorum. Kadınlar her işi yapabilir. Hepimizin farklı meslek grupları var. Farklı projelerde kentteki farklı projelerde yer alıyoruz ve bunları hayata geçiriyoruz. Bu ekip öncü bir ekip. Başka projelerde de yer alıyor. Kadınların hepsine ilham olduğumuzu düşünüyoruz" dedi.
HAKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ
Etki oluşturan bir kentin etki oluşturan kadınları olduklarını ifade eden dergi editörü Sara Kaplan, "Davul grubunun üyesiyim. Haftanın belli günlerinde birkaç aydır bu ve bundan sonraki programlar için çalışıyoruz. En az haftanın iki günü birer, ikişer saat çalışmamız var. Klarnet ve darbuka iki arkadaşımız hocamız bize yardımcı oluyorlar. 8 kişiyiz. Soyadı kültür olan ve etki oluşturan bir kentin etki oluşturan kadınları olduğumuzu düşünüyoruz. Çünkü Türkiye'de demokratik hak ve özgürlüklerine sahip çıkması gereken bir kadın grubu var ki, yaptıklarımızla bunların öncüsü olmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.
VATANDAŞ MEMNUN
Kadın davulcuları beğendikleri anlatan vatandaşlar, "Çok güzel bir etkinlik olmuş, memnun olduk, beğendik. Değişik bir felsefe, takdir ediyorum. Çok etkileyici. Arkadaşlarımız bayağı iyi. İyi çalışmışlar. Hepsi neşeli" dedi.
İHA